Juhász István: Fejezetek Kecskemét építészetének történetéből - Bács-Kiskun megyei levéltári füzetek 9. (Kecskemét, 1993)

Bács-Kiskun Megyei Bíróság székházának építéstörténete - 7. Az új törvényszéki palota építése - d) A törvényszék építése

Számtalan megvalósult munkájával bizonyította, hogy nem csu­pán saját épületeire koncentrált, hanem tiszteletben tartotta azt a városi környezetet is, ahová épületeit elhelyezte. Tehát egy jó érzé­sű, az építészettörténet minden stílusának formai rendjét kiválóan ismerő és biztos kezű alkalmazója volt. Wagner Gyulát az igazságügyi építkezések specialistájának tar­tották. Epületei felsorolásának nem lenne sok értelme, de néhány jelentősebbről meg kell emlékeznünk. Ilyenek a szombathelyi, a szabadkai, az aradi, az egri törvényszéki épületek, az illavai várbör­tön és fogház, a szegedi Csillagbörtön, a nagyenyedi fegyintézet, Budapest Mosonyi utcai toloncház, a Váci Országos Fegyintézet stb. Munkásságának több éven át segítője, az építkezéseken helyet­tese és építésvezetője Tóásó Pál építőmester volt, aki maga is több bírósági épületet tervezett. A Wagnerrel foglalkozó szűkszavú irodalom úgy tudja, hogy a törvénykezési épületek körül szerzett jelentős érdemei később sú­lyosan hatottak kedélyállapotára, mely végül is az önmagával való meghasonlásba torkollott. Eletének erről a szakaszáról semmit sem tudunk. Néhány évvel a századforduló után egyszerűen eltűnt a közéletből, s nem adott magáról semmi hírt. Egyes források szerint életének utolsó szakaszáról és halálának körülményeiről csupán egy regényes életrajzból tájékozódhatunk. (Katkó István: Börtön­napló, Budapest, 1984.) Valószínűleg innen származik az az értesü­lés, hogy Bécsben, a gersthofi városrészben halt meg 86 éves korá­ban, 1937. október 15-én. 159 d) A törvényszék építése Már említettük, hogy a kecskeméti törvényszék felépítése az Igazságügyi Minisztérium beruházásában valósult meg, ezért érthe­tő, hogy a kivitelezési munka ügyében keletkezett valamennyi ok­mány a Minisztériumba futott be. Közülük csupán az a néhány jutott el a városhoz, melyek az építési telek átadásával, az építési 159. Igazságügyi Epületek Magyarországon a dualizmus korában. Magyar Életrajzi Lexikon II. L-Z. 1018. old. 14. old. (Az OMF. Magyar Építészeti Múzeuma kiadványa.) GERLE János — KOVÁCS Attila — MAKOVECZ Imre: A századforduló ma­gyar építészei. (Szépirodalmi Könyvkiadó-BONEX 1990.) Tóásó Pál (191. o.)

Next

/
Thumbnails
Contents