Petőfi Népe, 1993. november (48. évfolyam, 254-280. szám)

1993-11-15 / 266. szám

10 SPORT 1993. november 15., hétfő Fair Play-diploma Borbély Norbertnek • Borbély Norbert, a KSC Fair Play-diplomás gerelyese. Ötszáz gyerek futott Kalocsán Közel félezer gyerek állt rajthoz a közelmúltban Kalocsán, hogy a kije­lölt ezer méteres távot lefussa. Az Egészséges Gyerekekért Alapítvány országos felhívására szervezték meg a futóveresenyt, ahol nevezési díjak voltak. Az országos akció részeként megtartott helyi program bevételét a tömegsport támogatására fordítják. Vereség Dimitrovgradban Magyarország férfi kosárlabda vá­logatottja szombaton Dimitrovgrad­ban az Eb-selejtező középdöntő E- csoportjában 78:65 (27:30) arányú vereséget szenvedett Bulgáriától. Szintén Európa-bajnoki selejtező mérkőzésen az A-csoportban, Göte­borgban: Svédország - Szlovákia 91:65 (50:37). A világ legjobb eredménye Az angliai városban szombaton befejeződött az úszók 3. rövidpályás sprint Európa-bajnoksága. A nap legjobb idejét a nők 50 m-es hátú­szásában a német Sandra Völker 28.26 mp-cel érte el, ami a világ leg­jobb eredménye. Mónika még hiányzik Három évi kihagyás után a német Steffi Graf szeretné visszahódítani Mester-címét azon a hétfőn kezdődő New York-i szuperviadalon, ame­lyen a világ legjobb 16 teniszezőnője méri össze erejét. A Mesterek Torná­járól hiányzik a jugoszláv Szeles Mónika, akit áprilisban egy ham­burgi viadalon késsel sebesítettek meg, valamint az amerikai Jennifer Capriati, aki sérüléssel bajlódik. Negyedszázada történt Negyedszázaddal ezelőtt, Mexikó fővárosában a magyar sportemberek 10 aranyat, 10 ezüstöt és 12 bronzot szerezve az éremtáblázaton a harma­dik, a nemzetek pontversenyében pedig az Egyesült Államok, a Szov­jetunió és Japán mögött a negyedik helyezést szerezték meg. Szombaton este a Budapest Kongresszusi Köz­pont Pátria-termében emlékeztek meg az olimpiai sikerekről. Kupagyőztesek Az Intertraverz Kupa felnőtt és ju­nior egyéni tornász ob összetett ver­senyén a dunaújvárosi Supola Zoltán esélyeshez méltóan biztos győzelmet aratott. A nőknél Molnár Andrea, a Postás SE versenyzője - az olimpiai bajnok Ónodi Henrietta távollétében - biztos favoritként gyűjtötte be az aranyérmet. A junioroknál a női ver­senyben győztes Nyeste Adrienn szereplése volt kiemelkedő. Ebben a korosztályban a férfiaknál Bordán Csaba biztosan utasította maga mögé az egész mezőnyt. Második hely A helsinki nemzetközi műkorcso­lya versenyen Kerekes Zsolt, a Bu­dapesti Korcsolyázó Egylet sporto­lója hibátlan szabadonválasztott gyakorlatával második lett az Eu­­rópa-bajnok orosz Alekszej Urma­­nov mögött. A Vedres, Szentirmay jégtánckettós az ötödik helyet sze­rezte meg. Csikó lemondott Kocsis Ferenc (40), a kötöttfo­gású válogatott szakágvezetője levélben benyújtotta lemondását a Magyar Birkózó Szövetségnek. Az egykori olimpiai, világ- és Eu­­rópa-bajnok döntését hivatalosan azzal indokolta, hogy a válogatott melletti munkát nem tudja össze­egyeztetni az ÚTÉ edzői teendői­vel. A hírek szerint azonban nem ez az igazi ok, hanem az, hogy a sikertelen világbajnoki szereplés után már nem érezte a korábbi bi­zalmat. Kocsis Ferenc, az egykori nép­szerű Csikó részese volt a tavalyi barcelonai olimpián elért nagy si­kereknek, igaz, akkor még Szőnyi János szövetségi kapitány segítő­jeként működött közre. Idén azonban már ő volt a kötöttfogású szakág elsőszámú vezetője. Lemondását az elnökség még nem fogadta el. A Budapest Kongresszusi Köz­pont Pátria-termében a Magyar Olimpiai Bizottság szombati gála­műsora keretében, a díszvacsora közben a már korábban odaítélt sportszerűségi diplomákat és díjakat vehették át az arra érdemesek. Fair Play-diplomát kapott - hosszú és eredményes sportpályafutásuk elis­meréseként - az egykori kiváló jég­­táncospár két tagja, Engi Klára és Tóth Attila, továbbá Borbély Nor­bert, a Kecskeméti SC gerelyhajítója. A Fair Play-díjat vehette át Maj-ALKALOIDA SE— KISKUNMAJSA 30—20 (14—11) NB I/B-s férfimérközés. Tisza­­vasvári, 300 néző. Vezette: Gyúró, Láda. Kiskunmajsa: Szacsvai— Sza­kács 2, Kucsera 5, Vizsnyiczai 4, Kiss 1, Bárány 7/2, Farkas 1. Csere: Molnár (k), Szabó, Kocsis. Edző: Börcsök József. Kiállítás: 8, illetve 8 perc. Hétméteres: 0, illetve 4/2. Péntektől vasárnapig három napon át rendezték meg Kecskeméten az Univer gyermek és ifjúsági uszonyos és búvárúszó országos bajnokságot. A versenyen 11 klub 112 búvárúszót indított. Az első két napon teljes volt a mezőny. Vasárnap a megromlott útviszonyok miatt többen otthon ma­radtak, ám a legjobbak végig jelen voltak a versenyen, amely az ifjúsági korosztályban kiemelkedő kecske­méti sikert hozott. Juhos Gergely, a Kecskeméti Vízmű búvárúszója ki­lenc egyéni számban indult, s nyolc bajnoki egyéni aranyérmet, valamint egy bronzot szerzett. A váltóban pe­dig egy ezüst- és egy bronzéremmel lett gazdagabb. Juhos a 100 m-es bú­várúszásban, a 100 és 200 m-es uszonyos úszásban eddigi legjobb eredményét úszta. Mind a 400 m, mind a 800 m-es uszonyos úszásban jobb időeredményt ért el, mint e két számban győztes váltók. A 8 bajnoki aranyérmével megdöntötte az ugyancsak kecskeméti Szabó László 1983-ban elért bajnoki csúcsát, aki akkor hat aranyat szerzett. A kecskemétiek eredményei, gyermek fiú korosztály: 15 méteres búvárúszás: 5. Czirkos 7,00. tinszky Gergely triatlonista, továbbá a Kölcsey Gimnázium futballcsapata (és edzője, Somfai Csaba testnevelő tanár) példás sportszerű cselekedete­ikért. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a közelmúltban „Szép környezetért” vándordíját alapított. A Magyar Olimpiai Bizottság úgy találta, hogy a tatai edzőtábor megfelel a díj köve­telményeinek, így dr. Schmitt Pál, a MOB elnöke nyújtotta át a NOB dí­szes ajándékát az edzőtábor vezető­jének. A román és szerb játékosokkal megerősített hazaiak már az első fél­időben is végig vezettek két-három találattal. A második játékrészben három gó­los (16—13) tiszavasvári vezetés után rövidzárlat, következett be. a< majsaiaknál — hetest is hibáztak —-, miközben a hazaiak nyolc perc, alatt hatszor vették be a vendégek kapuját. Kitűnt: Danes 7, Török 7, Med­­gyessy (k); illetve a Majsából senki. Uszonyos úszószámok, 400 m: 6. Czirkos 5:24,66, 4x100 m-es váltó: 4. Vízmű 5:09,38. A szám esélyese a Vízmű csapata volt, ám a váltó egyik legjobbja Kis-Máté Márk a verseny előtt napon kosárlabdázás közben kartöréses sérülést szenvedett. Ifjúsági korosztály, búvárúszó számok, 100 m: 1. Juhos Gergely 44,46, 400 m: 1. Juhos 3:39,93, 800 m: 1 .Juhos 7:57,89. Uszonyos úszószámok, 100 m: 1. Juhos 46,15, 200 m: 1. Juhos 1:38,67, 400 m: 1. Juhos 3:32,14. 800 nj: 1. Juhos 7:36,11. 1500 m: 1. Juhos 15:14,80. 4x100 m-es váltó: 3. Vízmű (Mészáros, Ördög, Szőke, Juhos) 3:37,53. 4x200 m-es váltó: 3. Vízmű 8:09,34. A legeredményesebb csapat kü­­löndíját az Ezermester Ipari Szövet­kezet ajánlotta fel, és a Kaposvár nyerte 9 aranyéremmel. A legjobb leányversenyző Varga Villő (Ganz) az Elefánt Bt díját kapta. A fiú ver­senyző díját, amit az IBUSZ Rt. kecskeméti irodája ajánlotta fel, Ju­hos Gergely vihette haza, és ugyan­csak övé lett az Aqua Kft. jutalma is, amit a legeredményesebb kecskemé­tiként vehetett át. • Juhos Gergely nyolc számban szerzett aranyérmet. KÉZILABDA Majsai rövidzárlat BÚVÁRÚSZÁS Juhos nyolc aranyérme A KOSÁRLABDA BAJNOKSÁG FORDULÓPONTJA A Bácska első idegenbeli győzelme MAFC—BAJAI BÁCSKA KSE 69—81 (32—35) NB I. A-csoportos férfimérkö­zés. Budapest, Bogdánfy u., 500 néző. Vezette: Král, Galambos. Bajai Bácska KSE: Rétháti, Du­nai 5, Vujadinovics 29/6, Ágh 11, Grebnyev 20. Csere: Szabó, Csanyik, Tamás 16. Edző: Kancsár Zoltán. A bajai csapat ötórás utazás végén, éppen a kezdési időpontra érkezett meg, így a bemelegítés miatt késve kezdődött a meccs. A találkozó ele­jén egészpályás letámadással kezd­tek a hazaiak, ami meglepte a vendé­geket. A Baja emberfogással véde­kezett, de ez nem ment, mert sorra kapták a személyi hibákat, Ághnak az 5. percben már a harmadikat fúj­ták be. Ezért váltott Kancsár edző, és zónára tértek át, amivel már nem bírt a MAFC. Szoros volt végig az első félidő, mindkét csapat sok ziccert ki­hagyott, ám a hajrában Vujadinovics és Grebnyev megrázta magát, minek közönhetően bajai előnnyel kezdő­dött a szünet. A második játékrész közepéig fel­váltva vezettek az együttesek, a 31. percben még 55-55 volt az állás. Közben a hazaiak egyik legjobbja, Armaghani a 29. percben kipontozó­dott, ami eldöntötte a meccs sorsát a Bácska javára. Ebben a félidőben a Baja biztos dobásokra ment, távolról nem kísérleteztek. A hazaiakat kiszo­rították a palánk alól, így kívülről próbálkoztak, kevés sikerrel. Greb­nyev egy látványos zsákolás után technikait kapott, de most ezt is elvi­selte a Baja. A jobb erőkből álló Bácska megérdemelten szerezte meg első idegenbeli győzelmét. Kitűnt: Vujadinovics, Ágh, Greb­nyev, Tamás, illetve Bakonyi 19/6, Kangyal 14/9, Armaghani 8. TFSE—UNIVER KSC 43—50 (17—25) NB I. A-csoportos női mérkőzés. Budapest, 200 néző. Vezette: Bukta, Vígh. UNIVER KSC: Kosjár L. 2, Pa­­sek, 6, Farkas 19, Iványi 18/3, Kosjár K. 5. Csere: Szabóné. Edző: Adamik Ferenc, ifj. Tóth Viktor. A kecskeméti csapat öt-hat ponttal végig vezetve, biztosan nyerte a mérkőzést. Egy alkalommal már tíz pont volt a vendégek előnye. A kevés kosár azonban jelzi, hogy a játékosok nem koncentráltál eléggé, sok ziccert elhibáztak, és a távoli dobások is többnyire leperdültek a gyűrűről. Szerencsére ez a teljesítmény is elég volt a győzelemhez. SZOLNOKI MÁV MTE— BAJAI TK-ELMA 103—62 (49—34) NB I. B-csoportos női mérkőzés. Szolnok, 100 néző. Vezette: Ara­nyosi, Mocsai. Bajai TK: Szabó 6, Illés 14/12, Barna 4, Mészáros 27, Völgyesi 6. Csere: Kmetovics 1, Rádi 3/3, Mari, Megyeri 1. Edző: Nagypál Gábor. A mérkőzés elején még jól tartot­ták magukat a bajai lányok, szoros volt a találkozó. A 12. percben csak 20—18 volt a hazaiaknak, azonban a folytatásban eladtak néhány labdát a vendégek, így a szünetig 15 pont előnyre tett szert a Szolnok. Ennek ellenére sokkal jobban játszott a TK, mint legutóbb odahaza a Pécs ellen, legalább volt tartása a csapatnak. A második játékrészben megint kiütkö­zött a rutintalanság, elkezdtek ro­hanni a lányok, 5-10 másodperc el­teltével máris dobással kísérleteztek. Ebből következően a nagy adok-ka­­pokban alulmaradtak, sokszor leindí­tották őket. A bajaiak fele olyan eredményesen dobtak, mint az első félidőben. Nem utolsósorban 26 el­adott labdájuk volt, amiből a fizikáli­sán is jobb hazaiak szerezhettek pon­tokat. Meghatározó volt még, hogy Megyeri csak pár percet játszott be­tegség miatt. Megérdemelten nyertek a hazaiak, de a TK biztató teljesít­ményt nyújtott. Kitűnt: Illés, Mészáros. BAJAI TK-ELMA— NAGYKANIZSAI MÁV NTE 56—62 (38—34) NB I. B-csoportos női mérkőzés. Baja, 300 néző. Vezette: Mustos, Szalontai. Bajai TK-Elma: Szabó 6, Illés 18/6, Barna 3, Mészáros 22, Völ­gyesi 7. Csere: Megyeri, Rádi. Edző: Nagypál Gábor. Az első félidőben végig a Baja irányította a mérkőzést. Völgyesi harcosan játszott, Mészáros szórta a kosarakat. Fordulás után az esélye­sebb vendégek agresszív, kitámadó védekezésével szemben a TK nem tudott mit kezdeni. Négy perc alatt 40—34-ről 40—44 lett az állás. Ez­után hat percig nem találtak a gyű­rűbe, a végén ugyan mindent meg­próbáltak a bajai lányok, de nem tud­tak fordítani. Ha Mészáros kihagyott helyzeteinek csak a felét értékesíti, biztos a győzelem. Kitűnt: Illés, Völgyesi, illetve Simonné 17, Lackner 13/9, Petényi 13. BIRKÓZÓ CSAPATBAJNOKSÁG Az élvonal már nem csak álom • A kecskeméti Ignácz leiskolázta ellenfelét. A váratlanul jött havazás, a kelle­metlen idő sem riasztotta el szomba­ton Kecskeméten a birkózást kedvelő szurkolókat. A tét sem volt akármi­lyen, hiszen a kettős találkozó össze­sített győztese már az NB I-ben érez­hette magát, hiszen a másik ágon a kalocsaiaknak nem volt komoly esé­lyük arra, hogy a hazai 26:12-es ve­reségük után Csepel II. csapata ellen nagy arányú győzelmet arassanak. A szigethalmiak egy pillanatig sem titkolták, hogy a kisarányú hazai vereségük után Kecskeméten fordí­tani akarnak. A mindent eldöntő ta­lálkozó a kecskemétiek sikerével in­dult. Az első két párban Szurovszky és Majer meggyőző fölénnyel és tus­sal verte ellenfelét, így máris 8:0 volt az állás a KSC-BIC javára. Simita végig vezetve 5:2-es pontozással nyert, s ugyanezt tette Révfy is, csak a pontok aránya 6:3 volt. A követ­kező párban Kelemen óriási csatát vívott és bár az utolsó percben ellen­fele még 3:1-re vezetett, a kecske­méti fiú egy nagyszerű dobására 3 pontot kapott, majd egy mögékerü­­léssel még ezt is megtoldotta. A CSB pontszámításban így 17:3 volt az ál­lás a a kecskemétiek javára. Ezután két vereség következett. Németh Szabótól, Lőrinc Gergőtől kapott ki pontozással. A 82 kg-os súlycsoport küzdelme után 19:9-re alakult a mérkőzés, ami azt jelen­tette: ha a két utolsó ember tussal kap ki, akkor is a kecskemétiek győznek. Ignácz 11:1 -re nyert, az utolsó pár­ban, Hajdún még akciót sem tudott csinálni ellenfele, így fölényes győ­zelmet aratott a kecskeméti együttes. Az eredmény: KSC-BIC—Szigetha­lom 25:10 (összesítésben 43:27 a KSC-BIC javára). — Az idegenben elért 1 pontos győzelmünk után bíztam a végső si­kerben — mondta Szabó István, a szakosztály elnöke —, mert a sza­bad- és kötöttfogás párosítása most inkább nekünk jött ki. Talán a sikert is jobban akartuk, ezért nyertünk olyan magabiztosan. A döntőben várhatóan a Csepel II. lesz az ellenfe­lünk. Mivel ők nem juthatnak fel, így már NB I-es csapatnak érezhetjük magunkat. A szombati mérkőzés után másnap került sor a Csepel—Kalocsa KAGE Rt. összecsapásra. A kalocsaiak Va­dász, Hamzók, Budimácz, Szívós és Barna győzelmével 21:18 arányban nyertek. Mivel az első találkozón a vasgyáriak 26:12 arányban jobbnak bizonyultak, így összesítésben is nyertek 44:33-ra. A kalocsaiak a 3—4. helyért a Szigethalom csapatá­val mérkőznek. SÚLYEMELŐ VILÁGBAJNOKSÁG A bolgár Pesalov triplázott Ritka párharcot ígért Melbo­­ume-ben, a súlyemelő világbajnok­ságon az 59 kilós férfiak versenye, hiszen az olimpiai bajnok dél-koreai Chun Byung Kwang mellé a 60 kiló­ról lefogyott bolgár Pesalov, s itt in­dult az ugyancsak világbajnoki cím­mel büszkélkedhető török Hafiz Su­­leymanoglu. Alaposan elbántak a korábbi 56 ki­lós súlycsoport olimpiai és világbaj­nokával. Chun Byung Kwang egyet­len érmet sem tudott szerezni, és be kellett érnie a 4. hellyel. Pesalov úgy nyert három aranyat, ahogy akart, 4 világcsúcsot felállítva 10 kilóval előzte meg az ezüstérmest. A magyar Karczag Tibor a C-cso­portban indult, és ennek megfelelően végzett. A 260 kilós eredménye a 16. helyhez volt elegendő, 115 kilós sza­kítása a 16., 146 kilós lökése pedig a 12. helyet jelentette. A nőknél 50 kilóban a védő Liu Xiahua úgy nyert 10 kiló előnnyel, hogy csak egyet szakított és kettőt lökött. A 64 kg-osok viadalát Suleyma­­noglu kedvéért mintegy ötezer török akarta látni. A kétszeres olimpiai bajnok újabb újabb három világbaj­noki címhez jutott és két világcsú­csot felállított Suleymanoglut török zászlókkal borították el, és egetve­­rően éljenezték. Eredménye 322,5 kiló (145; 177,5). A rangos mezőnyből egyedül Czanka próbálkozott ugyanazokkal a súlyokkal, mint Suleymanoglu, de a magyar Európa-bajnok szakításban a kezdősúlyán (140) maradt, a 145-tel kétszerre sem bírt, lökésben pedig a nyitó 172,5 után még sikerrel járt 175 kilón — mindkettő országos csúcs —, de a 177,5 nem ment. Ha csak eggyel több érvényes sza­kítás- vagy lökésgyakorlata van, Su­leymanoglu mögött második, és ér­meket gyűjt, így viszont a szoros mezőnyben egyetlen éremhez sem juthatott. Czankát dicséri, hogy hozta szófiai Eb-győztes eredményét, a 315 kilót, tehát stabilizálta ezt a tel­jesítményt.