Egyetemi-jogi művelődésünk fejlődéstörténetéhez - Fejezetek az Eötvös Loránd Tudományegyetem történetéből 4. (Budapest, 1980)

Horváth Pál: Egyetemi – jogi művelődésünk fejlődéstörténetéhez (Előtanulmány az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar történetéhez)

- 13 ­zedeken át anyagi nehézségek csorbították. Kellő anyagi alap hiányában egy ideig csak; az egyházjog és a római jog tanítása volt biztosított és a magyar jog eredményes művelése csak a század utolsó negyedében bontakozott ki. Sokat tettek ezirány- ban a hazai jog első művelői, akiknek munkássága nyomán még a 17. század utolsó évtizedében kialakultak az un. "nyilvános vitatkozások". /22/ A hazai jog tanításának alapvető forrása lett Werbőczi István "Hármaskönyve" /23/ és a 16. század vé­gén születő Corpus Juris Hungarici. A tanárok a római és az egyházjog oktatása során is gyakran tettek lépéseket a hazai joggal való kapcsolatok elemzése irányában. így a Kar történe­tének első saeculumában már jelentős tudományos előrehaladás történhetett a magyar jcg művelése területén. /24/ Az előadá­sok /lectiones/ egyébként a korabeli európai egyetemeken meg­található kezdetleges formában, vagyis diktálással történtek, nyomtatott tankönyvek pedig még jórészt hiányoztak. A diktálás nyelve majdnem kizárólag latin volt, de helyenként előfordul­hatott - igy főként az un. "disputatio"-knál, hogy a tézisek vitáit hazai nyelven is folytatták. /25/ A Kar által kialakított jogtanitás eszközei a 18. század utolsó harmadáig lényegesen nem változtak. /26/ A kato­likus barokk kultúra virágzásának végéig változatlanul fennma­radt tehát a "Ratio Studiorum" szerint történő egyetemi okta­tás. A jogi művelődés területén ez a feudális jogrend megszi­lárdítását, a vallásos jogszemlélet uralmát jelentette. Jogos­nak tűnik tehát az a vélelmünk, hogy e század folyamán végleg megszilárdult a magyar jogi művelődés központja, mely alkalmas volt a reneszánsz egyes vívmányának továbbvitelére, a rendek és az uj feudális arisztokrácia jogi gondolkodásának fejlesz­tésére. Hnnek ellenére nem hallgatható el, hogy ez a közel egy teljes évszázadot kitevő etáp jogi historizmusunk érdeklődési köréből hosszú idő óta kiesett. Az idevágó újabb vizsgálódá­saink tehát, /27/ csak némi kapaszkodókat jelenthetnek a ki­alakult egyetemi- jogi művelődésünk első évszázadának feltárá­sához.

Next

/
Thumbnails
Contents