Déli Hírlap, 1981. február (13. évfolyam, 26-49. szám)

1981-02-23 / 44. szám

Kosárlabda NB 1 Győzött - a papírforma lg­Ketten a legjobbak közül. Medgyesi (balról) és Winter (jobbról) eredményesen és jól játszott. Sűrített programú a kosár­labda női NB 1-ben az 1980-as évi bajnokság befejezése, a rá­játszás. A hétvégeken vala­mennyi csapatnak két mérkő­zést keil játszania. A DVTK is kettőt játszott, ezúttal mind­kettőt hazai környezetben, a sportcsarnokban. Szombaton mintegy 800, vasárnap több mint ezer ember volt kíváncsi mérkőzésükre. A mérleg pedig: egy győzelem, egy vereség. (Olvasóink bizonyára megszok­ták, hogy a kettős mérkőzé­sekről ritkán tudósítunk. Most sem ezt tesszük, inkább el­mondjuk azokat az észt éte­leinket, amelyet a két mérkő­zés során feljegyeztünk.) A papírforma szerint sima hazai győzelmet ígért a szombati Székesfehérvár el­leni találkozó. Ez be is jött. De nem akármilyen áron! Mindössze az első félidő utolsó két percében láttuk azt a DVTK-t, amelyiket va­lamennyi mérkőzésen szeret­nénk látni: a gyorsat, a hely­zeteit mindig kihasználóit, a ziccereket nem kihagyót, a távolról pontosan dobót. Ugyanis ekkor szerezitek tíz­pontos előnyt, és ezt az előnyt a mérkőzés végéig tartani tudták. A vasárnapi mérkőzés a papírforma szerint, az MTK- VM-nek állt. Itt is bejött a táblázaton elfoglalt helyük alapján várható eredmény, a fővárosiak győztek. De, hogy itt milyen áron, erre majd á későbbiek során visszaté­rünk. Fölényük nem volt - annyira meggyőző, mint ko­rábban a nagy riválisaikkal, a BSE-vel, a Vasas Izzóval, a KSI-vel szemben elért si­keres eredményeik. Győzel­mükkel tartják ötödik he­lyüket, de egyáltalán nincse­nek leszakadva az előttük álló — közel azonos pont­számú — csapatoktól. A csapat összteljesítményét a későbbiekben méltatjuk, először az egyenkénti telje­sítményt tesszük mérlegre. A két napon látottak alap­ján, az első helyre a nem­zetközi minősítéssel rendel­kező — ezt a DVTK elnök­ségi beszámolójából tudtuk meg! — Medgyesi Jutka kí­vánkozik. Szombaton a Szé­kesfehérvár ellen élmény­számba ment a válogatott társával, Boksayval vívott párharca.,, (Ismeretes, hogy a DVTK nagy riválisának, a fehérváriaknak nincs cente­rük. Kényszermegoldásként az egyébként bedobót ját­szó Boksayt szerepeltették e helyen.) A saját palánk alatt Medgyesi korlátlan úr volt, tempószedései lenyűgözték a nézőket. Az ellenfél palánk- ja alatt azonban — talán épp Boksay megsegítésére — há­romtagú gyűrű alakult, ez kizárta a DVTK centerét a labdaszerzésből. Ami a pon­tokat illeti, párharcukból Boksay emelkedett ki 34 pontjával, de Medgyesi do­bott pontjai mellett (22) leg­alább ennyit érő jó átadás­sal ellensúlyozta vetélytársa eredményességét A többiek- ről az első mérkőzés kapcsán sok jót elmondani aligha le­het. Talán csak Winter irá­nyítókészségét emelhetjük ld a felállt védelem ellen. Az MTK-VM elleni mér­kőzés nehezíti az egyenkénti értékelést. Azt változatlanul leszögezzük, hogy ezen a ta­lálkozón is Medgyesi nyúj­totta a legtöbbet, és ez áll nemcsak a védő-, hanem a támadómunkájára is. Annak ellenére, hogy mindössze 29 percet játszott, 25 pontot do­bott Pedig az MTK-VM több, országosan ismert és elismert centerrel rendelke­zik. Azonban Jutka cselei el- ' len tehetetlenek voltak. Most kezdjük igazán érteni, hogy korábbi egyéni problémái mellett, is miért adott és ad neki bizalmat a válogatott­ban Killik edző. Aronnéról is illik szólnunk, mert a két nap alatt sok kosarat dobott. Feladatköre az, hogy gyors indítások után kosárral fejezze be a támadásokat (Bedobót ját­szik.) A bajnokság őszi for­dulójának mérkőzésein ezt nagy hibaszázalékkal tette,' most azonban elfogadhatóan értékesítette a lehetőségeket, sőt a büntetőkör környéké­ről is veszélyt jelentettek közeli tempódobásai. Lőrincné Winter Ilona még mindig nem találja magát a pályán a moszkvai olimpia Kosárlabda NB II r A MEAFC NB Il-es férfi kosárlabdacsapata szomba­ton a Zrínyi Gimnázium tornatermében, mintegy 100 néző előtt, régi nagy riváli­sát. a Salgótarjáni TC-t fo­gadta. Kettőjük párharca mindig nagy, küzdelmet ho­zott, és ez ném volt másként ezúttal sem. Rendkívül ügyesen, taktikusaji kezdett a MEAFC. Igyekeztek gyors indításokból pontot sze­rezni, és energikusan védekeAii. Törekvésüket siker koronázta, hiszen az első félidőben több mint 20 pontos előnyre tettek { szert. A második félidőben a szokott tép alakult ki. Az egyébként ts tartalékos egyetemisták teljesít­ményét Kovács, Mitnyik kipon­tozódása nehezítette. Azonban a lendületből erre a félidővé is fu­totta, és bár csak 80 pontra tel­lett, ez elegendő volt a végső győzelemhez. A második félidőre javult fel a salgótarjániak több mint kétméteres, robusztus cen­tere. Az egyetemisták megállí­tani sem tudták. Az ekkor do­bott több mint 80 pontja, majd­nem a vendégek javára fordítot­ta a végső eredményt. MEAFC—STC 83:73 (52:29). MEAFC: Vcreckei 20, Fodor 1«, Balázs t8, Izrael 13, Mitnyik 5, Osgyáni 4, Eőrinc 8 és Ajtay 1. Edző: Eperjessy Gyula. óta. Az kétségtelen, hogy most is ő a csapat motorja, irányítója, de kritikus pilla­natokban már nem olyan ponterős, mint azt a közön­ség korábban megszokta tőle. A többiek: Molnár, Jászka, Novák, Karádi, Hegedűs, Halmos sem többet, sem ke­vesebbet nem nyújtottak an­nál. mint amit tudnak. Nem mehetünk el azonban szó nélkül az MTK-VM elle­ni vereség mellett, hiszen ebben a két játékvezető na­gyon is ludas. Ha csak mi veszünk észre egy-egy hibát, akkor valószínű, hogy mi té­vedtünk, de amikor 1500 em­ber sorozatban nem tetszé­sének ad hangot, akkor fel­tehetően a hiba nem ben­nünk, hanem a játékvezetők­ben van. Szemmel látható volt, hogy Medgyesit minél hamarabb ki akarják pon- toztatni. A második félidő­ben a diósgyőriek centerjá- tékosa már úgy lépett pá­lyára, hogy négy hibapontja volt. Becsületére legyen mondva, korábbi hibáját, a szeleskedést ezúttal elfelej­tette, és egyetlen egy kétes helyzetben sem próbált lab­dát szerezni. Mégis, a 29. percben egy betörésnél elle­ne ítéltek támadó személyi hibát, s ezzel búcsúzni kény­szerült a játéktól. Nemsoká­ra követte őt Molnár is. Az így meggyengült csapatot a tartalékok nem tudták siker­re vinni. Elmarasztaljuk tehát a két játékvezetőt az MTK-VM el­leni mérkőzés után, de ugyanakkor hangsúlyozzuk, nem maradhat meg siserrel az I. osztályban az a csapat, amelyik nem rendelkezik olyan cseresorral, akik közül bárki helyettesíteni tudja a játékból kiválókat. A múlt héten szóvá tettük, hogy hiányzik a kezdő ötös után­pótlása. Megállapításunk — akarva akaratlanul, játékve­zetői segédlettel — „bejött”. Pedig nem vereséget kí­vánnánk, hanem mind több kezdő ötösben, is helytálló játékost DVTK—Székesfehérvár 93:82 (18:38), —MTK-VM 82:89 (49:42). DVTK (Az első szám a Szé­kesfehérvár elleni, a második az MTK-VM ellen dobott pontokat jelenti): Jászka 7, 4; Aromté 17; Medgyesi 22, 25; Winter 28 19; Molnár 2, 8; Novák 2, 5 Hegedűs —, —; Karádi —, — Halmos —, 4. Megbízott edző Baumann Gáspár. D. TÓTH BÉLA áll >)e Esztergályos (8-as) és Máj zik (15-ös) összjátéka után a korong centiméterekkel száll a kapu fölé. Jégkorong OB I B Jó játék, mégis vereség Szombaton a miskolci mű­jégpályán újabb bajnoki mérkőzést játszott a Miskol­ci Kinizsi. Az ellenfél a ta­pasztalt, rutinos játékosok­ból álló Pest megyei Pomáz volt, de az első két harmad­ban ez , a rutin korántsem jelentett olyan különbséget a két együttes között, mint azt vártuk volna. A hazai csapat helyenként ügyesen és jól játszott, de a talál­kozó végére elfáradt és így ismét vereséget szenvedett. MISKOLCI KINIZSI—POMAZ 3:7 (1:2, 2:2, 0:3) Vezette: Moharos, segítői: Láng és Tikász. Miskolci Kinizsi: Neumann, Majzik, Nagy, Sepsi, Skultéty, Lukács, Kocsis, Tóth, Horváth, Hozdik, Agárdy, Majoros, Esz­tergályos, Pereverzia, Kovács. Az első harmad 7. percéig nem sok történt a pályán, mindkét együttes igen lassan, komótosan vezette támadásait. Lényeges eseményt csak Neumann két parádés, szép védése jelentett. Meglepetésre a hazaiak kezde­ményeztek többet és a 7. perc­ben Pereverzia átadásából Ko­vács lőtt a hálóba, 1:0. Ezt követően kettő percig em­berelőnyben játszott a Kinizsi, de csak nagy helyzeteket tud­tak kialakítani, gólt nem sike­rült lőni. A miskolci gárda egy­re jobban fölénybe került, még­is a vendégek szerezhettek gólt a 13. percben. Sőt, nemcsak az egyenlítés sikerült, hanem két perc múlva, már a vezetést is megszerezték, (1:2). A^ második harmadot mindkét oldalon százszázalékos gólhelyze­tek kihagyása vezette be. Eb­ben elsősorban a Kinizsi „jeles- kedefcP5, ugyanis ismét . kettő- perces emberelőnyben játszhat­tak, de gólt nem lőttek. Nem így a Pomáz, amely időközben újabb góllal növelte előnyét, amire Pereverzia egy penc múl­va válaszolt. Sőt, nem sokkal később, ugyancsak ő egyenlített. A harmad utolsó percében a vörösmezes miskolciak félszem­mel már a játékvezetőt figyel­ték, amikor a vendégek ismét vezetést szereztek, 3:4. Az utolsó harmadban szemmel láthatóan elfáradt a Miskolci. Kinizsi. Bár, valamennyi játékos becsülettel küzdött, harcolt, a vendégek a mérkőzés utolsó ré­szében újabb három gólt sze­reztek, amellyel eldöntötték a találkozó sorsát. Az eredményből senki nem gondolná, mégis azt kell mon­danunk, hogy a Miskolci Kinizsi akár több góllal is nyerhetett volna, ha nem hagyják ki tö­méntelen számú helyzeteiket. Tanulságul lehet levonni az ösz- szecsapásból még azt is, hogy a csapatnak meg kell tanulni az emberelőnyöket kihasználni, azaz gyakorolni kell az ilyenkor szo­kásos felállást. D. Gy. Nyolc és léi méter! Carl Lewis 19 éves ameri­kai egyetemista egy fedett­pályás atlétikai viadalon 8,50 méterrel a világ eddigi leg­jobb teljesítményét állította fel. Rekordugrása az első kí­sérletre sikerült, és ezzel honfitársa, Merricks 8,38-as csúcsát adta át a múltnak. 3. sz. Vállalat (Miskolc, József Attila utca 70. szám, bejárat a Tüzér utcai személykapuná!) az Autóközlekedési Tanintézetnél hivatásos íérli gépjárművezetőket képez ki * A költségeket a vállalat téríti. Jelentkezési feltété!: • 8 általános, illetve gimnáziumi végzettség, 9 büntetlen előélet. Jelentkezés február 27-én 7 órakor az ebédlőhelyiségben. Sí Alpesi vidékhajnokság Bánkút térségében ideális hő- viszonyoK között bonyolították le az 1931. évi alpesi síbajnokságot. A rendkívül jól elöhé3zít;ett pá­lyák ' lehetőséget adtak arra, hogy az országos bajnokságokon is jól szereplő miskolci sizők igazolják jó hírüket, és a vidé­kiekkel szemben eredménnyel küzdjenek. Lényegében minden jelentősebb számot a Honvéd Papp J. SE és a MÉMTE alpesi sízői nyertek. EREDMÉNYEK: Óriás műlesiklás, férfiak: 1. Kékesi 40,51, 2. Tamás 40.31 (mindkettő H. Papp J. SE), 3. Németh (STC) 40.83. Csapatban: 1. Honvéd Papp J. SE 123,3(5. 2: Kőszegi LATEX 160,31, 3. MÉM­TE 162,71. Nők: 1. Zalai 42,71, 2. Tavassy 42,76, 3. Almásj 44,22 (mindhárom H. Papp J. SE). Csapatban: l. H. Papp J. SE „A” 129,69, 2. H. Papp J. SE „B” 137,16, 3. MEMTE 187,97. Műlesiklás, férfiak: 1. Kékesi 66,71, 2, Tamás 70,37, (mindkettő H. Papp J. SE), 3. Németh (STC) 71,28. Csapatban: i. H. Papp J. SE (Kékesi, Tamás, Ko­vács) 212,19. Nők: 1. Zalai 71,20, 2. Tavassy 71,74, 3. Deák 78,49 (mindhárom H. Papp J. SE). Alpesi férfi összetett: 1. Kékesi 857,20. 2. Tamás 904.59 (mindkettő H. Papp J. SE), 3. Németh (STC) 933,85. Alpesi női összetett: 1. Zalai, 2. Tavassy, 3. Deák (mindhárom H. Papp J. SE). af las A bocsi Haladás Mgtsz felvé­telt hirdet gyakorlattal rendel­kező nehézgépkezelői munkakör betöltésére E—302 és E—652-es gépekre: továbbá gyakorlott traktorvezetők részére. Fizetés teljesítménybér, megegyezés sze­rint (MÉM—MŰM 19/1977. sz.. ren­delet szerint.) Jelentkezés a tsz személyzeti vezetőjénél. A Miskolci Beruházási Vállalat felvételt hirdet területelőkészítési és kisajátítási munkakör betölté­sére. Felvétel: megfelelő jogi, illetve államigazgatási gyakor­lat. Fizetés a 24/1980. (XII. 18.) MüM sz. rendelet szerint. Jelent­kezés: Miskolc, Hunyadi u. 5. I. em. adas-uetel Sakk-komputer, AKAI orsós deck és szalagok, külföldi uagy- és kislemezek. Orion HS xoo hangsugárzók eladók. Telefon: 98-192» Kerékpárral, terepen A nyugatnémet Rigobert- matt nyerte a junior kerék­páros terep világbajnoksá­got, megelőzve 13 ország 43 versenyzőjét a 14,4 kilométe­res távon. Eredménye 41:20 perc. 2. Miroslav Kvaánicka (csehszlovák) 30 mp hátrány, 3. Konrad Morf (svájci) 54 mp hátrány. Tolóeredinéiiyek 1. N.-bátony—STC 2. Szarvas—Gyöngyös 3. Sz. MÁV—Ózd 4. Várpalota—Bauxitb. 5. Fűzfő—PVSK 6. Sellye—Olajbányász 7. Ascoli—Cagliari 8. Avellino—Torino 3. Catanzaro—Florentine 30. Pistoiese—Napoli 11. Róma—Bologna 12. Catania—Lazio 13. Genoa—Milán-M: Taranto—Sampdoria 1:4 2 ö:G X 1:2 2 2:3 2 0:1 2 1:3 2 0:0 X 3:0 1 j j2 X 0:1 z 1:1 X 2:2 X 0:u X i:l X