Juhász István: Fejezetek Kecskemét építészetének történetéből - Bács-Kiskun megyei levéltári füzetek 9. (Kecskemét, 1993)

Bács-Kiskun Megyei Bíróság székházának építéstörténete - 6. Királyi törvényszék felállítása és elhelyezése Kecskeméten - b) A „Cserepes" átépítése a kir. törvényszék számára

A város 1870-ben egy újabb egyes bírósággal (elsőfokú) gazdago­dott. Az Igazságügyi Minisztérium ebben az évben, július 10-én a Belügyminisztériummal egyetértésben megengedte, hogy a nagy ki­terjedésű város kebelében, az 1868. évi LTV. tc, 18. bek. alapján, egy második egyes bíróságot állítsanak fel. Ez 1870. december l-jén kezdte meg működését. Az egyiket helyileg felsőkerületi bíróságként emlegették, hiszen illetékessége a 2,3,4,5 és a 11. tizedre, valamint az Izsáki és Szolno­ki utak felső felén fekvő területekre, s a szentkirályi, alpári pusz­tákra terjedt ki. A másik az alsókerületi bíróság volt, mely felölelte az 1, 6, 7, 8, 9, 10. tizedeket, az Izsáki és Szolnoki utak alsó részén fekvő terüle­teket, az ágasegyházi, borbási, monostori és bugaci pusztákkal együtt. Mindkét egyes bíróságot az új városházánál, vagyis a „Cserepes­ben" helyezték el. A már eddig is működő bíróság az addig használt helyiségeit megtartja, míg az újonnan felállítandó az udvari mellék­helyiségekben kap megfelelően kialakított szobákat. Ezzel a kapitányi hivatalnak a mezei rendőrségi ügyekben enge­délyezett ideiglenes bíráskodása megszűnik, s ezek az ügyek is az illető kerületi egyes bíróságok hatáskörébe kerülnek. 11 b) A „Cserepes" átépítése a kir. törvényszék számára A város valóban jól számított, mikor 1869-ben azt kérte az Igaz­ságyügyi Minisztériumtól, hogy első osztályú királyi törvényszék felállítását engedélyezze Kecskeméten. A kívánság rövid idő alatt beteljesedett, hiszen 1872. január 1-étől Királyi Törvényszék, Kirá­lyi Járásbíróság és Királyi Ügyészség székhelye lett. Ettől az időtől kezdve az ún. „Cserepest", valamint a Ladányi- és Millhoffer-féle Szentháromság téri házakat minden bérfizetés nélkül átengedte a város. Ugyancsak a volt városi törvényszék által ez ideig használt irodai szereket, valamint a városháza épületében lévő börtönöket is. 118 A kecskeméti királyi törvényszék személyzete 1872. újév napján tette le a hivatali esküt Gáli Ferenc törvényszéki elnök előtt. Már az 117. Kecskeméti Lapok. 1870. nov. 26. 118. BALLÁ János jegyzetei. I. kötet 37. oldal.

Next

/
Thumbnails
Contents