Juhász István: Fejezetek Kecskemét építészetének történetéből - Bács-Kiskun megyei levéltári füzetek 9. (Kecskemét, 1993)

Bács-Kiskun Megyei Bíróság székházának építéstörténete - 7. Az új törvényszéki palota építése - c) Törvényszék tervezője

előtérbe kerültek az új és pótanyagok. Az építészeti tervezés már nehezen tudott úrrá lenni az alkalmazandó új anyagok, szerkeze­tek, a korszerűbb igények és az elmúlt korok visszaálmodása közötti ellentéteken. Úgy tűnik, hogy a kecskeméti törvényszék homlokzatain nem találhatók elnagyolt, vagy nem tisztán alkalmazott reneszánsz for­maelemek. Ezzel szemben a lépcsőházi részletek meggyőzően iga­zolják, hogy Wagner a történelmi stílusok formai rendjét kiválóan ismerő építész volt. Itt inkább az jelent gondot, hogy a XV-XVI. századi reneszánsz stílus formaelemei, tagozatai kőből készültek, s így a homlokzatok évszázadokkal dacoltak. A későeklektikában mindezeket habarcsból hordták fel a felüleletekre és kb. tízévenként csak a legjobb szakem­berek felvonultatásával lehet pótolni az elmállott vakolatkváderes felületeket, a sarokármírozásokat, az igényes kialakítású pilaszte­reket, az ablakkereteket, a fogazott párkányokat stb. 1,)8 c) Törvényszék tervezője Wagner Gyula, a kecskeméti törvényszék tervezője, Budapesten született 1851. november 28-án. Sajnálatos módon életéről az épí­tész szakirodalom nagyon keveset tud. Valószínűnek tartják, hogy édesapja, Wagner János építész volt, aki korábban Székesfehérvá­ron tevékenykedett, majd Pestre települt át, s már 1844-től tagja volt a Pesti Építő Céhnek. Kivitelezte a régi Tőzsde épületét, vala­mint a Váci utca 11. szám alatti Thonet-házat. Később a tulajdoná­ba került Gül Baba budai türbéje, melyet idősebb — szintén építész — fiával eklektikus ízlésű épülettömbbel vett körül. Wagner Gyula építészdiplomáját a Budapesti Műegyetemen szerezte. Önálló működésének megkezdéséig édesapjánál és Theofil Hansennél, az egykori bécsi Építészeti Akadémia professzoránál erősítette magában a szakmai ismereteket. Rendkívül termékeny építész volt, hiszen az ország területén több mint százötven középületet tervezett. Épületeinek megkompo­nálásában, formaelemeinek alkalmazásában elsősorban mesterét, Hansen professzor követte. 158. RADOS Jenő: Magyar építészettörténet. 298. old. (Műszaki Könyvkiadó. Buda­pest, 1961.)

Next

/
Thumbnails
Contents