Kristó Gyula: Békés megye a honfoglalástól a törökvilág végéig. Nyolcszáz esztendő a források tükrében – Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból 9. (Békéscsaba, 1981)

A török veszedelem torkában - 77. Bihari adórovó a gyulai vitézek pénztelenségéről, nyomoráról (Pesthy Ferenc jelentése, 1555) - 78. Gyulai zsoldosok kegyetlenkedése jobbágyokkal, luteránus prédikátor megjelenése Gyulán (Castaldo levele, 1553)

77 A gyulai zsoldosok pénztelensége nemcsak a vár zsoldoskatonáinak panaszaiban tűnik fel, hanem hangot kap azoknak az adórovóknak a jelentéseiben is, akiknek a végvári katonákat kellett volna fizetniük. ...A váradi püspök úr már régebben felségtek Gyula (Gywlae) várában lévő zsoldosaihoz és száz gyalogosához küldött, ezeket augusztus 28-án alaposan megszemléltem, de oly pénztelenek, hogy egyesek közülük még hadfelszerelésü­ket is kénytelenek voltak elzálogosítani, mivel öt hónapja semmi zsoldot nem kap­tak, úgy hogy csak nagy nehezen bírtuk őket megnyugtatni, hogy tudniillik felsé­gedtől rövidesen zsold fog érkezni számukra. De ha pénzt nem kapnak, szétmen­nek, minthogy a közeledő tél viszontagsága is fenyegeti őket, nélkülözik a fize­tést, amiből ruhát és más szükséges holmit szerezhetnének maguknak a télre... Pesthy Ferenc bihari adórovó jelentése Miksa királyhoz, 1555. szept. 25. Kiadva: GyO 254. old. Latin. Makk Ferenc fordítása. - A kamara a gyulai zsoldosok fizetését a környező megyéktől befolyt adó összegéből igyekezett megoldani. Mivel ez az adójövedelem erősen ingadozott, s még magas összeg esetén is elégtelen volt a rendes és rendszeres zsoldfizetésre, mindennaposak a végvári katonák fizetetlenségéről szóló hírek. A jelentés készítőjének, Pesthy Ferencnek a felügyelője a zsold kifizetésében a váradi püspök, az alsó-magyarországi részek főkapitánya volt. A püspökről jegyezte meg Karácsonyi János (Békésvm. tört. I. 152. old.), hogy „maga is folytonosan pénzzavarokkal küzdött s így a pontos fizetésre nem valami nagy gondot fordíthatott." 78 A zsoldosok -fizetség híján - rákényszerültek, hogy erőszakkal szerezzék meg élelmüket, a fennmaradásukhoz, ruházatukhoz, fegyvereikhez szükséges pénzt. Ki-kicsapva a várból rajtaütöttek a török területeken (ezzel is a török iga alatt élő népeket sújtották), zsákmányszerzés céljából török csapatokat támadtak meg. Arra is találunk példát - és nem is kis számban -, amikor afizetetlen zsoldosok a végvárral szomszédos jobbágyfalvakra csaptak le, kegyetlenkedéseket követtek el. .. .Azután azt is, amit a nyomorult jobbágyok a föld alá rejtettek, igen nagy és hallatlan kegyetlenségek által a nyomorult jobbágyokból kiszedték; amikor ugyanis az elhagyatott falvakban valamely szerencsétlen földművesre találtak, annak fejét kötéllel szorosan körülkötözték, és egy közbehelyezett fával any­117

Next

/
Thumbnails
Contents