Kristó Gyula: Békés megye a honfoglalástól a törökvilág végéig. Nyolcszáz esztendő a források tükrében – Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból 9. (Békéscsaba, 1981)

A török veszedelem torkában - 79. Mágocsi Gáspár gyulai várparancsnok a János Zsigmond-párti urak kastélyait dúlja (Mágocsi Gáspár levele, 1556)

nyira összeszorították, hogy szeme arcából kihullni látszott, ily módon kény­szerítették a szerencsétlen embert vallomásra, ha esetleg valamit is a föld alá rejtett... Ezen kívül Horváth (Horwath) Bertalan oly nagy jogot formál magának, hogy nem fél bárkit is, akit csak akar, királyi felséged gyulai polgárai közül el­fogatni, és ezt fogolyként tartja vagy kalodában vagy bilincsbe verve, és kénye­kedve szerint kifosztja... Végül ez a Horváth Bertalan megengedte, hogy Gyulán (Julae) a saját házá­ban luteránus prédikátor hirdesse az igét, akik közül korábban soha senki még nem jött oda prédikálni... Castaldo tábornok levele I. Ferdinánd királyhoz Horváth Bertalan gyulai kapitány és a gyulai zsoldosok kegyetlenkedéseiről, 1553. jan. 27. Kiadva: GyO 198-199. old. Latin. Makk Ferenc fordítása. - Gyula környékén részint az állandó török beütések, részint a fizetetlen gyulai zsol­dosok garázdálkodásai (1. Csánki Dezső: Hevesi Bornemisza Benedek gyulai kapitánysága, Évk. VIII., 98-99. old.) révén pusztulásnak, elnéptelenedésnek indultak a falvak, ami még tovább súlyosbította a végvári vitézek amúgy is nehéz helyzetét. A zsoldos katonákat a kény­szerűség vitte rá a fosztogatásra. A gyulai vitézek lovasporryáira 1. Virágh Ferenc: Török hó­doltság Gyula térségében 25-28. old. Békés megyében a reformáció az 1540-es években tovább terjedt, egyik első itteni propagátora Szegedi Kis István (1505-1572), a Krakkóban és Witten­bergben tanult protestáns prédikátor és író volt. Életútját Haan Lajos (Szegedi Kis István, Évk. III., 114-129. old.) vázolta fel. 79 Békés megye egyre nehezebb idők elé nézett Mind gyakoribbá váltak a török beüté­sek, a fizetetlen zsoldosok kényszerű fosztogatásai mindjobban a termelőmunka gát­jaivá váltak. Az amúgy is nehéz helyzetet még inkább súlyosbította az a tény, hogy 1556-han megyénkben erőre kapott Szapolyaifiának, János Zsigmondnak (1540-1571) a pártja. Erdély megyénkbeli hívei pozícióit javította a török közelsége és a Gyulával szomszédos Jenői várnak János Zsigmond oldalára állása. így esett meg, hogy 1556­ban, a török veszedelem torkában, Mágocsi Gáspár gyulai várparancsnok nem a török seregek, hanem a János Zsigmond-párti megyei urak kastélyai ellen indította katonáit és fordította ágyúit. Midőn ő szent királyi felségének, kegyelmes uramnak bizonyos ügyekről ír­tam, méltónak véltem, hogy eme föld helyzetéről tekintetes és nagyságos ura­ságtokat is tájékoztassam. Ama jenői lázadók ez ideig nem tudták mérgüket ki­önteni e vidékekre, kivéve Radák László jenői, pankotai és déznai várnagyot, 118

Next

/
Thumbnails
Contents