Egyetemi-jogi művelődésünk fejlődéstörténetéhez - Fejezetek az Eötvös Loránd Tudományegyetem történetéből 4. (Budapest, 1980)

Horváth Pál: Egyetemi – jogi művelődésünk fejlődéstörténetéhez (Előtanulmány az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar történetéhez)

/11/ nyújtanak némi közvetett támpontot az évszázadokat átíve­lő fehér foltok szemrevételezéséhez, Uagyon valószínű ugyanak­kor, hogy az Universitas befogadására alkalmas városi kultú­ránk hiánya /ill. gyengesége/ következtében életképes egyete­mi-jogi művelődés megalapozására sem kerülhetett sor hazánkban még századokon át. A kínálkozó komplex feladatok kapcsán nj^il- ván tisztázandó volna mégis, hogy az érintett századok túlnyo­móan nemesi /rendi/ államelméleti- jogi gondolkodása /tudomá­nyossága/ valójában milyen áttételekkel jutott az északitáliai /?adua, Bologna/, a német birodalmi, vagy éppen a prágai és a krakkói egyetemeken virágzó jogi ismeretekhez. A három- és félévszázados Egyetemünk történelmi sze­repének feltárása érdekében persze nem feltétlenül kell az előképek kialakulásának a korai középkorunk homályába vesző elemzésénél megrekedünk. Utalni kell mégis arra, hogy a 16-17. századi protestáns /nemesi/ államelméleti tudományosság jelen­léte nyilván közvetlenül hatott abban az irányban, hogy az eredetileg jogi facultas nélkül szervezett Egyetemünket néhány évtized múltán /1667/ végre kiegészítették. Ennek a még mindig rendi jellegű /nemesi/ államelméleti-jogi tudományosságnak az ősforrásait a protestáns német /fejedelmi/ egyetemek /Heidel­berg, Wittenberg stb./ képezték, ezzel szemben az ellenrefor­máció szellemi központjának mondható nagyszombati Universitas azonban még hosszú ideig nem adott a kor jogi közgondolkodását meghatározó alternatívát. Megnyugtatóan nem tisztázott tehát ma sem, hogy a Jogi Facultas megteremtése milyen ősforrásokban fogant és, hogy ez az önmagában le nem becsülhető keret /a csá­szári római jog, a kánonjog, illetve a még mindent magában fog­laló jus patrium/ valójában milyen konkrét társadalmi igény ki­elégítésére szolgált. A hasonló hézagok és megoldatlan kérdőjelek persze jócskán folytathatók lennének. Az alapozó tanszakok hosszabb- rövidebb enerválódása, a hazai jog művelésének áttörhetetlen gátjai, a latinnyelvü exegetika által uralt "diktálás" és sok más tényező ma már persze forrásokban is alig követhető. Az

Next

/
Thumbnails
Contents