Kristó Gyula: Békés megye a honfoglalástól a törökvilág végéig. Nyolcszáz esztendő a források tükrében – Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból 9. (Békéscsaba, 1981)

A török veszedelem torkában - 80. Bornemisza Benedek várkapitány dúlással, fosztogatással vádolja Mágocsi Gáspárt (Bornemisza Benedek levele, 1559)

erősítve, de mégis őfelsége ama katonáival és más gyalogosokkal együtt, akiket most az enyémből fogadtatok zsoldba, én is előkészülök, hogy [csak] vérrel­körömmel [harcolva] foglalhatják el a várost. Bízom a jóságos és magasságos Istenben, hogy a királyi felség eme Gyula várának nem fognak tudni ártani. Kelt Gyula várában, 1556. június 20-án. Mágocsi Gáspár levele Nádasdy Tamás nádorhoz, 1556. jún. 20. Kiadva: Georgius Pray: Epistolae procerum regni Hungáriáé, pars III., Posonii, 1806., 90-93. old. Latin. Kristó Gyula fordítása. - Az eseményre 1. Tibori János: Békéscsaba története a Körös-kultúra idejétől a felsza­badulásig, Békéscsaba, i960., 17-18 old.; Kristó Gyula: Békéscsaba, 33. old. Helyesen mutatott rá Virágh Ferenc (Török hódoltság Gyula térségében, 10. old.), hogy miközben „a két király csapatai egymás ellen küzdve gyengítették a Gyula körüli katonai erőt, amire a törökellenes harchoz szükség lett volna, a törökök nem tétlenkedtek." 80 Gyula várában személyi ellentétek is nehezítették a hatékony védelem ügyét. Egy­mást érték a várkapitányok, a vár vezetői elleni kivizsgálások. 1554-ben Henyei Ist­ván várparancsnok és Mágocsi Gáspár lovaskapitány között robbant ki ellentét, köl­csönösen vádaskodtak egymás ellen. A kamarai vizsgálat egyiküket sem marasztalta el, mivel igazolást nyert, hogy híven, becsülettel szolgáltak, de egymással nem tudtak el­fogadható viszonyt kialakítani. Ezért Henyei távozott Gyuláról, s 1554-1559 között Mágocsi lett a gyulai vár vezetője. Mágocsit 1559-ben Bornemisza Benedek váltotta fel, aki dúlással és fosztogatással vádolta meg Mágocsit a nádorhoz intézett levelében. Nagyságos és énnekem kegyelmes uram. Mig én élek, az én szolgálatomat és hívségemet ajánlom Nagyságodnak, mint kegyelmes uramnak. Hiszem, hogy te Nagyságod emlékezik én felőlem és az én eljevésemrül Po­zsomból [Pozsonyból], mikor én Nagyságodtól el búcsúztam: mely nagy ke­gyelmesen, szép beszéddel, nagy szép igiretvel és adománnyal Nagyságod maga ajánlásával mint atyafiát ugy bocsáta te Nagyságod engemet. Ezekért az hatal­mas isten adjon minden jót Nagyságodnak, kegyelmes uram, mert én nem tu­dom miképen tudjam meg szolgálnom Nagyságod ennyi sok jó akaratját én hozzám. Bizodalmom nagy vagyon, istennek utánna, te Nagyságodban. Kö­nyörgök az ur istenért Nagyságodnak, ne hagyjon ilyen nagy szükségben, Mely nagy szertelen illen végházban hagyának: valahon mi lőn, mindent el ta­karának, sem itt benn, sem ott kinn semmit nem hagyának; amennyit itt benn hadtanak is, higyje Nagyságod, kevés vagyon jó benne, kit Nagyságod megért 120

Next

/
Thumbnails
Contents