Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 2008. Sectio Scientarium Economicarum et Socialium. (Acta Academiae Agriensis : Nova series ; Tom. 35)

Papanek Gábor: A felsőfokú végzettségűek tudás-vagyona és a munkaerőpiaci igények Észak-Magyarországon kutatás célja, módszerei

A felsőfokú végzettségűek tudás-vagyona és 9 Gazdaságunkban meglehetősen ellentmondásos a diplomások helyzete. Ezt is számos tényező magyarázza. Kedvezőtlen, hogy a múlt század második felé­nek örökségeként, nemzetközi összehasonlításban - minden ellenkező véle­ménnyel ellentétben - viszonylag kevé s a diplomával rendelkező foglalkoztatot­tak száma (2. ábra). Ennél is súlyosabb probléma, hogy a 2000-es évek szerény hazai gazdasági növekedése visszafogta a munkaerő-keresletet, ezért jelentős, a fiatalok körében különösen magas - valamint az oktatás lassú igazodása miatt a pályakezdő diplomások körében is nagy arányú - munkanélküliség alakult ki. S az említett gondok Észak-Magyarországon mind a vállalatoknál, mind az okta­tási intézmények és a pályakezdő diplomások körében különös súllyal jelent­keznek. A vázoltak miatt az egri Eszterházy Károly Főiskola - a 2004-2006. évi ROP 3.3. számú intézkedés támogatását elnyerve, a Heves Megyei Kereske­delmi és iparkamarával együttműködve - célu l tűzte ki a tárgykörben kialakult helyzet és perspektívák feltárását. Egyaránt törekedtünk - a diplomás pályakezdők iránti jelenlegi, illetve a közeljövőben várható kereslet és foglalkoztatási preferenciák áttekintésére; - az Eszterházy Károly Főiskolán a 2001-2005 években végzett hallgatók kép­zettségi struktúrájának, munkavállalásának vizsgálatára és a munkahelyi beil­leszkedésükre vonatkozó tapasztalataik feltérképezésére; valamint - a főiskolai képzés, illetve a régiófejlesztés gyakorlatával kapcsolatos következ­tetések, javaslatok megfogalmazására. A vázolt célok megvalósítása során sokoldalú módszereke t alkalmaztunk.' • A pályakezdőivel kapcsolatos munkaadói várakozások megismerése céljá­ból háromféle adatgyűjtést szerveztünk meg. Egyrészt postán 2000 kérdőívet küldtünk ki a régió vállalatainak (ipari és üzleti szolgáltatási cégeinek). Másrészt „interjúkat" (mintegy egy-másfél órás megbeszéléseket) kértünk a témáról az észak-magyarországi régió néhány nagy munkaadójának vezető­jétől. Kiemelten kezeltük továbbá a turizmus intézményeit, s e szférában tíz további interjút is készítettünk vállalati vezetőkkel és egyéb illetékesekkel. * A pályakezdők munkahelyi beilleszkedésével kapcsolatos tapasztalatok összegyűjtése érdekében a Főiskola 1000, az elmúlt 5 évben végzett hallga­tóját kerestük meg kérdőívünkkel. A válaszokban rögzítetteket a Főiskolán létrehozott Karrierirodának a témára vonatkozó tapasztalataival egészítettük ki. '' A módszerek kiválasztásakor és alkalmazásakor Babbie [1998] iránymutatásait vettük figyelembe.

Next

/
Thumbnails
Contents