Kallós Lajos: A magyar polgári jog alapelvei : Vagy a magyarhoni polgári jogtudomány alapjait képező elvek és szabályok értelmezése és világosítása(1865)

Második könyv: Vagyonok s ezek iránti jogokról. II. Rész.: Vagyon s ez iránti jogszerzés módjai; ezek különbözők a szerint, a mint a vagyon vagy tulajdonos nélküli, vagyis elnem tulajdonult; vagy tulajdonost illető, vagyis eltulajdonult.

ÖRÖKÖSTÁRSAK ÉS ÖRÖKÖSHELYETTES. KÖZ. KÜL. KERESETEK. 363 453. §. Öröklés tárgyából keletkező keresetek. 1) Öröklési kereset, mely vagy öröklési osztály pör, ha osztályos vérek közt foly, vagy csak öröklési, ha ide­genek ellen foly. Inditatik a vérrokonok által, ha az elhalt élet­ben, vagy halálesetére, vagyonairól nem rendelkezett, mint más kereset az elévülési 32 év alatt, vagy telek­könyvbe bejegyzett ingatlanok iránt 3 év alatt az el­halástól számítva. Biró az illető törvényszék, megyék­ben megyei, szabad királyi és rend. tanácsú városokban a városi, sz. kerületekben a kerületi törvényszék; ha több törvényhatóság alatt léteznek a javak, (péld. több megyékben vagy megye és sz. kir. város vagy kerületben) a ker. tábla, vagy mindenik vagyont illetőleg, min­denik törvényhatósági törvényszék. Kereset alapszik azon törvényeken, melyeken 1848 előtt, ezen fölül az id. törv. szab. 9—12. §§-ban, a két nemi, vagyis fi és leányági egyenlő öröklést illetőleg az 1848: 15: törvényczikk­ben és az id. törv. szab. 20. §. ösis. rend. 6. §-ban. Bizonyítás a közelebbi vérségi fokozatnak és a vagyon­mennyiségének, idegen ellenében, ha t. i. ez birja a vagyont, az elhaltali vérségi összeköttetés és a czím semmiségének ki­mutatása. Jegyzet. 1848 előtt az öröklési kereset kétféle volt, nevezetesen uj, ha a vérrokonnak, ki után az öröklés igényeltetett, elhalása óta 32 év el nem telt, és régi, ha a pörkezdés és elhalás között 32 év lefolyt. A régi, minthogy ebben többnyire jogot kel­lett bizonyitni, kir. táblán folyt, (I: 67; 629 i.) uj, az öröklési birák előtt, t. i. szolgabíró előtt 3000-ig, alispán előtt végetlen összegig, ha egy megyében léteztek a javak; ha pedig több megyék­ben voltak, ker. táblán. Továbbá uj öröklésnél a vagyon jövedelmei mint je­lenleg, minthogy világos volt az öröklés, és igy a vagyon közössége, egyenlően osztattak föl: régi öröklésnél ellenben, minthogy homályos lévén az öröklés alapja, a birtokos joggal igény­iette, mikép pör utján megvitattassék, vájjon illeti-e fölperest az örök­lés, következőleg jogosan folytatta a pört, a jövedelmeket meg­téríteni nem tartozott. (706 i) Kereset alapitatott a gyermekek által indított keresetben I: 40, 41, 42, II: 62-ben.

Next

/
Thumbnails
Contents