Délmagyarország, 1969. június (59. évfolyam, 124-148. szám)

1969-06-17 / 137. szám

Dánia—Magyarország 3:2 (2:2) Le kell vonni a tanulságokat! Orosháza— SZAK 2:1 (0:0) Az Orosházán játszott NB III -as labdarúgó-mérkőzésre a SZAK csapata a következő összeállításban állt ki: Varga — Put.vora, Olasz, Sándor, Csanádi, Pusztaszeri, Bán S., Vass L., Kun, Gábor T„ Csá­bi. Csere: Pető. Egyenlő erők küzdelmét hozta a találkozó. Az első fél­idő legnagyobb eseménye volt: Vass L. közelről az üres kapu fölé lőtte a labdát. Az első gól a második félidő 10. percében esett: egy távoli lö­vést, ami mellé ment volna, Varga kiejtett, és a szemfü­les Markó II. közelről a há­lóba lőtt. 1:0. A félidő köze­pe táján Tóth 22 méterről megcélozta a kaput, a labda a felső lécről lepattant, és Markó II. közelről a hálóba pofozta. 2:0 A SZAK nem adta fel a küzdelmet, és a 30. percben szögletrúgás után Bán szépített az eredményen. A SZAK csatársora kapu­ra nemigen volt veszélyes, három jó helyzet kimaradt az orosháziak kapuja előtt. A további eredmények: M. MEDOSZ—Hódmezővá­sárhelyi MEDOSZ 0:0. Mező­hegyes. Szarvasi SC—Szalvai SE 1:1 (1:1). Szarvas. S. Kinizsi—Kecskeméti Fémmunkás 2:0 (1:0). Sar­kad. Kun Béla SE—Békéscsabai Agyagipar 1:2 (0:2). Félegy­háza. Szentesi Vízmű—B. VTSK S:0 (2:0). Szentes. Kiskunhalas—Tiszaföldvár 3:1 (0:1). Kiskunhalas. A bajnokság állása: 1. Szarvas 14 7 fi 1 17: 7 20 !. Bcs. Agyngip. 14 7 S 2 IS: 8 18 3. Bcs. VTSK 14 S 6 2 22:15 18 4. Sarkad 14 7 3 I 18:10 17 5. Szentesi V. 14 7 2 5 20:18 IS S. Kun B. SE 14 7 1 S 23:1S 15 7. Szalvai SE 14 5 5 I 2i:l(> 13 8. H. MEDOSZ 14 5 4 5 14:13 14 9. Kossuth SE 14 5 4 I 12:14 14 10. SZAK 14 3 7 1 19:19 13 Mezóberény 14 5 3 s 19:19 13 Ornshíza 14 5 3 S 15:13 13 13. Kiskunhalas 14 5 1 3 14:19 11 14. -riszaftildvár 14 4 3 7 10:17 11 15. Kecskemét 14 3 1 10 10:28 7 16. Mezóberény 14 2 3 9 8:24 7 Koppenhága, 50 néző. Ve­zette: K. Sierevaag (Röed, Nyhus). Dánia: Engedahl — J. Larsen, H. M. Jensen. N. Möller, T. Nielsen — A. Mi­chaelsen, L. Sörensen, U. Le Fevre — B. Jensen, O. Sören­sen, O. Madsen. Magyaror­szág: Szentmihályi — Ká­poszta, Mészöly, Szűcs, Pán­csics — Juhász, Göröcs, Al­bert — Bene, Dunai II., Far­kas. Csere: Dunai II. helyett Dunai III. a 35. percben, Al­bert helyett Zámbó a 37. percben. Már a 4. percben O. Sören­sen révén vezetéshez jutott a hazai csapat, de Bene a 6. percben egyenlített. Változa­tos játék után a 36. percben védelmi hibából Le Fevre megszerezte a dánok máso­dik gólját. Három perccel ké­sőbb azonban egyenlített a magyar együttes. Zámbó szép beadásába Farkas belerob­bant és két méterről a háló­ba vágta a labdát. 2:2. A második félidő a magyar csapat mezőnyfölényével telt el, melyet a szögletek száma is bizonyít. A 63. percben azonban mégis a hazai csa­pat ért el gójlt. Mandsen ki­cselezte Mészölyt és Páncsi­csot s egy ügyes lövőcsel után a kimozduló Szentmihályi mellett a hálóba lőtte a lab­dát. Utána támadóbb szel­lemben játszott a magyar csa­pat, s a 78. percben Mészöly fejese a kapufáról pattant vissza. Az utolsó percek fer­geteges magyar rohamokkal végződtek, de eredmény nél­kül. Az következett be Dániá­ban, amit sejteni lehetett: a vereség. Bármennyire is hi­tegettük magunkat, lelkünk mélyén azért éreztük, hogy nem megy úgy a csapatunk­nak, ahogy kellene. A dubli­ni és a koppenhágai rossz já­ték végleg rádöbbentett ben­nünket arra, hogy nem le­het megélni a labdarúgásunk régi fényéből, ..klassziscsa­patnak" mondani magunkat, s egy közepes képességű eu­rópai csapattól vereséget szenvedni. De az előzményeket ismer­ve ez szinte nem is lehetett másként. A magyar sajtó sokszor kifogásolta a felké­szülés módját — csak többre Nagvbátony. 1000 néző, vezette: Szlávi. Nagybátony: Szekeres — Kakukk. Gáspár. Szaiai, László, Romhányi, Nagy, Vörös. Kegye II.. Rakon­czás, Kegye I. SZEOL: Nagy — Várhelyi III., Kővári, Molnár, Magyar. Várhelyi I., Pikó, Dávid, Mészár, Vörös, Vass. Nagyszerű, füves talajú, de az esőtől kissé csúszós pályán, hazai támadásokkal kezdődött a mérkőzés. Fel­tűnt. hogy a hazaiak jobban alkalmazkodnak a csúszós talajhoz, a szegedi csatárok nem tudják tartani a lab­dát. A 7. percben Várhelyi I. szabálytalankodott a hazai jobbszélsövel szemben. A 16-os oldalvonaláról beívelt szabadrúgásnál a szegedi védelem késlekedett és Ra­konezás három meterről a hálóba lőtt. 1:0. A hazaiak fölényét ritkán szakította meg szegedi ellentámadás. A KTE—Sz. Dózsa 0:0 Kecskemét. 1500 néző. Ve­zette: Alberti. KECSKEMÉTI TE: Molnár — Gudricza, Fe­kete I., Suhajda dr., Fraczkó (Mánvoki). Pavlovits, Parádi, Tenitó (Kiss I.), Beregi, Sző­ezey. Dinnyés. SZEGEDI DÓZSA: Jáger — Csörögi, Pataki, Csanádi, Portörő, Ma­darász, Pusztaszeri (Csordás dr ). Veres Gy.. Bóka, Szlo­vák (Somogyfalvi), Héger dr. Váltakozó támadásokkal kezdődött a játék, majd ne­gyed óra elteltével a Dózsa támadásai következtek. A 13. percben Veres Gy. lőtt közel­ről tiszta helyzetben mellé, majd Madarász nagy lövé­sét húzta le Molnár. Élénkült a játék. A hazaiak bal szár­nya vezetett néhány sokat ígérő támadást, de a befeje­zések nem sikerültek. A sze­gediek a félidő hátralevő fe­lében enyhe fölényben ját­szottak. A 30. percben Bókát a hazai védők a büntető­területen ollóba fogták. A játékvezető azonban a tizen­hatoson kívülről rendelt el szabadrúgást. A 40. percben Portörő felfutott a jobb olda­lon. beadását Veres Gy. tisz­ta helyzetben mellé lőtte. A második félidő szegedi támadásokkal folytatódott, ezek azonban túl körülmé­nyesen épültek és rendre el­akadtak. A 75. percben nagy szegedi helyzet maradt ki. Héger dr. jól időzített beadá­sát. Madarász közelről a felső lécnek fejelte. A 81. percben Beregi lőtt veszélyesen ka­pura. de Jáger merész kive­tődéssel elcsípte a labdát. A mérkőzés hátralevő ré­szében a Dózsa jól hajrá­zott, de az eredmény már nem változott. A találkozó végig erős ira­mú, változatos, küzdelmes já­tékot hozott. Elsősorban a védelmeket dicséri, hogy gól nem esett. Leginkább a két tizenhatos között folyt a já­ték, a csatárok mindkét ol­dalon kevés veszélyes táma­dást vezettek. A hazai csa­pat az utolsó percekben nagy lelkesedéssel harcolt a győz­tes gólért, de a szegedi vé­dett m, élén ,Tá (erral min­dent hárított. A Dózsa javu­ló játékkal megérdemelten hozta haza az egyik pontot. Jók: Gudricza, Fekete I., Parádi, illetve Jáger (a me­zőny legjobbja), Pataki, Por­törő és Madarász. Solti Mihály A labdarúgó NB II további eredményei: Pénzügyőrök—Gyulai ME­DOSZ 3:0 (1:0). Budapest. Budafoki MTE—Mezőkovács­háza 8:0 (4:0). Budapest. KISTEXT—Kiskunfélegy­házi Vasas 0:0. Budapest. Jászberényi Lehel—MGM Debrecen 2:1 (1:0). Jászbe­rény. DVSC—D. Bocskai SE 3:2 (1:1). A bajnokság állása: : 6 23 10 20 14 19 12 18 10 16 13 15 13 15 27 14 3 13 23 13 18 12 18 11 :20 11 22 10 :18 8 :42 4 14. percben Vass elfutott a jobb oldalon, beadását Mé­szár mintegy két méterről a kapusba lőtte. A 18 perc­ben Kegye I.—László adoga­tás után László a kapu elé ívelt. Nagy bentragadt ka­pujába és a befutó hazai jobbszélső, Nagy, Várhelyi I. „díszkísérete" mellett 5 méterről fejelt a bálóba. 2:0. A gól után kissé fel­jött a SZEOL, Vörösnek két ízben volt gólszerzési lehető­sége. de mindkét esetben gyatrán hibázott. Szünet után Vörös helyén Nemes játszott. Szegcdi tá­madások vezették bc a má­sodik félidőt, majd ismét a hazaiak vették át a mérkő­zé« irányítását. Előbb Veres, maid Kegye II. hibázott Nagy kapuja előtt. Az 54. nercben Várhelyi I. helyett Csonka lépett a pályára. Az 56. percbói Kakukk felesle­gesen cselezgetett, majd gyen­gén hazagurította a labdát. Mészár elcsípte a hazaadást, és a kifutó Szekerest is ki­cselezve 3 méterről az üres kapuba helyezte a labdát. 2:1. A gól felrázta a Szege­det. több jő támadást veze­tett. A 65. percben Dávidot felvágták, és csak nosszabb ápolás után tért vissza a pályára. A 66. percben a hazaiak egy jobb oldali tá­madása után a beadásnál a kapus Nagy, és Csonka ösz­szefutott, külön-külön bár­melyikük könnyen tisztázha­tott volna, de így a labda a tisztán álló nagybátonyi Nagy elé pattant, aki mint­egy 2 méterről az üres ka­puba lőtt. 3:1. A 78. perc­ben a hazai védők Mészárt a 16-oson belül feltartották. A közvetett szabadrúgásból Dávid a befutó Vass fejére tette a labdát, aki közelről a hálóba fejelt. 3:2. 1. Videoton 16 11 1 4 46^20 23 2. Oroszlány 16 8 5 3 30:18 21 3. Pécsi B. 16 8 4 4 14:16 20 4. ZTE 16 8 3 5 31:16 19 5. Kecskem. 16 7 5 4 20:14 19 6. Békéscs. 16 8 3 5 28:21 19 7. SZEOL 16 8 3 5 «:22 19 8. Várpalota 16 8 2 6 24:18 18 9. MÁVAG 16 6 5 5 18:13 17 10. Szállítók 16 5 6 5 25:24 16 11. SZMTE 16 5 6 5 18:23 16 12. Bp. Spart. 16 4 7 5 22:22 13 13. Szf. MAV 16 5 3 3 13:20 13 14. BKV El. 16 3 7 6 11:17 13 15. Ozd 16 4 4 8 17:23 12 16. MVSG 16 3 5 8 14:30 11 17. Nagybát. 16 3 3 10 9:31 9 18. Gy. Dózsa 16 2 4 10 9:26 8 Kossuth SE—Mezőberény 1:0 (1:0) Előbbre jutottak a vízilabdások ne gondoljunk, mint a tenge­rentúli úttal kapcsolatos éles és őszinte bírálatra —, de egy-egy keserves győzelem után mindig megmagyaráz­tuk, mintegy önmegnyugtatá­sul a bizonyítványt. Pedig hány felkiáltójeles jelzés ér­kezett az ország minden ré­széből. szakemberektől, a lab­darúgósportot kedvelő kö­zönségtől. A lapunkban le­folyt vita, mely Kozma és Pusztai elmenetelével állt kapcsolatban, több olyan tényre rámutatott, mely ne­gatívan hat a magyar labda­rúgósportra. Most már keserűen be kell vallani, bizony lassan és fo­kozatosan elkopott a magyar labdarúgás hírneve. Kevés a remény, szinte semmi, hogy csapatunk eljut Mexikóba. Felül kell tehát vizsgálni nyíltan és végre őszintén az eddigi elképzeléseink realitá­sát, a magyar labdarúgó­sport helyzetét, s a problé­mákat radikálisan megoldani. A mai tanulságok elemzésé­vel ki kell alakítani az új magyar csapatot. A vízilabda OB II. rang­adóját vasárnap Hódmezővá­sárhelyen játszották, és azon a szegediek a H. MEDOSZ ellen 3:2-re nyertek. A SZE­OL a következő összeállítás­ban ált ki: dr. Csíkos — Nagy Z., Nővé — Filep — Rácz, Bálás, Lippai dr. Cse­rejátékosok: H. Szabó, Sze­pesi, Lihóczki, Körtvélyessy. Az elején nagy nyomás ne­hezedett a szegediek kapujá­ra. Csíkos dr. egy négyméte­res büntetőt kivédett. Az el­ső negyed gólját Szabó dr. szerezte. 0:1. A második já­tékrészben a szegedi csapat nyugodtabban játszott, és ki­egyenlített: Lippai dr.-t gól­helyzetben szabálytalanul akadályozták, s a megítélt büntetőt Rácz értékesítette. 1:1. A harmadik negyedben i hazaiak ismét vezetést sze­rezhettek volna, de egy bün­tetőt Szabó dr. a kapufának! lőtt. A 3. percben Rácz át­adását a végig kitűnően ját­szó Bálás védhetetlenül vágta a hálóba, és ezzel a SZEOL vezetett 2:l-re. Közvetlenül utána Rácz négyméteresbél újabb gólt dobott. Az utolsó játékrészben nagy lendülettel támadott a MEDOSZ. A sze­gediek Nóvé irányításával tendre hárították a rohamo­kat, és a hazaiak csak a vé­gén tudtak szépíteni az ered­ményen, Aranyossy révén. A SZEOL győzelmével so-' kat javított helyzetén, és is­mét bajnokjelöltnek számít az OB II-ben. Á színészek győztek Nagybátony-SZEOL 3:2 (2:0) A mérkőzésen mindvégig a jó napot kifogó, és lelke­sen játszó Nagybátony volt fölényben. Győzelmük a mutatott játék és a gólhely­zetek alapján teljesen meg­érdemelt. A SZEOL nem tu­dott alkalmazkodni a csú­szós talajhoz. Védelmét könnyen átjátszották a Bá­nyász csatárai. A középpá­lyások közül Dávid igém gyenge teljesítményt nyúj­tott. A csatárok közül csak Mészár jelentett veszélyt az ellenfél kapujára. Vass és Nemes is gyengén játszott. Vörösnek semmi sem sike­rült. A csapatból csupán Várhelyi III. és a második félidőben beállt Csonka já­téka. valamint Molnár lel­kesedése dicsérhető. A tech­nikás Varga hiányát a csú­szós talajon nagyon meg­érezte a csapat. A labdarúgó NB I B to­vábbi eredményei: Sz, MAV—MÁVAG 5:1 (2:1). Székesfehérvár. Vár­palotai Bányász—Szolnoki MTE 4:1 (3:1). Várpalota. Békéscsabai Előre—Bp. Spartacus 2:2 (1:1). Békés­csaba. Oroszlányi Bányász— Győri Dózsa 1:1 (1:0). Győr. ZTE—Kecskeméti Dózsa 0:0. Zalaegerszeg. A bajnokság állása: Zelman Ferenc felvétele Ezúttal nemcsak a magyar labdarúgó-válogatottnak és a SZEOL-nak volt fekete vasárnapja, hanem a szegedi újságírók labdarúgó-csapatának sem jött ki a lépés. A már hagyományos szegedi SZÜR-on a Benfirka csapata a félidőben már 3:0-ra vezetett, amikor a második fél­időben a Színész SE lábra kapott, és megfordította az eredményt. Végeredményben 4:3 arányú győzelemmel vo­nultak le a pályáról a színészek. Képünkön PUnkösti, az újságírók középcsatára próbálkozik a gólszerzéssel, de Börcsök, a színészek kapusa ebben megakadályozza. Lám; Iám... Ha ezt a nagy helyzetet kihasználják, döntetlen lehetett volna az eredmény Harmadik a Spartacus NB l-es női röplabda-csa­pataink vasárnapi mérlege: két győzelem. A Spartacus Szegeden, a Szegedi Kender pedig a fővárosban játszott. Eredmények: Szegedi Spartacus—Miskol­ci VSC 3:0 (5, 9, 5). Szeged, Tisza-parti Gimnázium ud­vara. Vezette: Oszlai. A sze­gedi együttes összeállítása: Tóth Margit, Tóth Julianna, Ocskó, Lénárt. Patik. Dok­tor. Csere: Molnár. Tóth Ka­talin, Juhász Katalin, Bede, Nyári, Csóti. A kitűnő formába lendült szegedi csapat jó mérkőzé­sen, szép játékkal győzött. Különösen mezőnyjátékban, és ütésekben múlták felül a nagy lelkesedéssel játszó vendégcsapatot. Jók: Patik; Tóth Margit, Tóth Julianna.1 Lénárt, illetve Lévai. Szegedi Kender—Bp. Pe­lőfi 3:1 (7, 11, —8, 12). Bu­dapest. Népliget. Vezette: Bots. A szegedi lányok me­zőnyjátékban voltak jobbak ellenfelüknél, és idegenben is megérdemelt győzelmet arattak. Jók: Miklós. Mol­nár. Ábrahám, Kristóf, illet­ve Szigeti, Rókáné. Az NB l-es női bajnok­ság II. csoportjának állása a 12. forduló után az alábbi: 1. Szfv. Volán 12 9 5 32:20 21 2. Vasas Izzó 12 7 5 28:19 19 3. Szegedi Sp. 12 7 5 27:19 19 4. utasellátó 12 7 5 28:21 19 5. Almásfüzitő 12 7 5 26:23 19 6. MVSC 12 5 7 18:28 17 7. Bp. Petőfi 12 3 9 19:32 15 8. Szegedi K. 12 3 9 15:31 II Egy kupa Szegeden maradt DVSC Sz. MAV Jászber. Budafok Pénzügy. SZVSE KISTEXT Bocskai SE MGM D. K.-félegyh. Gyula Sz. Dózsa KTE Cegléd K Tűzálló M.-kovh. 14 14 14 14 13 14 14 14 14 14 14 14 14 13 14 14 10 3 8 4 9 1 7 4 6 « 5 5 6 3 5 4 3 7 5 3 4 4 4 3 3 5 4 2 2 4 1 17: 2 23: 4 16: 3 26:1 3 16:) 4 20:: 5 20:: 5 29:: 4 8: 6 19:! 6 13:: 7 16: 6 US 7 25:: 8 8: 2-12 7s KEDD, 1969. JÜNIUS 17. NB III-as labdarúgó-mér­kőzés, Szőreg, 150 néző. Ve­zette: Molnár. Kossuth SE: Turcsán — Szendrei, Terhes, Kovács, Molnár, Zana, Kuta­si. Héger, Dupsi, Majnik, C-e­lesics. Csere: Kutasi helyett a 65. percben Pugymer. Lendületes támadásokkal kezdődött a mérkőzés a Kos­suth SE részéről. Héger, majd Zana lövése okozott gondot a kapusnak. Mezőnyfölény után a Kossuth SE gólja a 16. percben esett. Egy jobb oldali támadás után a labda a mezőberényiek kapuja elé szállt. Kutasi kapura rúgta, de visszapattant Dupsihoz. Dup­si lövése ugyancsak vissza­pattant Héger elé, akinek ha­talmas lövése most már a há­lóba talált. 1:0. A 75. perc­ben Molnár'lövését a kapufa mentette. A félidő mezőnyjá­tékkal ért véget. A fordulás után is a Kos­suth SE támadott, de érez­hetően lelassult a játék ira­ma. A második félidő vége­felé több formás támadást vezetett a vendégcsapat, de a védelem Terhessel az élen, biztosan hárított. Jók: Terhes (a mezőny leg­jobbja), Turcsán, Molnár, Dupsi, illetve Szentecki, Hel­ler. Molnár játékvezető jól látta el feladatát. Szegeden, a Rókusi Torna­csarnokban rendezték meg a Postás Sportegyesületek 1969. évi Országos Kosárlabda Ku­pa találkozóját. A küzdelem­ben a Szegedi Postás le­győzte a pécsi együttest 61:59 (33:31), majd a vissza­vágón 55:49 (26:27) arány­ban. A Postás Kosárlabda Kupát tehát a férficsapatok részéről a Szegedi Poséás nyerte. A győztes csapat tag­jai Kecskeméti Ferenc. Kecs­keméti György, Vojnár, Pásztás. Székelyhídi, Tóth, Fritz, Cziner voltak. (Edző: dr. Faragó József.) A kupát két éven keresztül eddig a Pécsi Postás védte. A női együttesek eredmé­nyei: Sopron—Miskolc 79:32 (39:20). Pécs—Szeged 49:38 (19:10). Szeged—Miskolc 68:46 (34:19). Sopron—Pécs 53:39 (29:25). A kupát a soproni lányok nyerték. 2. Pécs. 3. Szeged, 4. Miskolc. A kupaküzdelem a Szegedi Postás SE kosárlabda szak­osztályának kitűnő rendezé­sében folyt le. A mérkőzé­sek inkább izgalmasak, él­vezetesek voltak, mintsem nagyon színvonalasak. Ezen­kívül: jó hírverést jelentett a kupaküzdelem a kosárlab­da sportágnak. DÉLMAGYARORSZAG - A Magyar Szocialista Munkáspárt Szeged városi bizottságénak napilapja. - Főszerkesztő: F. Nagy István. — Szerkesztőség és kiadóhivatal: Szeged. Magyar Tanács­köztársaság útja 10.. telefon: 13-535, 13-003. - Felelős kiadót Kovács László. — A lapot nyomja: SzegedJ Nyomda Vállalat, Szeged. Bajcsy-Zsilinszky u. 28. (Index: 22 053). — Előfizetési díj egy hónapra 20 forint