A Rákóczi-szabadságharc dokumentumai Abaúj-Torna, Borsod, Gömös-Kishont és Zemplén vármegyékből 1703-1704. Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án (Miskolc, 2004)

„Nemcsak a nemzetnek... Az egyetemes Európának." Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án - Gyulai Éva: Aszalay Ferenc a kuruc állam kancelláriáján (1703-1711)

súlyos gondokkal küzdött, Rabutin felégetése után két évvel még mindig nem heverte ki a veszedelmet, ez derül ki Boldisár Zsigmond miskolci nemes, egyébként Aszalay nagynénje, Dőry Zsófia férje személyes hangú leveléből, amelyet Miskolcról írt a fejedelemnek 1708 végén. A város egyik leggazdagabb embere azért könyörög Rákóczinak, hogy a hadi­adóból rá háruló kötelezettséget, vagyis négy ló beszolgáltatását és birto­kai rovásadóját engedje el. A tűzvész és pusztítás felidézése képet ad ar­ról, hogy milyen veszteségek érték a miskolciakat, akik hiába menekültek el a felgyújtott városból, az úton is megtámadta őket az ellenség. 54 Rákóczi Boldisár Zsigmond kérvényére a levél hátlapján saját aláírásával válaszolt, s az 1708. december 20-án Sárospatakon kelt fejedelmi határo­zatot maga Aszalay Ferenc, a kérelmező feleségének unokaöccse vezette rá a folyamodványra és küldte meg a vármegyének. A fejedelem eltörölte a végrehajtást, de kérte a vármegyét, hogy nyilatkozzon Boldisár Zsig­mond „kárvallásinak valóságárúr. A kancelláriai szolgálatból időről időre átmenetileg mentességet nyer­hettek a titkárok, Aszalay is többször hazatér Miskolcra családjához. Családfői és birtokosai kötelezettségeit sem hanyagolja el, a háborúk, jár­vány, nélkülözések, adózás keserveit kénytelen személyesen is megta­pasztalni. Ezekről minden bizonnyal a fejedelmet is sietett tájékoztatni. Gazdasági naplójából tudjuk, hogy amikor a fejedelem a szécsényi or­szággyűlésről Erdély felé indult udvarával és hadaival, titkára 1705. ok­tóber 9-én az ónodi táborból „kéredzett" Miskolcra, hogy a család pénz­ügyeit elrendezze, ekkor több mint 200 rhénes Ft-ot és 18 ökröt hagyott anyjánál. A zsibói vereség után Ecseden ismét elhagyta az udvart és 1706. december 23-án Miskolcra érkezett, ahol kénytelen volt szembesülni a ténnyel, hogy távollétében anyja (apja ekkor már betegen fekszik) fiának összes nála hagyott készpénzét elköltötte „holmi szükségeire és vásárlá­sokra". 55 Nemcsak Miskolcnak, hanem Aszalay családjának is legtragikusabb élménye volt Miskolc 1706. szeptember 22-i felégetése. A család két " Miskolc várossának az ellenség által lött tellyességgel szomorú felégetése al­kalmatosságával ki kelletvén helyünkből bontakoznunk, ugyanazon javainkat felpraedáló ellenség útban érvén többire magánossan, ősi házam népével fel­praedallattam, elannyira, hogy annyi ruházatomra valóban feleségemmel s gyerme­kimmel ősi eleink s gyermekségimtűl fogván való keresetünkbűi nem marattam, belső értékembűi s mindennemű alkalmatosságimbúl exhauriáltattam. elannyira, hogy fele­ségem és gyermekim ruházatocskájok más emberséges emberek jóaka-ratyokbul lött, sőt még ma is Miskolc várossában egy embernek való alkalmatosságon} is nincsen. Boldisár Zsigmond folyamodványa Rákóczi fejedelemhez. Miskolc. 1708. B.-A.-Z. M. Lt. IV. 501/b II. I. 660. 55 HML XIII-1. 2. (1705)

Next

/
Thumbnails
Contents