Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 2004. Sectio Chemiae. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 31)

Kiss ATTILA - CSUTORÁS CSABA-BÓKA BEÁTA: Az Egri Bikavér eredetvédelmével kapcsolatos pH-potenciometriás vizsgálatok és új paraméterek kifejlesztése

Az Egri Bikavér eredetvédelmével kapcsolatos pH-potenciometriás vizsgálatok. 39 jól illeszthetők, ez a nagy mennyiségben előforduló karbonsavak, valamint hidroxi-karbonsavak (pl. borkősav, almasav, tejsav, ecetsav) hatását tük­rözik. Ily módon ezekkel az új paraméterekkel általános jelleggel tudjuk a borok minőségét jellemezni. 40 35 30 -a 25 fcO 20 .a s G 15 g 10 5 0 2 3 4 5 pK 6 7 8 9 10 2. ábra A bor különböző savi disszociációs állandóval (pK) jellemzett összetevőinek mennyisége A lúgos pH-tartományban (pH > 8) az aminosavaknak és a fenolos karakterű összetevőknek a hatása jelentős, a kapott titrálási görbék ezen pH­tartományának leírása során bevezetett három újabb paraméter (D: PK4 = = 8,5, E: pK 5 = 9, 6, ill. F: pK 4 = 10,3) ezek mennyiségével függ össze. A kísérleti görbék ilyen jellegű kiértékelése információt szolgáltathat a bor különböző összetevőinek arányáról (pl. karbonsavak-fenolok, ületve kü­lönböző erősségű karbonsavak egymáshoz viszonyított mennyisége), amelyek jelentősen befolyásolják a bor minőségét. Az egyes paraméterek aránya is fontos információt szolgáltathat a bo­rok eredetét, illetve karakterét és minőségét illetően. A 3. ábrán példaként a borok két számított, általunk bevezetett új paraméterének, A-nak és C­nek az arányát mutatjuk be az egyes termőhelyek és technológiai kísérletek vonatkozásában. Az ábrán jól megfigyelhető, hogy ezen arányszám mint bor­paraméter is alkalmas arra, hogy az egyes különböző jellegű minták közötti eltéréseket kimutassa. Értékelés A kapott titrálási görbék és az egyes paraméterek számolt mennyiségei, ületve ezek arányai alapján az alábbi következtetések vonhatók le.

Next

/
Thumbnails
Contents