Szívós Erika: Az öröklött város. Városi tér, kultúra és emlékezet a 19-21. században - Várostörténeti Tanulmányok 14. (Budapest, 2014)

III. Várostörténeti műhelytanulmányok: módszer, oktatás, historiográfia - Erzsébetvárosi legendák. Az interjúk haszna a várostörténetben

Erzsébetvárosi legendák. Az interjúk haszna a várostörténetben 173 „És akkor én eljöttem onnan [a Május 1. Ruhagyárból], amikor a V[...]ke megszületett. Ő gyomorszáj szűkülettel született, és egy hóna­pos korában meg kellett műteni. [...] És akkor pont utána jött ez a forra­dalom, jaj, mennyit szenvedett ezzel szegénykém! Azt nem is mondtam, hogy itten mi kaptunk egy belövést. 56-ban. Itt le volt szakadva az egész plafon végig. Hát hogy honnan lőttek ide, a franc tudja. [...] És akkor megfürösztöttem a gyereket, [...] beraktam a kocsiba, rendbe szedtem magam [...], itt is volt [óvóhely], [...] lementünk, főleg miután a belő vés volt. [...] És képzelje, hogy még a gyereknek a kocsijában is volt ilyen szilánk, még jó, hogy őt nem érte, egyem meg a szívét. [...] Én nem tudom, mi volt a téren, hogy volt, csak azt mondtam, hogy a jó isten már ennek adjon véget.”30 „’56 után, akkor bizony a térnek az errefelé eső sarkába, oda temették el az elhunytakat. Az bizony elég szomorú volt. És emlékszem, amikor itt is tank járt az utcában.”31 Az 1956-os forradalom napjai a Károly (Tanács) körúton, az MTA lakóház előtt Fotó: FORTEPAN 30 Interjú Ny. V.-néval. 2011. február 1. 31 Interjú Ty. R.-vel. 2011. január 25.

Next

/
Thumbnails
Contents