Blazovich László (szerk.): A honfoglalástól a polgári forradalom és szabadságharc végéig - Csongrád megye évszázadai. Történelmi olvasókönyv 1. (Szeged, 1985)
AZ ÚJRATELEPÍTÉSTŐL A POLGÁRI FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC VÉGÉIG - A MEGYE ÚJJÁSZERVEZÉSÉTŐL AZ ELSŐ NEMZETI MOZGALOM MEGINDULÁSÁIG
mostani zenebona Üdőben némely kóborló és hazug emberek hitegetésébül és ámításábul Fölséges Császár és Koronás Királyunk hívségétül elállván, az Régi Szent békességet fölbontani s az Országot Pusztítani és háborgatni merészlették, hogy noha más kemény és Súlyos Büntetést az olyan kóborló és igaz Koronás Királyunktul elpártoltak érdemlettek volna! Mindazonáltal Fölséges Urunk Szokott Kegyelmességétül viseltetvén mindnyájuk, valakik fönt titulált Méltóságos Kommendáns Úr Őnagyságához Gyulára az Táborra vissza fognak jönni, életeknek Gratiája és jószágoknak megmaradása minden bizonnyal engedtetik. Arra való nézve minden helységek az olyan elpártolt kóborlóknak az Jószágát specifice fölírják és a Fölséges Császár és Koronás Királyunk népe abban valamely Kárt tett, neve szerint ki tette és mennyi kárt tett, megírja és az Bíró harmadmagával fej s jószága vesztesége alatt minden sietséggel Gyulára vigye, hogy őnagysága tudhasson elegendő satisfactiot adni, és az olyan elpártoltaknak Jószágára pedig, és míglen visszajönnek az Bírák, jó gondot viseljenek, és ezen currentálisomat minden Nótárius leírja, s az egész községnek publicálja és elolvassa, melynek okáért elhordószkodni senki ne merészeljen. Jacobus Bibics Dátum Aradini die 16 May 1735. A Péro-féle parasztfelkelés Csanád megyei eseményei. 1735. CsmL Csanád megye kgy. jkv. 1735. 36—37. A szegedi készülődésekre l. REIZNER 7. 33. — A Csanád megye községeiből elmenekült jobbágyok száma: Makóról 55, Battonyáról 73, Tornyáról 38, Földeákról 47. Összesen 213. Az elmenekült jobbágyok magukkal vitték jószágaikat. Az alig életre kelt, négy helységből álló megye adózó jobbágyainak 70%-át elvesztette. Az elmenekült lakosok névjegyzékéből és a későbbi lajstromokból az tűnik ki, hogy az elmenekültek nem tértek vissza. A megyét irányító néhány nemes végveszélyben látta helyzetét, honnan teremtik elő az adót, és hova szállásolják be a katonákat, és azokat miből fogják eltartani? Az elmenekültek helyébe azonban új lakosok jöttek, amikor pedig 1751-ben a Tisza-marosi katonai határőrvidéket feloszlatták, onnan három helységgel, Nagylakkal, Csanáddal és Sajténnyal gyarapodott a megye. Lásd: CsmL. Csanád megye közgyűlési iratai 1735. 38. sz. A felkelés leverésére kiküldött királyi meghatalmazott báró Orczy István parancsát Bibics Jakab, az Arad megyei alispán küldte a megyékhez. A levél a felkelésben részt vettek jelentkezési kötelezettségéről szól. kommendáns=parancsnok, plenipotentia=teljhatalom, gratía= kegyelem, specifice =fajtánként, satisfactio=elégtétel, currentál=sürget, publicál=kihirdet.