Szívós Erika: Az öröklött város. Városi tér, kultúra és emlékezet a 19-21. században - Várostörténeti Tanulmányok 14. (Budapest, 2014)

I. Az öröklött város - Az István tér lakói a 19-20. század fordulóján, avagy a zooming in módszere a társadalomtörténetben

Az István tér lakói a 19-20. század fordulóján... 13 AZ ISTVÁN TÉR LAKÓI A 19-20. SZÁZAD FORDULÓJÁN, AVAGY A ZOOMING IN MÓDSZERE A TÁRSADALOMTÖRTÉNETBEN1 Mi teremti meg egy nagyvárosban egy szűkebb környék arculatát? Egy adott hely vá­rosépítészeti jellegzetességeit, látványát történetileg megragadni viszonylag egyszerű feladat, amennyiben rendelkezésre állnak olyan vizuális források, mint fotók, tervraj­zok, homlokzattervek vagy térképek. Ha olyan történelmi városrészről van szó, amely­ben sem komolyabb átépítés, sem jelentős - például háborús - pusztítás nem történt, akkor akár a jelenbeli állapot alapján is elképzelhetjük, hogyan festett az a helyszín száz évvel ezelőtt. Ugyanazon városrész egykori társadalmi karakterének megragadása azonban már közel sem ilyen könnyű, már csak azért sem, mert a lakosság összetétele az idők során gyorsabban alakul át, mint az egyszer már kiforrott építészeti jelleg. A Belső-Erzsébetváros, amelynek központi teréről, az István (1907 óta Klauzál) térről ebben a tanulmányban szó lesz, bizonyosan azok közé a budapesti városnegye­dek közé tartozik, amelyekhez a városi köztudatban már a 19. század végén is markáns jellegzetességek társultak. Mégpedig éppen a társadalmi összetételnek köszönhetően, hiszen építészeti jellegét tekintve a Belső-Erzsébetváros arculata sokban hasonlított a belső Teréz- vagy Józsefvároséra. A városrész a századvég budapesti köztudatában - és később a történeti szakiroda- lomban - túlnyomórészt kispolgári környéknek számított. A 19—20. század fordulóján a sűrűn lakott Belső-Erzsébetváros1 2 társadalma ennél persze heterogénebb volt; a vá­rosrészt határoló főútvonalak, a Károly körút és Kerepesi (ma Rákóczi) út, valamint a szélesebb, elegánsabb utcák, jelesül például a Wesselényi utca házainak tágas, utca­fronti, sok esetben kimondottan nagypolgári jellegű lakásait a felső-középosztály lakta, míg az udvari szárnyak szerényebb lakásaiban, valamint a városrész belső mellékut­cáiban zömmel helyi kisiparosok, kiskereskedők, ipari és kereskedelmi alkalmazottak éltek. Bár a századfordulóra az erzsébetvárosi bérházak tulajdonosai egyre ritkábban laktak helyben, azért még jó néhány saját bérházában élő, jómódú háziúr szaporította 1 A szerző ezúton szeretne köszönetét mondani Budapest Főváros Levéltára munkatársainak: Lugosi And­rásnak, aki a kutatás kezdetén nélkülözhetetlen tanácsokat adott a kutatandó forrásokkal kapcsolatban; Nagy Sándornak, aki nem csak peres iratok értelmezésében segített, de konkrét adatokkal is hozzájárult e tanulmány megírásához; valamint a kutatószolgálat munkatársainak, akiknek aktív közreműködése nagyon sokat jelentett a szerteágazó munka során. 2 Erzsébetvárosban 1900-ban 158 707 lakost számláltak össze. Budapest tényleges összlakossága ekkor 716 874, tehát az Erzsébetvárosban élt a fővárosi népesség 22%-a. Ld. KŐRÖSI-THIRRING 1905. 13. p.

Next

/
Thumbnails
Contents