Délmagyarország, 1989. október (79. évfolyam, 232-258. szám)

1989-10-02 / 232. szám

"WGT-V T989. október 2„ hétfő SPORT Illés második Leninvárosban nyolc egyesület 120 súlyemelőjé­nek részvételével rendez-' ték meg a 10. Vegyész Tisza Kupa versenyt. Illés János, a Szeged SC kiválósága a 100 kg-osok súlycsoportjá­ban nemzetközi szintű ered­ménnyel, 305 kg-mal első helyen végzett Szanyi Andor mögötte 345 kg-mal a má­sodik lett. Teke NB I. Dói gurítottak A Szegedi Postás NB l-es női tekézői hazai pályán, míg áz építős lányok Tata­bányán arattak biztos győ­zelmet. Eredmények. Sz. Postás—Kőbányai Por­celán 6:2 (2450:2308). Női mérkőzés. Szeged. Pontszer­zők: Tompáné 443, Fodor 425, Pocsalhé 422, Lőrinczné 394, ill. Feketéné 402, Har­cos 394. Ifjúságiak: Sz. Postás­Kőbánya 4:0 (747:649). Pont­szerzők: Bozó 378, Tompa 369. Sz. Epilók—Tatahánya 7-t (2459:2345). Női mérkőzés. Tatabánya. Pontszerzők: To­rok 446, Csonka 423, Börjő­né 411, Vecseri 402, Husz­káné 401, 111. Meggyesiné 427. Ifjúságiak: Sz Építők­Tatabánya, 4:0 (766:712). Pontszerzők: Tóth 392, Ötott 374. Sz. Epitpk—KK Novisad 7-1 (2500:2313). Barátságos nemzetközi' mérkőzés. Sze­ged. Pontszerzők: Vécserl 439, Bödőné.425, Csonka 424, ilL Tadic 39H. Labdarúgó NB II. Minden tekintetben jobb volt a Szeged SC Vízilabda OB I. Egy pont csupán Szoros Kazincbarcika—Szegedi Dózsa 1-0 (1-0). Szeged, Hunyadi tér. 1500 néző. Vezette: Fazekas (Ko­vács II. L., Adám). Szegedi Dózsa: Csehó — Kántor. Popol, Fábián, Tóth G. — Batik, Katona, Kőhalmi, Gerecz — Szalai, Fórizs. Edző: Kurucz István. Csere: Planéta helyett Szamosi a szünetben, Fórizs helyett Öze az 53.. Tóth G. helyett Kurucz Imre a 67., Kalmár helyett Barta a 82. percben. Gólszerző: Kalmár. Sárga lap: Szamosi a 46. percben 1 Kiállítva: Szamosi a 61. percben. Szögletarány: 5:3 (3:0) a Szegedi Dózsa javára. Ha az elmúlt hétfőrv la­punkban, a Szeged SC— DVTK-mérközés után azt adtuk címnek, hogy antifut­ball, akkor a tegnapi Hu­nyadi téri mér közéj után sem juthat jobb kifejezés a tudósító eszébe. A Dózsának ugyanis egyetlen épkézláb helyzete volt, amit a 8. percben hoztak össze a csa­tárok. Nevezetesen, Szalai a jobb oldalon ellopta a lat>­dát Budaitól, majd élesen középre lőtt, azonban az ötösön álló Fórizs lyukat rúgott. Szóval, úgv isten­igazából, ez a helyzet sem irható a lila-fehérek szám­lájára. A félidő további krónikájához még unnyi tartozik, hogy a kazincbar­cikaiak RÓlt szereztek. Ez sem volt akármi, ők is na­gyon meglepődhettek, hi­szen Csehó kapujáig a 42. perc előtt nem jutottak el. Ekkor viszont tetszető; ak­ciót követően, gólt szerez­tek. Asszony bal oldali be­adására Kalmár robbant be, s az elalvó védők mellett, négy lépésről a kapu jobb' alsó sarkába pofozta a lab­dát 1-0. A második félidőben rr A hétvégi NB l-es kézi­labda-mérkőzését a Buda­print Szegedi Textilművek együttese Veszprémben ját­szotta, míg a Tisza Volán hazai pályán fogadta a Pe­mú Honvéd gárdáját. A textiles lányok, mint listavezetők érkeztek az újonc veszprémiekhez, azonban a vártnál nehezebb mérkőzésen kellett bizonyí­taniuk, hogy nem véletlen állnak az élen. A nagyon alacsony színvonalú talál­kozón u szegediek mélyen tudásuk alatt játszottak. Csak ^z utolsó percben, Gyimesiné átlövésgóljával nyerték meg a mérkőzést. Lesti István edző ennyit fú/ött u találkozóhoz: — A védekezéssel nem volt gond, a támadások befeje­zésébe viszont rengeteg hi­ba csúszott. • A Tisza Volán hét közben vereséget szenvedett a Váév Bramactól. Barabás Zsolt edző csapatának vasárnap délelőtt sem volt könnyű dolga, hiszen az összegyúrt Pemú Honvéddal kellett felvenni a versenyt. A kez­dés után rögtön Tenke hét­méteresből gólt lőtt, uzon­ban az első 12 percben a fővárosi támadók megtalál­ták a réseket a hazaiak vé­dőfalán, 3-5. Ezt követően eredményesebb lett a Volán Játéka, Tóth és Tenke átlő; vese)vei szemben tehetetlen volt a Honvéd kapusa, 11-10. Majd egyenlítettek a vendé­gek, miután Réti és Bárány ís ziccert hibázott. A hajrá­ban viszont nagyon okosan játszott a Volán, és három­gólos előnnyel mehettek pi­henőre játékosai. A szünet után 28 percig tartotta előnyét a hazai gárdá. Ez elsősorban Tóth és Tenke érdeme, akik egy­mással versenyeztek a gól­lövéSben. Az utolsó két percben jött a hideg zu­hany: a fővárosiak kiegyen­lítettek, majd vezetést is szereztek. Másfél perccel a mérkőzés vége előtt u Vo­lánnál öt, a Honvédnál pe­dig négy mezőnyjátékos le­hetett a pályán, mivel a já­tékvezetők a többieket ki­állítottak. Emberelőnyből végül is Tóthnak sikerült egvenliteni. Barabás Zsolt a mérkőzés végén nem volt túl vidám: — A második félidőben olyan hibák adód­tak jatékunkban, melyeket ki kell küszöbölnünk. A mérkőzésé* leevzőkönvve Hudaprint Szegedi Textilmű­vek SE—Veszprém 17-16 17-7). VcorppYm. :"M> néző. V.: Bu­davari. Pusztai. Nöi mérkőzés. Textilművek SE: Borosné — Utast (1). Gat (31. Mokoesné (4). KeczRöné (2). GYIMESI­NÉ (6). Neimetti. Cs.: Italig (kapus). KoeMs (1). Klspal. Szabó. Pödörné. Edző: Lestl látván. Hétméteresek: 4/S. 111. 8/4. KS­ALlltasok: 2. Illetve 10 perc. Tisza Volin—Pemij­Ilimved 25-25 (15-12) staesed. 300 néző. V.: Keme­CÍCÍ. Koutny. PéríLmér!kőzés. Tisza VolAn: Axvai — Sándor (1). TENKE (10). Réti (1), Ba­logh (1). TÖTH (10). Avar. Cs.: Fekete (kapus), Zsodi. Báronv (2). Djurovicz Edző: Barabás Zsolt. Hétmé te nőseikből 4/4. ML 2/1. Kiállítások: 6. 1U. 8 perc. egy étlen izgalmas esemény borzolta fel a szurkolók 'ke­délyét. A csereként beállt Szamosit sorozatos durva belemenésekért, a mindvé­gig kitűnően bíráskodó Fa­zekas játékvezető kiállította. Ebben a játékrészben talán még annyit megemlíthe­tünk, hogy a kazincbarci­kaiaknak volt egy-két ka­pura lövése, amit Csehó, kapus módjára hárított Ennyi! A mérkőzés tulajdonkép­pen vígig rendkívül unal­mas volt. A barcikaiak biz­tonságos játékra rendezked­tek be. néha öten fogtak két árva Dózsás csatárt Mondjuk, ex még érthető is. Aiszen idegenben játszot­tak. De vajon mitől féltek? Az viszont már kevésbé fel­fogható, hogy a hazai vé­delmet miért kellett egyet­len csatár kedvéért túlbiz­tosítani. Ugyanakkor, látha­tóan, a középpályások még ezt a langyos iramot sem bírták. Talán, ha itt segéd­keztek volna a felesleges védők! Így a középpályán rendkívül lassan jutott át a labda, sok rövid passzal persze, nem is lehetett gyorsabban átjátszani azt. Végül is, úgy tűnik, ez a csapat ebben a felállásban, ennyire képes ... Jók: Kalmár, Deszatnik, ill. Csehó. Varga Zoltán: Megközelí­tőleg sem sikerült az elmúlt hetek játékát nyújtani. Rossz teljesítménnyel is nyerni tudtunk. Kurucz István: A nem jól játszó Kazincbarcika sokkal jobb teljesítményt nyújtott nálunk. Hazai pá­lyán ' megdöbbentő, hogy nem tudtunk kapura lőni. Cs. Gát László Szolnoki MAV MTE- -Sze­ged SC 0-2 (0-1). Szolnok, 1000 néző. Vezette: Drigán Szeged SC: LetJoniczky — Magyar, Bogdán, Szabó, Tóth J. — Kovács G„ Ko­vács J. (Kisistók), Sahin (Puskás), Takács — Barna, Bárány. Edző: Kovács Fe­renc. Az első percben Kanyári fejjel csúsztatott labdája tette próbára Leboniczkyt. Nem sokkal később, a sze­gediek előtt adódott nagy helyzet, egy fflrors kontratá­madás végén, de Barna jobb oldali beadását Takács 6 méterről mellé lőtte. Egy kissé mintha Jnegijedtek volna ettől a hazaiak, játé­kukat több pontatlan át­adás jellemezte. Megérezte ezt a rutinos Szeged, bát­ran kitámadtak, és nem hiába, mert Tlakács, húzott el a jobb oldalon, beguritá­sát a 16-oson -belül érkező Barna kapura akarta kül­deni, de a visszafutó Földi hátulról fellökte. A bünte­tőt Kovács G. a jobbra mozduló Kis? T. mellett higgadtan a bal sarokba helyezte, 1-0. Felerősödtek a hazai támadások, a kapu előtt azonhan a vendegek rendre visszaverték azokat, levegőben és talajon bizto­san romboltak, a megszer­zett labdákkal pillanatok alatt helyzeteket alakítottak ki, Kiss T. kapujának elő­terében. A 30 percben He­gedűs játszotta tisztára magát a jobb oldali szög­letzászlónál, beívelését Csa­tó fejjel csúsztatta fölé. Ez­után Szabó hagyta faképnél a szegedi védelmet, de ki­sodródva hátraguritott lab­dáját Hegedűs nem érte el. Fordulás után mindjárt a söprögető Bogdán vezette végig a labdát. Takáccsal történt összjáték után, mintegy 6 méterről, a ke­resztlécet találta telibe, öt perc múlva jött a második szegedi gól, Kováus G. in­dításával Takács futott le az alapvonalig. beadását Barna elórevetódve fejelte a kapuba, 2-0. Biztos veze­tése tudatában, szemre is tetszetősen kombináltak a vendégek, míg a MAV MTE elszánt rohamaiból hiány­zott a tervszerűség. Szélen vezetett támadások helyett ívelésekkel és indításokkal próbálkoztak középen, ám a Bogdán—Saubó-kettős nem­csak a légteret uralta, ha­nem társaikkal együtt tala­jon is biztosan zártak. A 68. percben Barna átadása újabb gólhelyzetben találta Takácsot, aki gyatrán fölé durrantott Egy perc múlva Bárány hibázott hasonló szituációban, majd Kovács Q. pattintását ismét a ka­pu/a hárította. Az utolsó negyedóra is teljes bzegedi fölényben telt. a hazaiak nem bíztak még a szépítés­ben sem, pedig Szabó le­rántását a 16-ason belül, csak Drigán játékvezető nem látta szabálytalannak. Xéder István A Keleti csoport további eredményei: Salgótarjáni Síküveg—Mezőtúr l-l (0-0). Diósgyőri VTK—Baja 2-2 (l-l), Debreceni MTE— Kecskemét 3-2 (1-0). Met­ripond—NYVSSC 4-0 (1-0). BVSC—Debr. Kinizsi 1-0 (0-0), Szarvas—Eger 2-1 (l-l). A bajnokság állása: 1. Metrípond T 5 2 - 15- 3 17 2. Szeged 7 5 2 - 12- 4 17 3. K.-barrlka 7 5 - 2 10- 2 15 4. Szarvai. 7 3 3 1 10- S ÍZ 5. Eger 7 1 2 2 10- 7 11 . S. Szolnok 7 2 3 2 11-11 9 7. Kecskemét 7 3-4 10-13 9 8. UMTE 7 15 15-9 8 9. Debr. Kinizsi 7 2 2 3 6- « 8 '0. BVSC 7 2 2 3 8- 9 8 11. Baja 7 1 4 2 6- 8 7 12. Mezőtúr 7 1 4 2 7-12 7 13. Sz. Do/iá 7 1 3 3 8-12 6 14. Salg. síküveg 7 1 2 4 8-12 5 II. Ny.-háza 7 1 2 4 3- 9 5 16. DVTK 7 - 4 3 7-12 4 Ovenes KAlmán felvétele Milleren, a Szegediek kapusán, ezúttal sem inúlt a siker. Ezúttal Bürg (5-ös fekete sapkában) közeli lövését teszi ártalmatlanná. Az előtérben Török Béla. aki két góllal terhelte meg ellenfelük hálóját. Bár a nézőszámon nem látszott, mégis fokozott ér­deklődés nyilvánult meg a Szentesen bravúrosan kezdő Szeged SC vizilabdacsapatá­nak hazai bemutatkozása iránt. Az első csalódás a viszonylag kevés szurkoló láttán ért, a folytatásról a medencében történtek, pon­tosabban a játékosok gon­doskodtak. Álmos iramban kezdődött a találkozó, „ólmosan" úsz­kálták a pólósok, főként a feltűnően sokat hibázó sze­gediek, akik olykor mintha színtévesztők lettek volna: rengeteg átadási hibát vé­tettek. A második játékrész­ben változatlanul akadozott a hazaiak csapatjátéka, oly­annyira, hogy két emberelő­nyös helyzetet sem tudtak értékesíteni. . > A harmadik negyedbeh végre pólót is láthattunk. Éléiikebbé vált a küzdelem, a szegedi fiatalok meglepően bátran és jól játszottak. Tö­rök Tibor lőtt szép gólt, majd Lengyel látványos ak­cióból a vezetést is megsze­rezte csapatának. Nem sok­kal később Szabó nagyon szép mozdulattal továbbítot­ta a hálóba Dongó átadását, s máris kétgólos előnyhöz jutottak a vendéglátók. A negyed végén egy gólra fogyatkozott a különbség, az utolsó játékrész elején pe­dig kiegyenlített a Sparta­cus. Két gyermeteg hib3, s ahelyett, hogy újabb góllal növelték volna előnyüket — ami akár győzelmüket is je­lenthette volna — a fiaskó elkerüléséért kellett küsz­ködniük a szegedieknek. Még egyszer felcsillant a le­hetőség, Török Béla előny­ből szerzett góljával ismét vezetett a Szeged, ám egy elkésett váltásnál Kuron nem kegyelmezett, beállítod ta a végeredményt. Tipikusan olyan mérkőzés volt ez az összecsapás, amely a jövőt illető biztató jegyeket is fölvillantotta, ugyanakkor a még fellelhe­tő hibákra is fölhívta a fi­gyelmet. Történetesen arra. mily nehéz egy-egy adott szituációban megtalálni a fiatalok és „öregek" heJyts arányát, azt, hogy kik és mikor legyenek éppen víz­ben. Nagyobb odafigyelés­sel, jobb összpontosítással mindkét pontot itthon tart­hatta volna a szegedi gárda, melynek azonban igy sincs oka a szomorkodasra. Szeged SC—Bp. Spartacus 6-6 (l-l, 1-2, 3-1, 1-2) Ujszegedi Sportuszoda, 200 •néző. V.: Szarka, Németh. Szeged SC: Miller — Dongó, Cseri, Belean, Tóth I., TÖRÖK B. 2, fjENGYEL. 2. Török T. 1. SZiABÖ 1. Megyeri, Rigó. Edző: Pozs­gay Zsolt. Bp. Spartacus: KARDOS — Péter 1, BÜRG 1, SZIL­VASÁN, Major, .. Derékas 1, Barsi 1, Kuron 1, Horváth 1. Edző: Bolvári Antal. Gól — emberelőnyből: 5/2, ill. 6/4. Labdarúgó NB I. „Megfáztak" az újpestiek A tatxiarúíjó NB I. 8. íonchüő­jAaak saáuenméekőz'ési.'t. a rangadót az Üllői úton játozot­ták. Mint vArthatő volt. ezúttal térnyloz színvonalas csatában dőlt el a 3 pont sorsa, a I'raúi­unlván ..TneüfAzout" az újpesti leg&nysóg Mtaf.epsté'&.-o cittho­•nábam szmivivtett veresvxet a Videoton, s pontot szoraeu Pé­csett a Békéscsaba. Eredmények: FTC—Ü. DOrsa 2-n (2-0). ül­lői út. W Oou 7iéző V. Molnár. Gólszerző: D0urjálk. Banikl, DVSC—Siófok 1-0 (0-0). Dcb­l Igy kellett volna tippelni! recen. 4 ezer rt*z6. V.: szabó. Gőlszarző: Mártom Videoton—Haladás VSE 1-2 (0-0). Szúkasíohérvár. 2ó00 né­ző. V.: G.vörl. Gőflsncrzö: Szpre­csaV, iiJ. Gőros. Schaffer. Vác—Csepel 0-0. VAc. 2500 né­ző. V.: Hú tők. Vasas—Tatabánya l-o (0-0). Fáy uva. 3 ezer néző. V.. Mar­ton. Gólszerző: Gúbucz. PMSC—Békéscsaba l-l 10-01. Pécs, 8 ezer néző. V.: Hdkeo GOlszurző: Lováfaz. Hl. Mnacsicó MTK-VM-Ep. Honvéd 3-0 (1-0). Huruaária lort. 5 ezer né­ző. V.: Németh. Gőlazorző: Ba­logh (2). JővAh. Veszprém—Rába ETO o-o. Veszprém. 6 ezer néző. V.: Sujnler. A totó 3$. heti Játékszelvé­nyén szereplő mérkőzések eredményét: L Dortrnund— Kamburgar SV 1-0 1 J. Düsseldorf­Kaisdrslautem l-l X 3. Möndienöadbaeh L FC Köln 0-2 ? 4 Bayreuth— Meppon l-l x 5. Kassel— Aachen 1-3 Z «. HeKka BSC­rnetöurg 1-0 1 7 Mtln&ter— A labdarúgó NB I. állása: Blau-Wfclas 90 >-0 1 1. MTK-VM 8 6 • 2 13- « 18 1. G«n ba­3. O. Dózsa 8 6 - 2 11- 6 18 sáim odoria 1-2 2 3. FTC 8 4 2 2 11- 5 14 9. LAZáo— 4. vasas 8 4 2 2 10- 6 14 Júwenfús l-l X 5. Pécsi MSC 8 3 4 1 16- 7 13 10. veruna— 6. Bp. Honvéd 8 4 1 3 10- 8 13 Decoc . 0-0 X 7. Siófok 8 3 2 3 7- 8 11 11; Como— 8. Haladás 8 3 2 3 10-12 11 Rcneina let X 9. Videoton 8 3 2 3 MII 12. KOiZRia— 10. Veszprém 8 2 4 2 3- 5 10 Hadova 4-0 1 11. Débrefcn 8 2 3 3 4- 6 9 13. Tncstina— 12. Kába ETO 8 2 2 4 9- 9 8 AveUlno 1-0 1 13. Tatabánya 8 2 1 5 3- 7 7 Potmérközés: 14. Békéscsaba 8 2 15 5-12 7 1*. Napolj— 15. Vác 8 13 4 7-11 6 Milán 3-0 1 16. Csépéi 8-53 1-4 S Áz első gól... Aki valaha is sportolt, jól tudja, mily nagy meg­tiszteltetés fiatalon beke­rülni a nagyok, a „me­nők" közé. Lehet valaki aranyas, szép, okos és tisztelettudó, a legjobb ajánlólevél mégis a játék­tudás, a pályán, a küzdő­téren kivívott tekintély. A Szeged SC ifjú póló­sának, Szabó Zoltánnak neve nem ismeretlen ol­vasóink előtt. Alig több mint 2 hónaja méltattuk tehetségét e hasábokon abból az alkalomból, hogy szintén 17 éves társával. Torok Tiborral erőssége volt az Európa-bajnokságot nyert magyar ifjúsági ví­zilabda-válogatottnak Hogy most ismét rávillan a képzeletbeli reflektor fénye, több oka van. Töb­bek között az is, hogy má­sodszor játszott OB l-es meccsen, s nem is akár­hogyan ... A vezető edző Pozsgay Zsolt a harmadik negyedben küldte vízbe. Minden megiLietódöttsé­get nélkülözve vetette ma­gát a küzdelembe, nagy­szerű megoldásaival irá­nyította magára a figyel­met. Ügyesen megúszott többször is, kétszer remek gólpasszal hozta helyzetire társait, és lőtt egy öreg rókától is ritkán látható, nagyon fontos gólt. Ami­kor kezéről a pillanat tört része alatt vágódott a hálóba a labda, önkéntele­nül a tőlem másfél méter ­nyira ülő édesanyjára, a hazai mérkőzéseken jegy­zőkönyvet vezető Papp lstvánnéra villant tekin­tetem. A gólt rruiskor oly gyor­san mikrofonba mondó Jutka ezúttal — nékem legalabbis — hosszúnak tetsző másodpercekig hall­gatott. A szokásosnál job­ban — vagy homályosab­ban? — csillogott szeme, látszott, könnyeivél küsz­ködve nem tud megszó­lalni. Kifejezhetetlen öröm és boldogság kerí­tette hatalmába, hiszen megadatott neki az a rit­ka alkalom, hogy láthatta fiának élete első OB l-es gólját... Amit — reméljük — még nagyon sok követ! — gye —