Szívós Erika: Az öröklött város. Városi tér, kultúra és emlékezet a 19-21. században - Várostörténeti Tanulmányok 14. (Budapest, 2014)

III. Várostörténeti műhelytanulmányok: módszer, oktatás, historiográfia - „A másik Bécs”. Az osztrák századforduló változó képe a Schorske utáni történetírásban

208 Várostörténeti műhelytanulmányok: módszer, oktatás, histográfia Hitler mint apropó Hitler hat Bécsben töltött ifjúkori évéről, és ezen keresztül az általa tapasztalt társa­dalmi és kulturális miliőről szól Brigitte Hamann Hitler és Becs. Egy diktátor tanuló­évei című könyve.30 Hamann igazi fonákjáról megírt kultúrtörténetet ad a kezünkbe. A könyv koncepcióját tekintve ugyanazon az ötleten alapszik, mint Allan Janik és Stephen Toulmin Wittgenstein és Bécs3' című, mára klasszikussá vált monográfiája: mint ahogy az érett filozófus Wittgensteint sem lehet megérteni anélkül, hogy ne lennénk tudatában azoknak a szellemi hatásoknak, melyek őt ifjúkorában Bécsben érték, ugyanúgy Hit­lert, a diktátort sem érthetjük meg, ha nem ismeijük azt a szellemi és politikai közeget, amely őt életének bécsi korszakában körülvette. Csakhogy míg Wittgenstein ihletőinek köre csupa olyan, a „nagy kultúrtörténetből” jól ismert névből tevődik össze, mint a publicista és kritikus Karl Kraus, a zeneszerző Adolf Schönberg vagy az építész Adolf Loos, addig Hitler szellemi előfutárai után kutatva egészen más világba érkezünk el.32 „Hitler Bécse”, írja Hamann, „nem a »fin-de-siécle«, a századforduló már régóta sab­lonossá merevedett Bécse, amelyet Sigmund Freud, Gustav Mahler, Arthur Schnitzler vagy Ludwig Wittgenstein jellemez. Hitler Bécse a »kisemberek« Bécse, azoké, akik a legnagyobb értetlenséggel álltak szemben a bécsi modernséggel, s mint »elfajzot­tat«, nem népit, túlságosan internacionalistát, nagyon is »zsidót« és túl szabadelvűt utasították el. Ez a Bécs a jövevények, a lecsúszottak, a férfiszállások lakóinak Bécse, olyan embereké, akik tele voltak szorongással, s így könnyen áldozatul estek zavaros elméleteknek, főleg az olyasféléknek, amelyek azt sugallták, hogy minden nyomorúság ellenére mégiscsak kell »valami jobbnak« lennie. Számukra ez a »valami jobb« azt je­lentette, hogy a soknemzetiségű állam »fajainak Babilonjában« a »felsőbbrendű német néphez« tartoznak és nem szlávok vagy zsidók.”33 Hitler 1907-ben érkezett először hosszabb időre Bécsbe. A Képzőművészeti Aka­démiára akart felvételizni, de felvételije két ízben is sikertelen volt. A formális építé­szeti tanulmányok folytatásában pedig az akadályozta meg, hogy középiskolai tanul­mányai végén nem tette le az érettségi vizsgát. Ezek után döntött úgy, hogy autodidakta módon fogja művelni magát. Hitler, a linzi nyugalmazott hivatalnok fia, aki családi forrásokból származó pénzzel és nagy reményekkel érkezett a császárvárosba, eleinte nem „szegényemberként” viszonyult Bécshez. Csodálta a város építészetét, pompáját, és amennyire csak anyagi lehetőségei engedték, részt vett annak kulturális életében: konzervatóriumban tanuló barátjával operába, színházba járt (mindig állójeggyel), ahol 30 HAMANN 2000. Eredetileg németül: HAMANN 1996. 31 JANIK-T OULMIN 1973. 32 A fajelmélet nem kis részben osztrák teoretikusainak áttekintéséhez, szövegeik elemzéséhez ld. még: GERÖ 2009. 33 Hamann 2000.5. p.

Next

/
Thumbnails
Contents