Kristó Gyula: Békés megye a honfoglalástól a törökvilág végéig. Nyolcszáz esztendő a források tükrében – Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból 9. (Békéscsaba, 1981)
Török Idők - 125. I. Rákóczi György erdélyi fejedelem Orosházát és több más helységet híveinek adományozza (I. Rákóczi György oklevele, 1646)
sen adtuk és juttattuk, sőt adjuk és juttatjuk örök jogon és visszavonhatatlanul, hogy tartsa, birtokolja és bírja... Kelt Gyulafehérvár városunkban, 1630. június 11-én. Brandenburgi Katalin oklevele, 1630. jún. 11. Kiadva: BO I. 235-236. old. Latin. Kristó Gyula fordítása. - Az oklevélben említett váradi dúlás 1598-ban volt. Iratunk egyúttal arra is rávilágít, hogy az elpusztult vidékeken újra megtelepedő jobbágynépességet adminisztratív úton kényszerítették vissza a dúlások, kóborlások révén meglazult jobbágyi kötelékbe. Öcsöd újratelepítését Rhédey Ferenc nagyváradi főkapitány, Bihar és Máramaros megyék főispánja végezte (Vass Előd: Az öcsödi bírák és polgárok vallomása a Békés megyei hódoltságról, 363. old.). A XVII. század eleji elnéptelenedésre utal, hogy 1615 táján Békés megye XVI. században virágzó települései közül 27 teljesen lakatlan volt (Varga János: Jobbágyrendszer a magyarországi feudalizmus kései századaiban 1556-17Ó7, 105. old.). 125 A néptelen, illetve lassan benépesülő békési vidékek újra ,,távoli birtokvadászok" célpontjai lettek. A királyi Magyarország sohasem ismerte el Erdély illetékességét megyénk területe vonatkozásában, különösen nem a XVII. század közepe táján, amikor egy-egy (puszta) birtok bírása már nemcsak elvi jelentőségű volt, hanem - a megtelepedettség előrehaladtával fokozott mértékben - anyagi haszonnal is kecsegtetett. Világosan látható ez Orosháza példáján: Orosházát - és több más birtokot - 1646 májusában I. Rákóczi György erdélyi fejedelem, 1646 decemberében pedig III. Ferdinánd magyar király (1637-1657) adományozta el. Mi, Rákóczi György... emlékezetül adjuk..., hogy... megfigyelvén és kegyesen megfontolván Keresztszeg-i Kis Péter és András hűségét és hű szolgálatait..., a Fecskés (Feczkes), Orosháza (Orosháza) és Palota nevű, Csanád megyében lévő teljes és egész birtokokat, amelyeket földesuraik néhány év óta elhagytak, és ezért ránk és következésképpen kegyes rendelkezésünk és adományozási hatáskörünk alá háramlottak és jutottak, összes bármilyen hasznaikkal és tartozékaikkal együtt... - ha törvényes birtokosaik nincsenek - az említett Keresztszegh-i Kis Péternek és Andrásnak... adjuk, adományozzuk és juttatjuk... Kelt váradi várunkban, 1646. május 19-én. I. Rákóczi György erdélyi fejedelem oklevele, 1646. máj. 19. Kiadva: BO I. 238, old. Latin. Kristó Gyula fordítása. 185