Bognár Krisztina - Kiss József Mihály - Varga Júlia: A Nagyszombati Egyetem fokozatot szerzett hallgatói 1635-1777 - Fejezetek az Eötvös Loránd Tudományegyetem történetéből 25. (Budapest, 2002)
V. Bognár Krisztina: A Nagyszombati Egyetem fokozatot szerzett hallgatói III. Károly és Mária Terézia uralkodása idején (1712–1777)
Weiss Ferenc vezetésével Sajnovits János és Taucher Ferenc 1756-ban kezdte meg munkáját.155 * Korszakunk vége felé ismét új épületek emelése vált szükségessé, mivel az 1769-ben létrehozott orvosi kar elhelyezésére más lehetőség nem kínálkozott. A Franz Anton Hillebrandt udvari építész által tervezett orvoskari házat az alapítás óta a másik három fakultást is magában foglaló jezsuita gimnáziummal szemben emelték és átadására már 1771-ben sor került.1 6 Az egyetem céljait szolgáló további építkezések már nem Nagyszombatban, hanem az új székhelynek kijelölt Budán valósultak meg, ahová 1777-ben költözött át az egész intézmény. A tanítás anyagi, tárgyi feltételeinek fokozatos fejlesztése mellett sokkal nagyobb változások történtek az érseki alapítású iskola szerkezetében és oktatási rendjében a 18. század közepétől. Erre az időszakra a felvilágosodás eszméi a birodalom vezető köreihez is eljutottak, aminek következményeként Mária Terézia uralkodásának kezdetétől kiemelt figyelmet szentelt az oktatásügy átalakításának és az állami célokat szolgáló megszervezésének. Ezeknek az elképzeléseknek a megvalósításához az egyháznak — különösen az oktatás területén nagy szerepet vállaló jezsuitáknak - a hátérbe szorítására volt szükség. Könnyítette az uralkodónő helyzetét, hogy a rend által nyújtott képzés fokozatosan elszakadt a változásokat igénylő világtól, és tananyagában, valamint módszerében is korszerűtlenné vált. A királynő a szintén jezsuita irányítás alatt álló bécsi egyetemen 1749-től kezdte meg munkatársai (elsősorban Gerhard van Swieten holland orvos) segítségével a felsőoktatás megreformálását. A változások az egyetem szervezeti felépítésében és tanulmányi rendjében egyaránt gyökeresek voltak. Az egyházi irányítás egyelőre megmaradt, de a jezsuiták kiszorultak az intézmény vezetéséből, tanáraik csupán a bölcsészeti és teológiai karon folytatták tovább működésüket. Az oktatás módszere is megújult, a korábban szokásos diktálás helyett a hallgatóknak az előadó által kijelölt művekből kellett a tananyagot elsajátítani. A fokozatosan erősödő központi hatalom az oktatási rendszer egységesítésére törekedett a birodalom egész területén. A bécsi reformok így a Habsburgok fennhatósága alatt álló többi tartomány, illetve ország hasonló intézményei számára is követendő mintául szolgáltak. Az udvar ezeknek az elveknek megfelelően elrendelte, hogy Nagyszombatban a bécsi egyetemen kialakított új tanulmányi rendnek megfelelően kell az oktatás minden részletét megszervezni. 1753-ban a teológiai és bölcsészeti karon történtek is változtatások (pl. a bölcsészeti tanulmányok idejét két évre Pauler 39. p. Papp József: Hagyományok és tárgyi emlékek az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Budapest, 1982. 101. p. Továbbiakban: Papp 74