„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

VII. fejezet AZ „ÚJRA CSENDES" BUDAPESTTŐL A „LEGVIDÁMABB BARAKK" FŐVÁROSÁIG - Jelentés a fővárosban élő és dolgozó cigányok helyzetéről (1981 november)

dekében, A társadalmi beilleszkedés asszimilációs útja a nagyváros „olvasztóté­gely" hatása következtében (lakótelepi életforma, nagyvállalatok) a fővárosban jelentős cigány tömegek számára jelent tényleges alternatívát. Ugyanakkor az in­tegrációs út—a társadalmi beilleszkedés, normák elfogadása és velük való azono­sulás az etnikai identitás megtartása mellett, a cigány kultúra haladó elemeinek keresésével és ápolásával — is kevesebb ellenérzéssel, gátló tényezővel találkozik az átlagosnál. A fővárosi cigány lakosság számára, demográfiai mutatóira vonatkozó pontos in­formációkkal nem rendelkezünk. Ilyen jellegű felmérés nem készült, és elvégzése hátráltatná az asszimilációs beilleszkedési folyamatot. Munkánk során különböző részfelmérések adataira támaszkodó becslések (óvodások és iskolások számára, szo­ciális gondozóink kerületi nyilvántartásai, 197l-es akadémiai felmérés adatai, stb.) és a konkrét hátrányok leküzdését elősegítő adatgyűjtések jelentenek támpontot. Információink szerint a fővárosban körülbelül 35 000 cigány állandó lakos él. További 9-10 ezer fő a környező megyékből naponta ingázó fővárosi dolgozó, és 25-30 ezer fő általában munkásszálláson és albérletben ideiglenesen lakó heti in­gázó. Tehát a nap közben itt lévő cigány lakosság száma meghaladja a hetvenezer főt. Az állandóan Budapesten lakók aránya a fővárosi népességből nem éri el az 1,8%-ot, de az ingázókat beleszámítva arányuk meghaladja a 3%-ot, ami az orszá­gos átlaghoz közelít. Az ország cigány lakosságának kb. 20%-a a fővárosban él, il­letve dolgozik. Az ingázó életforma általában több tényezőt érintő hátrányos helyzetet eredmé­nyez, emellett a fővárosban állandóan lakó cigány népesség többsége életviszo­nyai — különösen lakás és művelődési viszonyai — alapján hátrányban van a lakosság átlagához képest. Annak ellenére, hogy jelentős eredményeket sikerült el­érni a problémák enyhítésében, még mindig kiemelt feladatként kell foglalkoz­nunk a hátrányos helyzetű cigány lakosság társadalmi beilleszkedésének előse­gítésével. A Budapest Főváros Tanácsa VB mellett működő — a cigány lakosság helyze­tével foglalkozó — Koordinációs Bizottság 1980-ban állást foglalt a VI. ötéves terv időszakában a fővárosi cigány lakosság beilleszkedését elősegítő legfonto­sabb teendőkről, kitűzte a célokat és megjelölte a végrehajtásukhoz szükséges leg­fontosabb intézkedéseket. 542

Next

/
Thumbnails
Contents