Viharsarok népe, 1950. augusztus (6. évfolyam, 176-203. szám)

1950-08-29 / 200. szám

t VIHARSAROK NÉPE HÍREK- FELHÍVÁS! Felhívom Orosháza földművelőssel foglalkozó lakosságának figyelmét, hogy a soron lévő időszaki munkákat a kellő időben, pontosan végezz ék cl, mert a mezőgazdasági mun­kálatok végrehajtását ellenőriztetni fo­gom. Sinkó Sádor, Orosháza VB. el­nöke.- A KERESKEDELMI és Pénz ügyi Dolgozók Szakszervezete orosfázi csoportja augusztus 30-án, szerdán este 3/4 8 órakor beszámoló taggyűlést tart. melyre minden tagot pontosan elvárunk Vezetőség.- GYORSÍRÓ- ts GÉPIRÓISKO­LABAN szeptember 4-én uj tanfolya­mok kezdődnek. Állandó felvétel: Bé­késcsaba, Lázár-utca 34. (x)- GYóGYSZERTARSZOLGALAT. Békésen ezen a héten az Isteni gond­viselés« gyógyszertár tart éjjeli szolgála­tot.- GYóGYSZERTARSZOLGALAT. Békéscsabán ezen a héten a »Sas«, (volt Réthy) gyógyszertár tart éjjeli szolgálatot. — A KIOSZ békési helyi csoportja augusztus havi »KIOSz-nap«-ját folyó hó 29-én, kedden este 8 (nyolc) órai kez­dettel tartja meg a Köztársaság Mozgó helyiségében. A KIOSz békésmégyei tit­kárság kiküldött előadója után a helyi KIOSz kulturcsoport műsoros estet ren­dez. — IDŐJÁRÁS, Nyugati, délnyugati szél, záporeső, zivatar. A meleg csökken. Hírek a megyéből M edgy es bűd ^ás. Az MDP-I sze,vezet állal összehívott népne-l ve őér ekez elen megbeszélték, hogy! szé eskörü agitációl indítanak, hog<!, a községijén is mega’akuljon a III. tipusu lenne őcsoport. A dolgozó parasztok nagy érdeklődéssel vár­ják a csoport awga’okulását, már eddig huszonö.en je'entkezbek a szövegezésre. A község dolgozó parasztjai látják, hogy csak úgy boldogulnak és gyarapodnak, ha kö j en íerine nek. Vésztő A gépállomás dolgo­zói lerme'ési értekezleten megbe- szé'lék az őszí talajmunkálatok időbeni e végzésének fontosságát. Elhatározták, hogy azt versenyben végzik. Tölcsér János i5o száza­lékos, brigádja i35 százalékos, Sá- godi Imre 160 százalékos, Kre- mioki Sándor i4o százalékos te jesítést vállalt. A gépállomás dolgozói ezzel is be akarják bizo­nyítani a Párthoz és néphez való hűségüket. Csoruás A községben lévő 130 kát. hold területű gyapot ezelőtt más-, fél hónappal kezdett virágozni. Azóta egyes gubók már vattájukat is kibon­tották és a mag kőkeményre beérett. Pár hét múlva megkezdődik a »fehér­arany«, a gyapot aratása. A csorvási dolgozók nagy várakozással tekintenek a gyapotaratás felé, mert bő termés Ígérkezik s tudják, hogy a bőséges gyapottermés is nemzetgazdaságunkat ető«iti. Dévaványa A gépállomás dol­gozói a koreai hétre tett munkaiel- ajánlásaikat nemcsak hogy teljesítették, hanem túl is teljesitették. A legjobb eredményt Sipos Sándor 242.16 száza­lékos, Mile Zsigmond 226 százalékos túlteljesítéssel érték el. De ezeknél az eredményeknél nem állnak meg, még tovább fokozzák a koreai héten elért kimagasló eredményeiket. Gyoma A »Petőfi« termelőcso- ^ortban megkezdték a viz leeresztését az 59 holdnyi rizsről és a napokban hozzálátnak az aratáshoz. Rizstermésük igen szépnek ígérkezik, harminc má­zsás átlageredményt várnak. Mezőhegyes Az állami gazda­ságban az elmúlt héten kiértékelték az ifjúság munkaversenyének eredményei^ A brigádok versenyében a füperegi »Rákóczi« brigád érte el a legjobb eredményt, 165.7 százalékos eredmény* nyel. A munkacsapatok közül a füperegi »Rákóczi« munkacsapat lett az első, 197.1 százalékkal. Az egyéni versenyben Ba­logh János, a petőfipusztai »Ságvári« brigád dolgozója lett az első, 286 száza­lékos eredménnyel. Mezőberény Nagy ünnepség .színhelye volt az elmúlt napokban a mezőberényi Petőfi szülőotthon. Az Al­földi Szövőgyár egyik dolgozója, Sultz Józsefné, kilencedik gyermekének adott életet. Ez alkalomból az üzem dolgozói megajándékozták a kilencgyermekes csa­ládanyát. Hőgye Júlia, az üzem szociál­politikai felelőse egy gyermekkocsit és 300 forint értékű babakelengyét adott át Sultz Józsefnénak az üzem dolgozói nevében. Szarvas A szarvasi népkönyvtár augusztus 27-én, vasárnap a népkönyvtár olvasóhelyiségében, a népművelési mi­nisztérium álfal adományozott 500 kötet műből könyvkiállitást rendez. A meg­nyitás délelőtt 10 órakor lesz. Este 8 órakor központi előadóval irodalmi est tesz, gazdag kultúrműsorral egybekötve. A könyvkiállitás augusztus 27-én, va-: sárnap délelőtt 10 órától, délután 6-ig, szerdán és szombaton 3-tól 6-ig, a többi napokon délután 5 órától 7 óráig te­kinthető meg. A belépés díjtalan. Mezőhegyes Az állami gaz­daságok dolgozói tervszerűen végzik az őszi munkálatokat. Megindult a szerves- trágya kihordása, gyors ütemben vég­zik a vetőszántást, a traktorok .váltott műszakban dolgoznak. A korai vetések számára már előkészítették a táblákat. A maglucerna aratása és cséplése folyik, a kenderszáritás is megkezdődik ezen a héten. KEDD, AUGUSZTUS 29. Kossuth Rádió 5 Magyar és szovjet indulók. 3.20 Lapszemle. 5.30 Falurádió. 5 V Női izemmel. 6.05 Vidám zene. 6.20 Zenés percek. 6.30 Szórakoztató szovjet mu- isika. 6.45 Hírek. 7 Operarészletek. 7.20 Magyar nóták. 7.40 Könnyű dalla­mok. 7.55 Műsorismertetés. 8 Lapszemle. 8.10 Dalok. 8.30 Műsorzárás. 11.30 Ze­nekari muzsika. 12 Déli harangszó. Hí­rek. 12.15 Cigányzene. 13 Opereltrész- letek. 13.30 Hangos újság. 14 Hírek­14.10 Könnyű dallamok. 15.15 Hírek szerbül. 15.30 Szabó Zsuzsa zongorázik. 15.55 Műsorismertetés. 16 Rádióiskola. 16.40 Szovjet napok, szovjet emberek. 16.50 Hanglemez. 17 Hírek. 17.10 Kóezé Gyula zenekara játszik. 17.50 Termelési, híradó. 18.05 Ifjú sztahánovisiák "köre. 18.30 Hanglemez. 18.4(J Hírek németül. 19 Hangos újság. Sport. 19.30 Hangle­mez. 1940 Hírek szerbül. 20 Hírek. 20.25 Színházi közvetítés: Értünk harcol­tak. 22.10 Hírek. 23 Brahms: B-dur sextett. 23.35 Tánczene. 24 Hírek. Petőfi Rádió 5.30 MHK-negyedóra. 5.45 Népzene. 6.05 Termelési lapszemle. 6.15 Mozgalmi indulók, 6.30 Magyar dalok. 6.45 Szó­rakoztató zene. 7 A Budapest Zenekar műsorából. 7.20 Oro3Z kórusok. 7.30 Jó reggelt, gyerekek! 7.45 Könnyű dalok. 8 Izraelita vallásos félóra. 830 Zenekari •nuzsika. 9 Rádióiskola. 9.40 Baleílzene. 10 Hírek. 10.10 Jeney Zoltán fuvolázik. 10.40 Könnyű muzsika. 11.10 A Gyer­mekrádió mesemüsora. 11.30 Műsorzárás. 15 A Ganz ének* és zeneegyesület mű­sora. 15.40 Gyermekrádió. 1610 Magyar Ilona énekel. 16.30 Ifjúsági kórusok. 17.15 Miről ir az Élet és Tudomány. 17.30 Szovjet sporthiradó. 17.45 Dolgo­zóknak a zenéről. 18.15 Hanglemez. 15.30 Hírek szlovénül. 18.40 Operaáriák. 19 Tánczene. 19.40 Egy falu — egy nóta. 20 Cigányzene. 20.45 Csehszlovákia népeinek harca az imperializmus ellen. 21 Szép esti muzsika. 21.40 Hírek fran­ciául. 22 Hanglemez. 22.20 Mi történik a világgazdaságban? 22.35 Szív küldi szivnek szívesen. 23 Hírek szerbül. MOZI KORZÓ MOZGÓ, Orosháza. Augusz­tus 29-ig: »Jégmezők lovagja.« APOLLÓ FILMSZÍNHÁZ, Békés­csaba. Augusztus 30-ig: »Orel gőzös pusztulása.« Szovjet film! SZABADSÁG FILMSZÍNHÁZ, Bé­késcsaba. Augusztus 28—30-ig: >;Bő ter­més mesterei.« Film a szocialista mező- gazdaság hőseiről. APOLLÓ MOZGÓ, Orosháza. Tele­fon: 9. Augusztus 31-ig: »Szverdlov.« (»A szabadság hajnala.«) Ez a törté­nelmi életrajzfilm Lenin és Sztálin leg­közelebbi munkatársának, a Bolsevik Párt egyik legkiemelkedőbb alakjának, Jakov Szverdlovnak állít örök emléket. Szegedi Honvéd-BSzSE 7:2 (4:2) Szeged. NB. II. bajnoki. Vezette: Ernyei. Szegedi Honvéd: Palotai — Vinczc, Barátit, Kovács — Kokai, Fodor (Retn- zső) — Böjlös, Korom, Rózsavölgyi, Cziráki. Lukács. BSzSE: Andó (Csepregi), — Per­laki, Fülöp, Adárni — Weiner, Ko- kavecz — Ilrabovszki, Griecs, Mada­rász (Krajcsó), Szilas i, Szák. A legnagyobb kánikulában, 1/2 3 óra­kor futnak ki a csapatok. A csabai csapat a labdarúgástól orvosi vélemény alapján eltiltott Kliment, a beteg Czik- kely és Kocziszki nélkül, tartalékosán veszi fel a küzdelmet a kitűnő Hon­védek ellen. A mérkőzés, dacára a nagy melegnek, erős irammal kezdődik és változatos játék közben hol az egyik, hol a másik kapu forog ve­szélyben. A BSzSE szép, lapos já­tékával fölénybe kerül, de gólt mégis a Honvéd ér el, amikor egy váratlan, hosszan előrerugott labdára a lesen álló Rózsavölgyi ráfut, a lemaradó Fü­löp és a rosszul kifutó Andó mellett I megszerzi a vezetést. A gól nem töri le a csabai csapatot, továbbra is fö­lényben marad és a 15. percben szép támadás után Szák góljával kiegyenlít. Az egyenlítés után a Honvéd még jobban megzavarodik, úgy, hogy a Sár ha di SzMSE—Jászberényi Lehel 4:2 (3:1) NB. III. bajnoki. Sarkad. 1200 néző. Vezette: Dankó. Sarkad: Cserháti — Borbély, Bccs- kercki — Zsilinszki, Tamási, Kozák (Taszler) — Kiss L., Házi, Kiss F., Sisák, Szabó. Jászberény: Mészáros — Sinka, Túri. — Szívós, Bonczi, Kosztvokov — Bu- zsik, Bíró, Oskola, Kelemen (Novotni), Csizmadia. Már az első percben Házi kapufát lő, utána szögletet ér el Sarkad, de a kapu előtt mindig kihagynak a csatá­tok. A 23. percben 18 méteres büntetőt rúg Házi s a labda a védők mellett hálóban köt ki. A gól után a jász­berényi védők ellen 11-est ítél a bíró, amit Sisák védlietetlenül kapuba he­lyez. Az eredmény Jászberényt nem csüggeszti, igen veszélyes támadásokat intéznek a sarkadiak kapuja ellen. A 36. percben szögletet ér el Jászberény, amit Buzsik értékesít. A 41. percben Kiss lövését Mészáros kiejti, a pattogó labdát Házi helyezi hálóba. A II. félidő 14. percében Kiss F. szerzi meg Sarkadnak a 4. gólt. A 39. percben védelmi hibából Jászberény Oskola révén gólt ér el. Sarkad védelme szinte leáll, úgy tűnik fel, mintha nem bírnák az iramot. A hátralévő időt Sarkad inkább ' az eredmény megtar­tására használja fék Sarkad megérde­melten győzött, többet támadott. Tok voltak Sarkadból: Kiss F., Ta­mási, Sisák, Házi, az ellenfélből: Túri. Oskola és Buzsik. A bíró kiválóan ve­zetett. Sarkadi Cukorgyári MDP—Sarkad Városi MDP 3:3 (2:1) Békés—Mezőberény 1:1 (1:1) NB. III. Békés, 3000 néző. Vezette: Burányi. Békés: Poman — Szűcs, Hőgye — Csávás, Barabás II., Perdi — Dohá­nyos, Barabás I., Rácz, Kovács, Vo- dilla (Szabó). Mezőberény: Kiss — Kiszely, Biller — Csók. Orvos, Weinkep — Weitmer, Gidai. Rocsaí, Jakab és Szatmári. Kezdés után Bcréuy lép fel támadó­lag-, de a békési védelem. Hőgyével élen, mindent ment. A 20. percben Pozsonyihoz kerül a labda és éles iapos lövéssel megszerzi Mezőberénynek a vezető gólt, 0:1. A 38. percben kapu- előtti kavarodásból Bodilla fejes gól­lal egyenlít, 1:1. Jó Békésből: a közvetlen védelem és a..halfsor. Mezőberényhől: Kiss és a half sor Szarvasi I as as—Nagykőrös 4:1 (3:0) Szarvas. 1200 néző. Vezette: Kunos. Sz. Vasas: Tus jak ~ Janurik, Szna- gyik —* Gutyan, Demcsák, Podma- nyicld — Kovács, Sófalvi, Károlyi, Ke­rekes, Bodnár. Nagykörös: Mikaskó — Barna, Hor­váth — Dér, M. Kiss, Karai — Tá­bori, Kovács, Kapás, Szabó, Hamii. Nagy melegben fut ki a két csapat a pályára, Nagykörös 10 emberrel áll ki. Vasas kezdi a játékot. Mindkét csa­paton látszik a nyomasztó hőség ha­tása. A 8. percben Bodnárt a 16-oson belül felvágják s a büntetőt Kerekes értékesiti. A 25. percben Bodnár 13 méterről a bal felső sarokba vágja a labdát, 2:0. A 37. percben Károlyi 20 méterről, fordulásból váratlan gólt ér eb 3:0. Fordulás után kissé nagyobb az iram, Nagykörös is jobban belefekszik. A 15. percben Tus jak' szabálytalanul tá­madja Szabót. A megítélt büntetőt M. Kis értékesiti, 3:1. A 20. percben Bod­nár nagy lövést ereszt meg, lövése kapufáról bepattan, 4:1. Jók: Janurik, Sznagyik, Bodnár, Gutyan, illetve: Ka­rai, Tábori, Szabó, Hauni* .Kunos nagy­szerűen vezetett. > Sz. Vasas ifj.—Vasas II. 5:! (0:0) Barátságos. Vezette: Szabados Snúbi. Gyoma—Orosháza 1:1 (1:1) Orosháza, NB. III. baj noki. Vezette: Szarvas. Rosszul sikerült rajtot vett az OSzMTK az NB. Ill-ban, mert a lelkes gyomai csapat jól védő kapusával az élén oly sikeresen védekezte végig a játékidőt, hogy sikerült az egyik pontot elvinni Orosházáról. Már a 4. percben sikerül Lajkó re­vén váratlanul, Gyomának megszerezni a vezetést,- 1:0 és ezután hiába támad­nak és lőnek az orosházi csatárok, vagy Nagy kapus zsákmánya lesz; a lalxla, vagy a lövések fölé, mellé men­nek, A félidő 42. percében tud csak az orosházi csapat egyenlíteni, amikor Rosta bejátszik jobbszélről Szökőnek, aki szökteti Dimákot és annak közeli, erős lövését Nagy nem védheti. Fordulás után, már a 2. percben nagy helyzetivé kerül Rosta, de bátor­talanul, lövés helyett 5 lépésről be- gurit és Bozó elvéti a labdát, illetve csak kapusba tud gurítani. Nagy oros­házi fölénnyel telik el a II. félidő is, Szökő többizben 16-oson belül mellé lő, a vendégek, ha kell, 8-an is védik a kaput. Közben el-elszöknek elöl ha­gyott 1—2 csatáraik és majdnem, is­mét gólt szereznek. Gyomai térfélen ér véget a játék. Gyoma csapata bár tudásban mögötte állt a. hazai csapatnak, lelkes rámenős játékával megérdemelte az egyik pon­tot. Minden orosházi játékosra 2—3 gyomai jutott, olyan szívvel futottak labdára. A mezőny legjobbja Nagy- kapus volt, akinek tudása mellett még szerencséje iá volt, mert ami labda túl is jutott rajta, az is mellé ment. nem a kapul>a. De nagy része van az egy pont megszerzésében a kemény és szívós Csal a III., Nádasdi—Fekete vé­delmi hármasnak. Elöl már szürkébb játékosok vannak. Az OSzMTK csapata ismét »tönkre- játszotta« közönsége idegeit. Első fél­időben még csak ment valahogy a játék, néhány lövés is ment, de fordulás után csak a védelem játszott. Per­cenként dobta előre a csatársort, de a csatárok a 11-esről is mellé gurítot­tak, vagy a kapus zsákmánya lett. A csapatból Szendi, Pál, Tóth és helyen­ként Baranyai emelhető ki, a többi formán alul játszott. Szarvas játékvezető jól vezetett. Tótkomlós—Békéscsabai MÁV 3:1 (1:1) NB. III. bajnoki. Vezette: Kristóf. Nagyszámú nézőközönség előtt kezdi I rókrugást a hálóba továbbit. Fordulás a hazai csapat a játékot s mindjárt tá­madásba is lendül. A 7. percben le­futásból Pikó eredményes, 1:0. Majd a ’ csabaiak is több támadást vezetnek, de a nagyszerűen védő Kara mindent elhárít. A 17. percben Bocsik egy sa­után, a 15. percben Blahót a 16-oson belül felvágják, a megítélt 11-est Gyi- vicsán értékesiti. Változatos a játék, a 32. percben Nyiregyházki ér el gólt, 3:1. Jók voltak: Szokoiai, Karasz, Nyir­egyházki, illetve: Ilodroga, Uluín, BSzSE szinté egy kapura játszik és a 25-ik percben Madarász remek góljával meg is szerzi a vezetést. Jól játszik a csabai csapat és mégis, a 38. perctől a félidő végéig, hét perc alatt, súlyos védelmi hibákból 3 gólt kap A második félidőben Andó helyett az ifjúsági Csepregi védi a BSzSE ka­puját. A csabai csapat újra komoly fölényt harcol ki, azonban a Honvéd védelem durva játékba, kezd, aminek következtében a 10. percben Madarász súlyosan mégsérül, úgy, hogy nem bir játszani tovább. Helyét Krajcsó foglalja el. A BSzSE még mindig nem adja fel a küzdelmet és támad a 30. percig, amikor egy súlyos védelmi hibából a Honvéd belövi az ötödik gólt. Ez már letöri a csapatot és ked^ vét vesztve hagyja, hogy a Honvéd csatárok még két gólt rúgjanak Csep­regi hálójába. Bírálat: A BSzSE nem érdemelte meg ilyen arányban a veresé­get. Egyénileg a két kapus nagyon bizonytalan volt, A "z- vetlen védelemből egyénileg Adán. - lelt meg. Perlaki és Fülöp hibát ra­bára halmozott. A két szélső fedezet" igyekezett, de messze elmaradt a mult- heti formájától. A csatársorban Szi- lasi, Szák, Madarász, Griecs és Ura- bovszki a sorrend. A két fiatal nem kellett csalódást, de részükre még szo­katlan volt az ellenfél durva játéka. Ernyei játékvezető sokat hibázott, a Honvéd durvaságát nem torolta meg, még Madarász sérülésénél sem, pedig labda nélkül, szándékosan rúgta meg Baráth. Az első gólnál Rózsavö1 '*• két méteres lesről engedte el. Dombegybáza—Békéssámson 2:2 (1:0 * I. b) oszt. bajnóki. Vezette:, Nagy Pál. \ tartalékosán kiálló Dombegyháza kis szerencsével győzhetett volna. A játékvezető határozatlansága miatt a mérkőzés eldurvult. Doboz—Lökösháza 4:1 (i:0) II. oszt. bajnoki, mérkőzés. \- Venkci 1. Gól 1 övök: J^aráth,. Kört. Lipták (öngól), illetve: Lőkösháza jo összekötő. Doboz megérdemelten rrv<* zött, végig uralta a mezőnyt. / ró kifogástalanul vezette a mérkőzést, Kunágota IL—Almáskamarás 8:1 (4:0) II. oszt. bajnoki. Vezette: Kerekes. T otó- eredmények: Beérkezett 145.693 darab szelvény, 12 találatos 26 darab, fejenként 2800 fo­rintot nyert, 11 találatos 453 db, egyen­ként 160 forintot, 10 találatos 3977 db, egyenként 18 forintot nyert. ..I. — pályázati felhívás Mezőberény község elöljárósága 1' lyázatot hirdet a községi bölcső* megüresedett bölcsődegondozói álle. Az állás javadalmazása czidő szerint a kollektiv szerződés 448. munkacsoport 3. fokozata szerinti fizetés. *» A pályázathoz becsatolandó a pá­lyázó: 1. Születési anyakönyvi kivonata, 2. Bölcsődevezétésre jogosító képesí­tési bizonyítványa. 3. Esetleges eddigi alkalmazásáról szóló működési bizpnyitvauy A pályázati kérvények Mezőberény község elöljáróságához címezve legké­sőbb 1950 szeptember 15-ig adandók be, Mezőberény, 1950 augusztus 25. Községi elöljáróság FILLÉRES HIRDETÉSEK ^ Singer varrógép, fekete női téli kabát eladó. Békéscsaba, VI. kér. Berzsenyi­utca 41. fx) Bútorozott szobát keresek szeptewp* !-rc. Címeket a csabai kiadóba ké­rem. U) Talált gyógy szemű vég átvehető a csa­bai kiadóhivatalban. _________ fe) E ladó egy prima, majdnem uj 2-[~l-cs Orion rádió. Békéscsaba, Szent István- tér 9., II. emelet 4. Óriási testű jorkshirei ájlami kannal fe­deztetek. Békéscsaba, Jókaiutea 10. u) VIHARSAROK NÉPE békésmegyei munkás- és parasztujsáf Felelős szerkesztő: Varga Dezső Felelős kiadó: Keleti Ferenc Szerkesztőség: Békéscsaba, Szent István-tér 14. Kiadóhivatal: Békéscsaba, Szent István-tér 18. Telefon: szerk.: 22-85, kiadóhiv.: 21-76 Békési Nyomda, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Botyánszkv ?ál