Egyetemi-jogi művelődésünk fejlődéstörténetéhez - Fejezetek az Eötvös Loránd Tudományegyetem történetéből 4. (Budapest, 1980)
Horváth Pál: Egyetemi – jogi művelődésünk fejlődéstörténetéhez (Előtanulmány az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar történetéhez)
- 14 A felvilágosult abszolutizmus reformtörekvéseinek. 111. az űrt, politikai kameralizmusnak a szerepe Bonyolult történelmi feltételek közt zajlott le Karunk történetének második saeculuma, amely a 18. század 6o-as éveitől több egymást követő reformintézkedést, a Kar Budára, majd Pestre történő áthelyezését, a későbbiekben pedig a tan- szabadság rendjére történő áttérés korát foglalja magában. A jezsuita egyetem első évszázadának viszonylagos változatlanságával szemben a 18. század második fele az állami érdekekből fakadó nagy reformokkal köszöntött be. A közoktatásügy az abszolutizmus számára állami üggyé vált és ennek jogi megalapozását már a 18. század első felében lefektették. /28/ A Kar fejlődésének uj irányát jelzi a királynő, Mária Terézia 176o. nov. 3-i rendelete, amely a jogi felsőoktatástól olyan előrehaladást követelt, amely "minél nagyobb haszonnal jár a közre". A kormányzat azonban még az egyházi vezetés felszámolása nélkül követelt uj tanitási rendet, amely helyet biztosított volna a felvilágosodott abszolutizmus államelméleti tudományosságának, a "ius publicum universale"-nak. A nagynevű udvari tanácsadók /pl. J.Sonnenfelsp*lan. Swieten/, illetve *Pufendorf, Thonasius, Christian'Wolf hatása alatt továbbfejlesztett, és az abszolutizmus igényei szerint átformált "ius naturae" bevételét jelentette e lépés, /29/ amelytől a hivatalos kormánypolitika gyakorlati elveinek népszerüsitését lehetett várni. A bécsi egyetem mintájára történő átszervezés részleges eredményei már jelentős előrehaladást mutattak, a jogi felsőoktatás rendezettebbé vált és végleg háttérbe szorult az ismereteknek diktálás utján történő továbbitása. A jezsuita vezetés fennma- madása azonban megnehezítette a természetjog gyors térhódítását, illetve a természetjogi alapon kifejlesztett "politikai- kamerális" tudományok /Зо/ tanítását. A nehézségek áthidalására születtek tervek már a 6o-as évek végén a Kar Budára történő áthelyezésére vonatkozóan, illetve a kamerális tudományokat előtérbe helyező uj kar szervezésére vonatkozóan. 177o-től az