Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 2008. Sectio Scientarium Economicarum et Socialium. (Acta Academiae Agriensis : Nova series ; Tom. 35)

Papanek Gábor: A felsőfokú végzettségűek tudás-vagyona és a munkaerőpiaci igények Észak-Magyarországon kutatás célja, módszerei

12 Papanek Gábor stagnálok - visszafejlődök, high-tech - átlagos - igénytelen technológiájúak, s exportálók - nem exportálók szerinti belső bontásait. A bonyolultabb technikák alkalmazását nem ítéltük indokoltnak, mivel úgy véltük, hogy az adatbázis pontossága (a reprezentativitás jelzett korlátai miatt) nem éri el az ez utóbbiak által megkövetelt szintet. A felmérés során nyert információk ellenőrzésére, illetve kiegészítésére interjúka t kértünk néhány nagyobb munkaadó szervezet vezetőitől, s 11-től (két közigazgatási intézmény, egy élelmiszer- és három gépipari, egy kereskedelmi és egy pénzügyi cég, egy kamara, valamint két oktatási intézmény illetékesétől) lehetőséget is kaptunk ezek elkészítésére. A megkérdezések számára egységes tematikát dolgoztunk ki. Az elhangzottakat jelentésekben rögzítettük. Kutatásunknak igen fontos tapasztalat a, hogy a válaszolók többsége a ver­senyképesség kulcsfontosságú tényezőjének ítélte a felsőfokú képzettséggel ren­delkezők színvonalas teljesítményét. A kérdőíves válaszok viszonylag kedvező­en értékelték mind a vizsgált intézményeknél dolgozó, mind az ezekkel kapcso­latban álló cégeknél foglalkoztatott diplomások szaktudását, valamint készségeit. Csaknem egybehangzóan hangsúlyozták továbbá, hogy a fiatal diplomások elméleti felkészültségével is csak ritkán van gondjuk, miként ezt az egyik gép­ipari megkérdezett kifejtette, természetesnek tekintik, hogy az újonnan felvett (fiatal) mérnökök a cégnél tanulják meg a szakma speciális tudnivalóit (s az ehhez szükséges alapokkal a pályakezdők rendelkeznek). A válaszadók azt se hallgatták el azonban, hogy a pályakezdők többségének gyakorlat i tudása igen szerény. A gazdasági szakértelem körében leggyakrabban a gazdasági jog terén jeleztek hiányosságokat (de a pénzügyi felkészültséget illetően is több „panaszt'" ikszeltek be), a készségek közül viszont leggyakrabban a nyelvtudást, valamint az elemzési, illetve a vállalkozói vezetési képességeket ítélték gyengéknek (Hollóné [2007J). A vázolt megállapítások megbízhatóságára utal, hogy összecsengenek a hasonló témájú kutatások tapasztalataival. 6 A hazai felsőoktatásban „hiányos a gyakorlati felkészítés, a vállalati gyakorlatban szükséges készségek kifejlesz­tése" - mutat rá például Palányi [2007] egy észak-alföldi vizsgálatban résztvevő 6 Munkánk során a felmérési eredmények megbízhatóságának az ellenőrzésére csak korlátozottan használtuk az erre hivatott matematikai-statisztikai technikákat. Ahol ez értelmezhető volt, kiszámítottuk a szórásokat, esetenként becsültük a konfidencia­intervallumokat stb. A viszonylag szerény mintanagyság és a reprezentativitási gondok miatt úgy véltük azonban, hogy a kapott információk megbízhatóságának a matematikai jelzőszámoknál erősebb alátámasztását jelenti, ha beilleszthetők meglévő ismereteink rendszerébe.

Next

/
Thumbnails
Contents