Gilicze László - Kormos László: Kis Bálint: A Békés-bánáti református egyházmegye története - Dél-Alföldi évszázadok 5. (Békéscsaba - Szeged, 1992)
KIS BÁLINT ÁLTAL KÉSZÍTETT MUNKA KÉZIRATBAN ÖSSZEÁLLÍTOTT TELJES FOGLALATJA - Kis BÁLINT: A szentesi reformáta ekklésia históriája. A szentesi reformáta ekklésia állapotja (Szemelvények) - Második kötet
Kis Bálint a következőket írja a lakosság változásáról: „Láthatjuk, hogy csak 52 esztendő alatt is mennyit változott ez a város. Alig találunk egész utcán 3—4 házat, melyben régi gazdáiknak maradékai laknak." „Nem ismeri őket az ő helyük." Az 1801-belit is így fogják találni azok, akik a száz évvel későbbivel összehasonlítják. Látni fogják, hogy múlnak el a virágzó famíliák neveikkel együtt, hogy kerül örökségük azoknak kezére, akik régi atyáiknak szolgái voltak, hogy lettek a zsellérek gazdákká és a gazdák zsellérekké. A változások okait kikeresni szerető okos lélek pedig példákban szemléli, hogy a nagyravágyó kevélység, a részegeskedés, a drága ruha, dologtalanság, gondatlan rendetlenség, a házassági egyenetlenség, a gyermekeknek elkényeztetése s az Istennel való nem gondolás miképpen rontja meg a famíliákat, amikor más részről az igazság mi módon magasztalja fel a nemzetségeket. Hasznos intés lehet arra, hogy kerülje és gyermekeit is intse elkerülni azokat az utakat, amelyeken az ő előtte éltek veszedelembe estek. Tanúságot vehet arra, hogy szerencséjével, virágzó állapotával el ne bízza magát, s meg ne vesse a nálánál alacsonyabb sorsban élőt, mert a halandók sorsa forgandó. Tanúságot lehet venni arra, hogy senki a maga hasznáért a társadalomnak kárt ne tegyen, mert az ő keresményét elpusztíthatják az ő gyermekei, a társadalomnak okozott kár pedig megmarad, annak terhét hordozzák utódai, unokái nemzetségről nemzetségre. Ilyen tanulság megszerzését elősegítendő adtam által a maradéknak az 1801-ben élt családok névsorát."