Békés Megyei Népújság, 1982. március (37. évfolyam, 51-76. szám)

1982-03-21 / 68. szám

NÉPÚJSÁG 1982. március 21., vasarnap SPORT SPORT SPORT SPORT Kőhalmi tizenegyesével — 1 pont ZTE—Bcs. Előre Sp. 1—1 (0—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Zalaegerszeg, 4 ezer néző. Vezette: Huták 5 (Szabó B., Szemes). Zalaegerszeg: Balázs 0 — Szimacsek 5, Kereki 7, Mihalecz 6, Major 6 — Soós 7, Török 5, Fehér 4 — Simon 5, Takács 5, Csepregi L. 6. Ed­ző: Szőcs János. Békéscsaba: Rabcsák 7 — Rácz 5, Kerekes 7, Vágási 6, Fa- bulya 5 — Maján 5, Kőhalmi 6, Tisza 5, Csepregi 5 — Ká­nyán 5, Melis 5. Edző: Zalai László. Csere: Szimacsek helyett Pecsics az 51. percben, Fehér he­lyett Sipos a 73. percben, Csepregi helyett Plástyik a 78. percben, Kanyári helyett Ravasz a 87. percben. Góllövők: Csepregi L. az 58. percben, Kőhalmi (11-esből) a 75. percben. Sárga lap: Kőhalmi a 67. percben, Tisza a 70. percben, Csepregi L. a 72. percben. Szöglet: 6:2 (3:2) a ZTE javára. Az első izgalmat Szima­csek rossz átadása okozta, az ajándékba kapott labdát azonban Melis gyatrán a ka­pu tőié lőtte. A 6. percben Simon átadásával Takács került helyzetbe, de körül- ményeskedett, így Kőhalmi tisztázni tudott. A 27. perc­ben Major saját térfeléről vezette föl a labdát egészen a vendégek 16-osáig, ott Soóshoz továbbított, a kö­zéppályás beadását azonban Rabcsák magabiztosan húzta le. A 42. percben Szimacsek buktatta Kanyárit. Vágási 23 méteres szabadrúgása nem sokkal kerülte el Balázs ka­puját. A másik oldalon Soós jobbról beívelt szabadrúgá­sát Mihalecz fejelte kapura, a csabai kapus azonban könnyedén fogta a labdát. Szünet után az 50. percben Tisza 25 méteres lövése szállt kapu mellé. Mielőtt a békés­csabai játékos lövőhelyzetbe került volna, arcul ütötte Szimacseket, aki nem tudta folytatni a játékot. Az 58. percben megszerez­te a vezetést a ZTE. Kezezés miatt szabadrúgást végezhet­tek ei a kék-fehérek, Soós villámgyorsan Török elé ját­szott, a középpályás beadott, és Csepregi L. előrevetődve mintegy 5 méterről a hálóba fejelt, 1:0. A 63. percben Major előre- adá'sát Takács továbbította kapura, Rabcsák kitűnő ér­zékkel hárított. A 67. perc­ben Kőhalmi belérúgott Ma­jorba, ezért sárga lapot ka-. pott. Három perc múlva Ti­sza ellökte Mihaleczet, Hu­ták megunta a csabai játé­kos sorozatos szabálytalan­ságait, s neki is felmutatta a sárgát. Rövidesen az eger- szegi Csepregi is belépett a sárgalaposok klubjába: Rácz- czal szabálytalankodott. A 75. percben kiegyenlített a Békéscsaba. Kereki a ti­zenhatoson belül becsúszva szerelte Tiszát, Huták sza­bálytalannak ítélte a meg­mozdulást, és a 11-es pontra mutatott. A büntetőt Kőhal­mi a jobb felső sarokba vág­ta, 1:1. Az első negyedóra ese­ménytelen játéka miatt csak a kemény szerelések okoztak izgalmat. Különösen Tisza belépői után kerültek gyepre a hazai játékosok, de Huták egyetlen alkalomkor sem lá­tott okot — ekkor még — a sárga lap felmutatására. Eny­he fölényben játszott a ZTE, a támadó játéka azonban ve­szélytelen volt. A félidő haj­rájában a csabaiak vezettek egy-két gyors akciót — ered­ménytelenül. Szünet után nagyobb sebességre kapcsolt a ZTE, s ennek meg is lett az eredménye az 58. perc­ben. A hazai gól után is* a ZTE kezdeményezett többet, de Huták túl szigorú Ítélete nyomán egyenlíteni tudtak a vendégek. A hátralevő idő­ben is a ZTE támadott töb­bet, de igazi helyzetet nem tudott kialakítani. Az ala­csony színvonalú küzdelmes találkozón a többet támadó hazaiak valamivel közelebb álltak a győzelemhez. Ekler Elemér TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Tatabánya—FTC 1-4 (0-1) Volán—Bp. Honvéd 1-6 (1-1) Özd—Pécs 0-2 (0-1) SZEOL AK—DMVSC '3-2 (2-2) Haladás—Csepel 0-0 O. Dózsa—Nyíregyháza 3-1 (0-0) Vasas—DVTK 2-1 (1-1) Videoton—Rába ETO 2-2 (2-1) az NB i Állasa: Edzösorsok II. Ha a nagyfönök közbeszól 1. Videoton 25 15 5 5 39-28 35 2. Ü. Dózsa 25 13 8 4 44-23 34 3. Rába ETO 25 14 5 6 70-37 33 4. FTC 25 16 1 8 57-34 33 5. Tatabánya 25 10 10 5 43-37 30 6. Vasas 24 10 7 7 44-34 27 7. Bp. Honv. 25 10 7 8 40^30 27 8. Csepel 25 7 11 7 27-27 25 9. ZTE 25 8 9 8 25-36 25 10. PMSC 25 11 3 11 37-53 25 11. Haladás 25 8 8 9 32-33 24 12. Békéscs. 25 7 10 8 30-35 24 13. DVTK 25 7 8 10 38-44 22 14. DMVSC 25 8 6 11 3(1-42 22 15. Nyíregyh. 25 6 8 11 25-40 20 16. Volán 24 3 9 12 28-41 15 17. ózd 25 5 5 15 32-54 15 18. SZEOL AK 25 5 2 18 22-59 12 AZ NB I-ES IFJÚSÁGI BAJNOKSÁGÉRT: Zalaegerszegi TE—Békéscsabai Előre Spartacus SC 1-0 Az edzői pálya sikere nem csupán a szakmai tudástól függ. Pedig sok fáradság kell a szükséges ismeretanyag összegyűjtéséhez. Feltehetjük a kérdést: fii a jó edző? Milyen személyi­ség? Mit kell elsősorban tudnia? A mozgáselemzéshez nélkülözhetetlen biomecha­nika tudósa? Rideg hajcsár? Simulékony modorú, alkal­mazkodó típus? Volt világ- klasszis vagy szürke robot­ember? Orvosi, pedagógiai és pszichológiai ismeretekben jártas egyén? Netán minden együtt? ... Kétségtelen, hogy nehéz a válasz. Ma még nem kristá­lyosodott ki egyértelműen az edzői siker útjának vonala. Éppen napjainkban zajlik a nagy átalakulási folyamat. Ennek lényege, hogy a szűk ismereti skálán mozgó ed­zők mindinkább kikopnak az élvonalból. A „mi így csi­náltuk, és bajnokok let­tünk” mondások kora lejárt. Megemelkedik az ’általános tudásszint, és emellé valami­lyen téren kiemelkedő ké­pesség szükséges az eredmé­nyességhez. Elengedhetetlen a jó kon­taktust teremtő készség. Ver­senyző és edző viszonyában a közös, alkotó légkör a leg­fontosabb. Ennek fundamen­tuma a pedagógiai és pszic­hológiai ismeret. Dr. Hegedűs Csaba a bir­kózóeredményeket úgy tud­ta minden korábbinál na­gyobb mértékben megnövel­ni, hogy előbb a^ versenyző­ket nyerte meg a' közös cél­nak. Világosan megfogalma­zott, az egyénben rejlő ké­pességekhez mért eredmé­nyességi szintet állapított meg munkatársaival és ver­senyzőivel közösen, majd ugyancsak közösen meghatá­rozták az eléréséhez szüksé­ges munka mennyiségét- és szükséges intenzitását. Ettől kezdve nem hajcsára lett a birkózóknak} hanem sodró egyéniségű serkentője. Fel tudta szítani a felkészülési munka eredményességébe ve­tett hitet, mert szakmailag jól megalapozottak voltak elképzelései. Lévén maga is olimpiai és világbajnok . .. Azonban ez az eredményes versenyzői múlt nem feltét­len követelmény. Maga He­gedűs Csaba mondja: „Ma már a szakmai ismeretek alapja nyílt titok. Mindenki ismeri, vagy megismerheti. A nagy tartalékok a ver­senyzők akarati-erkölcsi tu­lajdonságainak a korábbinál sokoldalúbb kiaknázásában rejlenek. Értelmi és érzelmi ráhatások sikere , határozza meg az eredményességet a kedvező feltételek biztosítása mellett”. Ami eddig az edzői mun­ka sikermeghatározója volt: a technika és taktika okta­tásának módszere tehát az új edzői felfogásban alapköve­telménnyé vált. Azt téved- hetetlenül tudni kell, de ön­magában nem elegendő. A jól felszerelt edzőterem vagy pálya és a szűk szakmai is­meretekkel kitűnően felvér­tezett edző szerződtetése még csak lehetősége a sikernek. A dolog azon múlik, hogy a (vegyük ezt most adottnak) tehetséges versenyzőgárdát meg tudja-e nyerni az edző a gondosan mérlegelt felada­tok elvégzésére. Ez pedig már nem csupán edzői munka!... Természe­tes feszültség1' alakul ki a munkát megkövetelő edző és az élsportban megkövetelt határterhelés szintjén idegi­leg és fizikailag kimerült versenyző között. Még a leg­céltudatosabb sportolók is gyakran jutnak el arra a pontra, hogy érdekeiknek el­lentmondó könnyítésre vár­nak. Különösen veszedelmes ez akkor, hogyha az anyagi és erkölcsi megbecsülés nincs arányban az eredményesség­gel. Ha kisebb teljpsítmé­Szarvas—H. Papp i. SE 2—2 (2—0) NB Il-es labdarúgó-mérkőzés, Miskolc, 200 néző. V.: Nagy L. Szarvas: Gulyás — Filyó, Szi­lágyi, Petneházi (Durucskó, 79. p.) Bánáti — Kupeczki, Paulik, (Lónai, 87. p.), Antal — Tabár, Magyar, Somogyi. Edző: Szalai Miklós, Papp SE: Novák — Trombitás, Fért, Mákos, Kovács — Szarvas (Schubert, 75. p.), Bősz (Pörögi, 46. p.), Kincses — Soltész, Leskó, Plotár. Edző: Vá­gó György. A 9. percben Plotár lépett ki a védők közül, de a kifutó Gu­lyásba lőtte a labdát. A 14., majd a 20. percben Leskó fejesei ad­tak munkát a szarvasi kapus­nak: A 34. percben vezette az első igazán veszélyes támadást a Szarvas, s ez góllal is vég­ződött. Tabár jobb oldali be­adása a védőkről Magyar elé perdült, s a csatár két méter­ről emelte a labdát a léc alá, 1—0. Lendületesen rohamozott a miskolci gárda, de a vendég­csapat szervezetten védekezett. A 43. percben szögletrúgást kö­vetően a labda a 16-oson álló Petneházihoz került, s a beál- lós lapos lövése nyomán a lab­da a kapu bal alsó sarkában kö- 1 <.11 ki. >—o. A mai nap kiemelkedő Békés megyei sporteseményei. KOSÁRLABDA. NB II. Békési ÁFÉSZ—Vaskút Bácska, férfi, Békés, József A. u., 10.30. Békési ÁFÉSZ— Bajai Tanárképző, női. Bé­kés, József A. u., 12.00. Me- zőberényi ÁFÉSZ—Nyíregy­házi TK, női, Mezőberény, Marx tér, 10.00. LABDARÚ­GÁS. NB II. Gyulai SE— Szolnoki MÁV MTE, Gyula, 15.00. Területi bajnokság. Nagyszénás—H. Porcelán, 15.00. Szeghalom—OMTK, 15.00. SÚLYEMELÉS. Ma­gyarország—NDK ifjúsági válogatott viadal, Békéscsa­ba, ifjúsági és úttörőház, 10.00. A szünet után nyomasztó me­zőnyfölénybe kerültek a hazai­ak. Sorozatos rohamaik az 53. percben jártak eredménnyel. A jobb oldalról Szarvas ívelte be a labdát, Leskó magasra fel­ugorva 8 méterről a kapu bal oldalába fejelt. 2—1. A 76. perc­ben Kovács szabadrúgása után Schubert elé került a labda, aki húsz méterről nagy erővel bom­bázott a bal alsó sarokba, 2—2. Csak annak meglepetés az eredmény, aki nem látta a ta­lálkozót. A Honvéd-együttes ugyanis 80 percet ellenfele tér­felén töltött, de a legjobb gól­szerzési lehetőségeket is sorra elügyetlenkedték. A Szarvas re­mekül megszervezte védekezé­sét. és a, szórványos ellenakci­ókból vezetést szerzett. A szü­net után elkövették azt a hi­bát, hogy az eredmény tartásá­ra rendezkedtek be, teljesen át­adták a kezdeményezést, és ez­zel önmagukat fosztották meg az esetleges győzelemtől. Jók: Gulyás. Szilágyi, Bánáti, Magyar, ill. Trombitás. Fért, Kovács, Leskó. ’ Doros László A területi labdarúgó-bajnok­ság Körös csoportjában a góllö­vőlista élmezőnye a következő: 14 gólos: Keresztes (Baja). 11 gólos: Radics (Baja), öze (Sz. Kender). 9 gólos: Csurka (DÉL­ÉP). ökrös (Füzesgyarmat). 8 gólos: b. Tóth (Nagyszénás). 7 gólos: Somogyi, Agócs (H. Kun B. SE), Bernáth (Szeghalom), Baranyi (H. Porcelán). Soós, Vajda (Lajosmizse). . A Real Madrid vezetősége megbünteti a Kaiserslautern el­len kiállított San Jósét, Cun- ninghamet és Pinedát, mert sportszerűtlen viselkedésükkel ártottak a Real Madrid tekinté­lyének. Nem engedélyezték, hogy Cunningham március 23-án sze­repelhessen Bilbaóban, Anglia színeiben. Ugyanakkor gratulál­tak a mérkőzést végigjátszott 8 labdarúgónak. fl legerősebb, A sarkadi sportcsarnok adott otthont tegnap a Leg­erősebb — legügyesebb sportvetélkedő megyei döntő­jének, amelyet a forradalmi ifjúsági napok keretében rendeztek meg. A reggeli órákban egyre-másra érkez­tek a mikrobuszok, hozták a tíz versenyzőből álló csapa­tokat. Pardon. Akadt , egy „foghíjas” gárda is — a ■nagyszénásiaké. Persze így sem volt mit szégyenkezniük, ahogy Nagy Ildikó csapatka­pitány állítja: „Lennénk mi többen is, de sokan — szom­bat ide, szombat oda — dol­goznak. tgy heten álljuk a sarat. Különben is a részvé­tel, a mozgás a fontos.” Már az első próba után föltűnt: akad olyan csapat is, amelyik atletikus fölépí­tésű sportolókból áll. Nem is tévedtünk. Amikor a gyu­laiak legjobbja 13 méterre hajította az ötkilós medicin­labdát, majd nagy lélegze­tet vett, mi még egy fél perc erejéig „föltartottuk”. „Amb­rus János vagyok, négy éve hagytam abba az aktív spor­tolást. Feleségem kérésére álltam kötélnek." Ambrus János egyébként ma sem szakadt el a rúdugrástól, a tízpróbától, ä GYSE fiatal atlétáit oktatja — másodál­lásban. ­Közben változik a kép. Tíz állomás van, mindenhol mindenkinek teljesítenie kell a követelményeket. A béké­si gárda most labdarúgásból vizsgázik: vagy tíz méter­ről kell egy 2x2 méteres ke­retbe juttatni a labdát, ter­mészetesen lábbal. Azt mondják, itt vérzik el leg­inkább minden csapat. Egy találat mindössze 10 pontot ér, s bizony a többség az el­ső félórában nullpontos. Ezt látszik megcáfolni a békési Guti László, a négy lehető­ségből kétszer volt eredmé­nyes. „Talán focizol vala­hol?” — fordulok hozzá. „A ... dehogy. Kenuzok, csak szeretem a labdát is.-’ — vallja a fiatalember. „Ci­vilben mivel foglalkozol?” — faggatom tovább. „Szakács vagyok. Békésen, a Dübögő- ben.” Közben azt is megtu­dom, hogy Guti László hat esztendeje űzi a kajak-kenu sportágat, ezüstjelvényes ver­senyző, s tavaly az ifjúsági országos bajnokságon a K—4-es legénységük az ötö­dik helyen kötött ki. Per­sze, most ez á teljesítménye volt a dicséretes. A békésiek egyébként jó eredményt produkáltak a hú’ zódzkodásban is. A fiúk többsége egy perc alatt 20 fölött teljesített. „Csak az a baj, hogy szögletes a rúd. nehéz megkapaszkodni ben­ne. Pedig töbet is tudtunk volna” — vallják egyöntetű­en. Persze azt is hozzá kell tenni: mindegyik csapat szá­mára szögletes a rúd. S ez így sportszerű. Az orosházi gárda a legis­mertebb. ők a tavalyi me­gyei döntőn nyújtott teljesít­ményük alapján az „országos bajnokságon” is részt vet­tek. A Gödöllőn megrende­zett összecsapáson az 5. he­lyet sikerült kiharcolniuk, sőt elnyerték a legsportsze­rűbb csapat címet is. s a vele járó 5000 forintos díjat. A tavalyi, de az idei csa­patnak is erőssége Kukucska Mihály és felesége: „Kicsit átalakult a gárda, de négyen a régiek vagyunk. Most sem szeretnénk alábbadni, mint 1981-ben." Ugyancsak „régi kötélhajtó” Császár Anikó, a Béke Tsz dolgozója: „A kötél és a medicinlabda az erő­sebb oldalam. Tavaly, ha jól emlékszem, kilenc méter­re dobtam — háttal — a tö­mött labdát. Kíváncsi va­gyok, fejlődtem-e? Egyéb­ként ezek a gyakorlatok jót tesznek nekem. Kézilabdá­zóm, s ott sem árt, ha na­gyobbat és erősebbet tudok dobni.” Klimaj Ilona (felvételün­kön), a szarvasi Árpád étte­rem felszolgálója: „Hát, azért a tálcát könnyebb vinni, mint a súlyt emelni” — mondja most már kissé fé­nyért ugyanazt élvezheti a sportoló mint a nagyóbbért. Vagy ha csak minimálisan kevesebbet kap a kényelmes felkészüléssel elérhető telje­sítményért, mint az erőtar­talékokat teljesen felemész­tő edzésekkel elérhetőért, ak­kor baj van. Akkor a maxi- malitásra törekvő edzőt „megfúrják a_ sportolók. Egyes sportágokban a já­tékos- vagy versenyzőuralom innen fakad, összefognak a sokat kívánó edző ellen, hi­szen könnyebben is megkap­ják mindazt, amit akarnak. Főleg akkor, ha az anyagi és az erkölcsi dotálás külső, a felkészítési munkában köz­vetlenül részt nem vevő sze­mélyektől függ. Ha a több munkára kényszerített játé­kos vagy versenyző beko­pogtathat a pénzes nagyfő­nökhöz, és panaszt tehet az edzőre. Ha a kedvenc úgy akarja, az edző útilaput kap ... De útilaput kap akkor is, ha a bármilyen megalapozott csapatösszeállítás netán nem tetszik a nagyfőnöknek vagy súgóinak. Edzője ellen fordul a ver­senyző akkor is, ha a mások által könnyelműen beígért lakást, fizetésemelést, szülő vagy rokon jobb állásba he­lyezését nem kapja meg. Ami persze nem az edzőn múlik, de rajta csattan az ostor. Ha másért nem, azért, mert a (jogosan vagy jogtalanul) kedvét vesztett versenyző akaratlanul is zülleszti a kö­zösséget. ' Bizonyítja mindezt, hogy egyetlen más munkaterüle­ten sem olyan gyakori a munkahely-változtatás, mint éppen az edzők körében. S hogy az edzői szerződések felbontásai sokszor csak az áltisztesség szintjén zajla­nak, azt igazolja az a temér­dek eset, amely így végző­dik: „fizetését a szerződés eredeti időtartamáig meg­kapja, de munkájára nem tartunk igényt”. Kereshet új szakosztályt az edző, , ahol megpróbál okosabban dol­gozni. Nem szakmailag... Kaszás Sándor (Következik (csütörtökön): Mellékvágányok csapdája) radtan. Érthető is, hiszen már hét próbán túl van a tízből. Persze nincs mit szé­gyenkeznie, a 15 kilós súly zót tizenhétszer emelte feje fölé 1 perc alatt. „Ezen a versenyen min­denki nyer” — vallja a fő­rendező, Priskin János, a megyei KISZ-bizottság hon­védelmi és sportfelelőse. — „Ezek a fiatalok részt vet­tek már selejtezőkön, s ahogy figyeltem, rendszeres edzéssel készültek a mai napra is. S a lényeg ebben i'an: mind többet mozogni. ’ Persze az egészségen kí­vül mást is lehetett- nyerni. Az első csapat részt vehet a székesfehérvári országos dön­tőn, amelyet júniusban ren­deznek ... S hogy melyik csapat lett az első? Erről lapunk hasáb­jain még beszámolunk. (jávor) Fotó: Fazekas László Ma Labdarúgás Az MSZMP Békés megyei Bizottsága es a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Fnyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet- BÉKÉS MEGYEI tes: seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 12-196, 12-035, főszerkesztő: 11-021. Ki­INDEX: 25054 Kéziratokat, képeket adja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 11-051. Felelős kiadó: dr. Arpási 1 k. 1 “1 ä • J \®jl Zoltán. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy ISSN 0133—0055 nem őrzünk meg és nem küldünk vissza. fa©*1 ™ ™ hónapra 34 Ft, egy évre 40« Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bcs., Szerdahelyi il 2 A, 5600. Vezérigazgató: Hiromszéki Pál.