Délmagyarország, 1939. szeptember (15. évfolyam, 199-223. szám)

1939-09-19 / 213. szám

Kedd, 1939. szeptember 19, DÉCMXGYARORSZXG SPORT Megérdemelten nyerte a Ferencváros o „rangadó" ! Crféhes győzelmet aratolt a KEAC, súlyos vereséget szenvedett a SzAK Dudapesten (A Délmagyar ország munkatársától.) Nagy­napja volt vasárnap a szegedi futballnak; Sze­geden a piros-fehérek játszottak „rangadót", Budapesten szerepelt a SzAK és a KEAC. A fővárosi együttesekkel szemben csak az újoncs­nak számító KEAC tudott győzni, a piros-fe­hérek és a piros-feketék alulmaradtak a küz­delejnben. A szegedi NB-, illetve NBB-együttesek a következők: Ferencváros—Szeged 5:1 (0:1). Mintegy 6000 ember, nézte végig a rangadónak számított mérkőzést. Nemcsak a szegedi szur­kolótábor, hanem az összes illetékesek nagy küzdelmet vártak ettől a mérkőzéstől és legföl­jebb egy-kétgólos győzelmet valamelyik csapat javára. Az előlegezett bizalomra kétségtelenül rászolgált a Szeged, a meccsen azonban kide­rült, hogy még nincsen oylan érett a piros-fe­bcr együttes, hogy európaihírü ellenféllel szem­ben reális harcban fölülkerekedjék. Egy fél­időn át mégis Szeged-győzelmet ígért a meccs, de azután a Ferencváros rájött a piros-fehérek elleni taktikára és amire a szegediek észbekap­tak, a játék elveszett. Az elkeseredésre semmi ok; jobb győzött, jobb játékkal és főleg ügye­sebb taktikával. Mindenesetre ez a játék is ta­nulság a következőkre. A 11. percben szerezte meg a Szeged a vezetést és lőtte egyetlen gól­ját. Lukácsot Tátrai faultolta a büntetőn be­lül, a 11-est Nagy lőtte gólba (O-T). Máskor azért ne rúgjon U-est... A II. félidőben nagy iramba támadott a Ferencváros és a Szeged balszerencséjére kisütött a nap. Ez kétségte­lenül egyik oka volt annak, hogy Ferencvá­ros 7 perg alatt három gólt tudott lőnni a szembesütő naptól zavart szegediek bálójába. Kiszely, Sárosi dr., Sár.osi dr., révén; {gy már 3:1 lett az eredmény a 19. percben és el is dőlt a meccs. A most már pyugodtan játszó Ferenc­város újabb gólókat lőtt Kiszely és Sárosi III. védhető lövése következtében (5:1). A Szeged­ben Tóth az L félidőben remekül védett, az ptols.ó két gólnál nem volt szerencséje- Megfe­lelt Raffai, Polyák, Baróti, aki ragyogóan fut­ballozott az I. félidőben. Rubintot máskor is szívesen látják Szegeden játékvezetőnek. — Csepeli MOVE—SzAK 5:0 (0:0). A Bokor, Al­bert, Rózsa és Solt nélkül kiálló SzAK csak az I. félidőben volt ellenfele a gsepelnek, a II. félidőben összeroppant. A gólokat Hernády (2, egyet 11-esből), Vargha II., Karkos és Bakonyi lőtte. A piros-feketéknél a két hátyéd, Hajdú és Török futballozott elfogadhatóan. — KEAC—UTE 1:0 (1:0) Ügyes taktikával szerez­te meg a két pontot tartalékos egyetemi csapat a favorit újpestiekkel szemben. Bár az UTE csaknem állandóan támadott, a remek egyete­mi védelem mindent parirozott. A gólt az I. félidő 7. percében lőtte Légrádi. A KEAC-ból .Iglói, Terbe és Tóth II. dr. hiányzott. Jók a szegedi csapatból a közvetlen védelem és Ti­hanyi. A Nemzeti Bajnokság többi eredménye A.) Ligaí Kispest—Hungária 3:3 (3:1). Törekvés­Haladás 2:1 (1:0), KAC—Szolnoki MÁV 1:0 (1:0), Újpest—Bocskai 4:0 (2:0), Nemzeti—Szür­ketaxi 3:2 (3:2), Gamma—Elektromos 0:0; B) Liga alföldi csoport: WMFC—BMÁVAG 2:1 (0:1), Postás—Budakalász 7:3 (3:1), FTC—Rá­koskeresztúr 8:0 (3:0), Vasasok—Szentlőrinc 2:0 (1:0); dunántúli csoport: Tokod—Zugló 3:1 (2:0), SFAC—Egyetértés 3:0 (1:0), Soproni VSE—Lampart 0:0, Komárom— Alba Regia 2:1 (1:0), Érsekújvár—Dorog 2:1 (1:0), Pénzügy— Tatabánva 1:0. (0:0). Pécsi VSK—MTK 6:2 (3;1); felvidéki ésopört: BSzKRt—KSC 2:1 (2:0), DMÁVAG—Munkáes 2=0 (1:0), SSE-DVSC 2:2 (1:1), SBTC-Nyiregyháza 4:1 (2:1), Özd­Beregszász 6:0 (4:0), SK Rusj—Losonc 3:1 (1:0), BVSC—VAC 4:2 (2:2), Pereces-F.ülek 3:0 (2:0). A felvidéki csoportban az SBTC vezeti a tabellát a DVSC és az SK Rusj előtt 2 pont előnnyel. A tabella utolsó régióiban a hazaiért városok együttesei állnak és e^ek kő­zött is Beregszász áll az utolsó helyen. A dunántuli csoportban a SFAC szép győzelme az élre segítette a soproni csapatot a váratlan vereséget szenvedett MTK­val szemben. A lista végén a Tatabánya áll, ame­lyet az NB-ből kiesett Zugló előz meg közvetle­nül. ravorítauőzeimek a szeaeflí I. cs II. osztályban (A Délmagyarország munkatársától.) A. sze­gedi I. és II. osztályban megrendezett mecse­ken a favoritok győztek, mégis meglepetést kel­tett, hogy a MAK elvette a pontokat az SzTK­lói Szegeden. Az eredmények a következők; I. osztály 1 Szeged: MAK—SzTK 3:2 (2:2). Vezette Liliom­A lelkesedés döntötte el a meccs sorsát. Gól­lövők: Rácz, Juhász, Balogh, illetve Török és Súlyok. — UTC—Munkások 4:2 (1:1). Vezette: Magyar dr. Nehéz, de megérdemelt győzelem. Góllövők: Pintgr III. (2), Jung (2), illetve Oláh (2). — Makó: Szegedi VSE—MTK 3:0 (3:0). Ve­zette; Reményífy. A szegedi együttes ismét csak az I. féiidőben mutatta njeg képességeit. Góllövők: Péli, Sajtos Orosz (öngól). — Hód­mezővásárhely: Sylvánia—HTVE 7:3 (6:1). Ve­zette: Gombkötő. Reális eredmény. Góllövők; Halasi (4), Juhász (2), Oláh, illetve öze, Se­bők és Szűcs. — Szentes: KAC—SzTE 1:1 (3:1). Vezette: Pataky I. A jobb csapat győzött. Gól­lövők: Várszegi (2), Barakonyi, Harmat, illet­ve Tasnádi. — Kecskemét; KTE—Reménység 4:1 (2:0). Vezette; Gruligb. Góllövők: Kozcm (2), Kákgnyi dr., Karazsia (11-esből), illetve Némedi. II. osztály: Szeged: Bostás—Szegedi VSE II. 1:1 (1:1). Vezette: Gaál. Gólövők: Solymosi, il­letve Király. Felsőváros—Honvéd 4:2 (3:1). Ve­zette: Lázy. Góllövők: Rácz (2), Báló, Szabó, il­letve Jete és Mosonyi. Zrínyi—Kistelek 6:2 (4:1). Vezette: Faragó. Góllövők: Somlódi (3), C-yuris (2), Gráf. illetve Gerber II és Pálinkás. UTC II. —Munkások II. 6:1 (4:0). Vezette: Magyar dr. Góllövők: Szűcs (2), Molnár (2), Bárkányi, Kó­szó, illetve Süli. KEAC II.—Kiskundorozsma 3:2 (2:1). Vezette: Schmődl. Góllövők:. Péter (3), il­letve Gábor (2, egyet 11-esből). Hódmezővásár­hely: Móraváros—HTVE II. 4:0 (1:0). Vezette: Vidra. Góllövők: Keresztes (2), Sánta és Zombo­ri. Mindszent: SzAK—Mindszent 1:1 (1:0), Ve­zette; Szijjártó. Góllövők: Kosiczky, illetve Ko­siczky (öngól). A SzAK a meccsét a II. félidő 29. pervében föladta, mert el kellett utaznia. Szőreg: MAK II.—Rákóczi 22 (1:0). Vezette: Barcs, gól­lövők: Joó, Nagy, illetve Kókay és Tóth. Szövetségidijas meccsek: Szeged: KEAC III.— Sylvánia II. 2:2 (1:0). Vezette: Borbély. Góllö­vők: Katona (2), illetve Pintér (öngól) és Széli. Alsóváros II.—Móraváros II. 4:3 (0:1). Vezette: Jódal. Góllövők: Gávrity (2), Józsa, Deák,.illet­ve Sárkány, Zsámbók, Hegedűs. Elmaradt a SzAK II.—Zrínyi II. és a Felsőváros II—SzTK II. ta­lálkozó. Ifjúsági bajnokság: Szeged: Alsóváros—Fel­sőyáros 4:3 (2:1). Vezette: Gyarmati. Góllövők: Bödő (2), Virág, Szőke, illetve Molnár (2) és Gyepes. UTC—SzAK 1:1' (0:0). Vezette; Lintner. 7 •m Góllövők: Énekes, illetve Kerepes. SzTK—Vas­utas 8:1 (2:1). Vezette: Dömötör. Góllövők: Ko­monyi (2), Pakó (2), Kakuszi, Kádár, Varga, Le­vay, illetve Papp (11-esből). A Major szakiskolában tanuljon gyorsirást, gépírást Államvizsga, előkészít gyorsirástanitói vizsgára is. Cimre ügyelni. Arany János u. 7. NEMZETI BAJNOKSÁG­'A) Liga. 1. F.erencváros 3 3 — — 12:5 6 2 Elektromos 3 2 1 — 7:3 7 3. Újpest n 0 2 — 1 9:5 4 4. Szeged 3 2 — 1 5:5 4 5. Nemzeti 3 2 — 1 5:5 4 6. Gamma 3 1 1 1 4:3 3 7. Hungária 3 1 1 1 7:6 3 8 Kispest 3 1 1 1 9:9 n 3 9. Szürketaxi 3 1 — 2 5:5 2 10. Haladás 3 1 — 2 4:5 9 — 1L Törekvés 3 1 — 2 5:8 2 12. KAO 3 1 — 2 2:6 9 u 13. Bocskai 3 1 — 2 1:6 2 14. Szolnoki MÁV 3 — — 3 4:8 —r B) Liga. alföldi csoport. 1. WMFC 4 4 2. BMÁVAG 5 4 3. Csepeli MOVE 5 3 4- FTC 5 3 5. Postás 5 3 6. UTE 5 2 7. SzAK 5 2 8. KEAG 3 1 9. Vasasok 5 1 10. Szentlőrinc 5 1 11. Rákoskeresztúrt 5 — 12. Budakalász 4 — x A Szeged uj tisztikara. A Szeged vasárnap, délelőtt a Hungária-szálloda emeleti termében tartotta meg tisztújító közgyűlését. Az elnöki meg­nyitó után Plicbta Béla, Szabó Tibor dr. és Poór Imre szólalt fel, majd a szokásos jelentések után megválasztották az uj tisztikart. Vér György szóvátette, bogy a vezetőség megfeledkezett azok­ról, akik az egyesületet megalapították igen ne* héz körülmények között, minden támogatás nélkül. Illő volna, ha ezekről a sportemberekről megem­lékezne a jelenlegi vezetőség. Az elnök változat­lanul terjesztette elő a tisztikart, atnely a követ­kező: Diszelnökök: tarnói Buócz Béla, Kozma Ferenc, Pálfy József dr., Tukats Sándor dr„ vi­téz Shvoy Kálmán dr., tb. elnök: Wagner JeDŐ dr. Elnök; Hedry Miklós dr., ügyvezető elnök: Markovics Szilárd, társelnök; vitéz Irányi Lász­ló, Kocsis Ferenc, Markovics Szilárd, Röser Mik­lós, Széi Pál., dr. Szeitz Ferenc. Alelnök: Csa­pó Lajos. Égőd Andor, Emmerling Rezső, Jenel Imre, Kónya Béla, főtitkár: Vészits Endre, titkár; Vészits Lajos, sportigazgató: Máthé Ferenc dr., pályaigazgató: Kovács István, főjegyző: Milla An­tal, intéző: Hulmann József, sportintéző: Kauf­mann Mihály, főpénztáros: Lévay Béla, pénztáros: Dudás Béla, jegyző: Csepreghy Zoltán, gazda: Schenker Lajos, háznagy: Kakas Dávid, szertáros­Szabadkai István, ellenőrök: Takó András, Ve­res Béla, számvizsgáló bizottság: elnök Bleicher Viktor, tagok: Solti János, Faludi Jenő, jogtaná­csosok: Hunyadi János dr., Telbisz István dr„ Szö­gi Géza dr. Irdexbe, igazolványba fényképet legolcsóbban SIMONYI fényképész készít. Széchc­nyi-tér 8. (Korzó Mozival szemben.) Filiiris balatoni nyaralás Hévizgyógyfiírdőn (Hévizsztandráson) és Balatonlellén Utóidényben: Egy hét 28'- P. Felvilágosítás és jelentkezés: a Délmagyarorszáq Kiadóhivatalában Áradj u- 8. és a Menetjegyirodátian — — ' i0:2 8 — 1 18:4 8 1 1 14:4 7 1 1 13:4 7 1 1 16:13 7 1 2 11:7 5 1 2 9:12 5 1 1 3:3 3 1 3 4:11 3 — 4 5:10 a 1 4 6:24 i 4 5:20 —