Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1991. Tanulmányok a társadalomelmélet köréből (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 20)

Kádek István: Az általános iskolai pedagógusok foglalkoztatási és bérezési problémái — a 80-as évek közgazdasági és pedagógiai szaksajtójának tükrében

70 irocJalomf el tárás volt: annak elemzése, milyen aspektusokból vizsgálja a közgazdasági és pedagógiai szaksajtó a 80-as évek második felében a pedagógusbérezés és -foglalkoztatás aktuális kérdéseit. Vizsgálódásaim során négy év szakirodalmi anyagát tekintettem át (1985 elejétől 1988 végéig). Figyelmemet a közoktatásra, ezen belül is döntően az általános iskolák pedagógusainak bérezési és foglalkoztatási kérdéseire összpontosítottam. Az általános szituáció, az iskolát körülvevő gazdasági-társadalmi feltételrendszer alapvető változásnak indult ezekben az években. A gazdaság válságállapotba került. Ugyanakkor a gazdaságban, de az oktatásban, s a társadalom más szféráiban is jelentős változások ígéretével kecsegtető reformlépések indultak el. Átalakulóban van a tanácsi gazdálkodás (ez az iskola működési feltételeit közvetlenül érinti). Módosítások történtek a pedagógus-bérrendszerben. (Nemcsak a bruttósítás! Számos más változás is történt: bérplafonok eltörlése, túlórák díjazásának módosítása; kötelező óraszámba beszámító tevékenységek újrarendezése stb.) A foglalkoztatási helyzet is jelentősen módosult hazánkban a 80-as évek végén. Ez is érintette az iskolát. Egyrészt azáltal, hogy újfajta igényeket fogalmazott meg az oktatással szemben (konvertálható, széles bázisú alaptudás; átképzés-továbbképzés; új jellegű felnőttoktatás). Másrészt úgy, hogy a munkanélküliségi probléma "szele" a pedagógustársadalmat is megcsapta: a demográfiai hullám levonultával ma már vannak feladatmegszűnés miatt áthelyezett, illetve elbocsátott pedagógusok, és -- a jelenbe ugorva ~ újkeletű probléma az orosz szakos tanárok foglalkoztatása, átképzése. Az irodalom tanulmányozásának legszembetűnőbb tapasztalata az volt, hogy a témához kapcsolódó írások zöme nem közgazdasági, hanem pedagógiai szakfolyóiratokban látott napvilágot. Ez azt jelentené, hogy a közgazdaságtudomány egyáltalán nem foglalkozik az oktatás közgazdasági vonatkozású problémáival? Nem! Erről azért korántsincs szó. Az oktatási rendszer működését a közgazdaságtudomány különböző oldalakról közelíti, vizsgálja. E vizsgálati irányok a következők: 1. Az oktatás és a gazdasági növekedés összefüggései. Talán ez tekinthető a legkorábban megkezdett vizsgálatnak. A szakértők elemzéseik során azt kutatják — számszerűsítésre is törekedve —, hogy az oktatási ráfordítások hogyan hatnak az anyagi ágak teljesítményének változására. Az e témával foglalkozó kutatók között olyan kiválóság is említhető, mint Theodor W. Schultz. Kiváló műve (Beruházás az emberi tőkébe) magyarul is megjelent, a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó gondozásában, 1983-ban. De e résztéma kutatói között nagyszerű magyar közgazdászokat, gazdaságtörténészeket is találunk. Példaként álljon itt két név: Berend T. Iván, Kozma Ferenc.

Next

/
Thumbnails
Contents