„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)
VII. fejezet AZ „ÚJRA CSENDES" BUDAPESTTŐL A „LEGVIDÁMABB BARAKK" FŐVÁROSÁIG - Jelentés a fővárosban élő és dolgozó cigányok helyzetéről (1981 november)
gok pozitív értékeinek keresésével, ugyanakkor a szocialista társadalom normáinak elfogadásával — próbálják megtalálni. A fejlődés eredményeként megállapítható, hogy a cigányság jelentős részének hátrányos helyzetéből adódó elsődleges szociális problémák nem határozzák meg a cigányság egészét, az egyes hátránytényezők minőségileg másként érintik a különböző életforma-csoportokba tartozó cigány közösségeket, ezek a tényezők már nem alkotnak valamilyen minőségileg egységes „cigányhátrányt". Az életformák sokfélesége a társadalom különböző csoportjaihoz, rétegeihez kapcsolja a cigányságot, és elsődlegesen ezeknek a problémáival jellegzetességeivel írható körül az egyes cigány csoportok társadalmi helyzete is. így már nem beszélhetünk egységes cigány rétegről, életmódról, életformáról. 1979-ben az MSZMP PB elemezte az 1961 óta végbement fejlődést. 292 Határozatában a cigányság helyzetével való foglalkozást társadalompolitikai jelentőségű feladatnak jelölte meg. Különösen politikai, gazdasági és művelődési területen fontos a továbblépés a beilleszkedés elősegítése érdekében. Ehhez folyamatos, tervszerű, összehangolt munkára van szükség minden érintett szerv részéről. A határozat a cigányságot etnikai csoportnak (magyar, cigány, román anyanyelvű etnikumok) minősítette, amely a társadalmi beilleszkedés két útját járva integrálódik, illetve asszimilálódik. [...] A fővárosi cigány lakosság viszonyai A fővárosi cigány lakosság helyzetének vizsgálatánál számos olyan tényezőt is figyelembe kell vennünk, amely speciálisan nálunk jelentkezik, illetve arányaiban eltér a megyékben élő cigány lakosság viszonyaitól. Mivel a cigány lakosságot etnikai csoportnak tekintjük, és a fővárosban különösen igaz az a megállapítás, hogy a cigányság életmódjában, társadalmi beilleszkedettségében rendkívül differenciálódott, a munkamegosztási rendszer rendkívül széles skáláján helyezkedik el, munkánk során elsősorban a hátrányos helyzetű csoportok problémáival foglalkozunk a hátrányok csökkentése, megszüntetése ér292 Az MSZMP Központi Bizottsága Politikai Bizottságának határozata a cigánylakosság helyzetéről (1979. április 18.) In: A Magyar Szocialista Munkáspárt határozatai és dokumentumai 1975-1980. Összeállította és szerkesztette: Vass Henrik. Bp., 1983. 1003-1013. p. 541