Egyetemi-jogi művelődésünk fejlődéstörténetéhez - Fejezetek az Eötvös Loránd Tudományegyetem történetéből 4. (Budapest, 1980)

Horváth Pál: Egyetemi – jogi művelődésünk fejlődéstörténetéhez (Előtanulmány az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar történetéhez)

- 12 ­A magyar egyetemi- jogi művelődés első saeculuma A feudális viszonyok újabb megszilárdulását tükröző hazai tarokk kultúra jelentős támaszt nyert a nagyszombati e- gyetem kiépítésével. A nemesség és az ellenreformációs törek­vések igényeit kielégítve, mindenekelőtt a Hittudományi és Bölcsészeti Karok fejlődtek ki. Ujahh lépést jelentett ezúton az egri püspöki alapítvány által életrehivott kassai egyetem /1657/ is. Mindkét uj művelődési központ a hazai jezsuita rend irányítása alatt állt, és a rend "Ratio Studiorum"-a szerint nyert megalapozást az oktatás. /21/ A jezsuita egyetemek ehhen az időben még jogi karokkal nem rendelkeztek, ennek ellenére a korabeli művelődés döntő tényezőivé lettek. A protestáns isko­láztatás visszaszorítása - főként a 17. század második felé­ben - tovább növelte az ellenreformáció szolgálatába állitott egyetemek szerepét. A kálvinista prédikátorok által kifejlesz­tett államelraéleti tudományosság jelenléte azonban újabb lépé­sek megtételét sürgette a jezsuita egyetemek szervezetében, így a nagyszombati egyetem jogi karral történő kiegészítése is már a 17. század első felében napirendben volt. Lósy Imre ér­sek 1642. november 6-án kelt végrendeletével e célra alapít­ványt létesített, majd az érseki székben őt követő Lippay György 1665. évi újabb hagyományával lehetőség nyilt a Jogi Kar kialakítására. A kettős alapítvány végrehajtói az egyete­meket irányitó jezsuita renddel, illetve az esztergomi kápta­lannal folytatott tárgyalások alapján hozták létre az 1667. évi január 2-án keltezett okmányt, mely szerint a "nagyszombati e- gyetem uj Kara rangban a hittudományi kar után foglalt helyet önálló jogarral és pecséttel bírván." Az ellenreformációs barokk kultúra központjává emelt nagyszombati egyetem jogi karral történt kiegészítése halaszt­hatatlan feladat volt a 17. század második felében. Ezért a fenntartás szerény biztositékát jelentő alapitó okmányok kelet­kezésével szinte egyidejűleg megnyitották az egyetem jogi fa­kultását. Az alapitók nemes célkitűzéseit azonban hosszú évti-

Next

/
Thumbnails
Contents