A Rákóczi-szabadságharc dokumentumai Abaúj-Torna, Borsod, Gömös-Kishont és Zemplén vármegyékből 1703-1704. Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án (Miskolc, 2004)

„Nemcsak a nemzetnek... Az egyetemes Európának." Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án - R. Várkonyi Ágnes: Rákóczi tanácsülései Miskolcon 1704, 1706

A rézpénz stabilizálása érdekében devalválták a forgalomban lévő réz­pénzkészletet. A mintegy 2 millió értékben kibocsátott új véreteket, hogy ne lehessen hamisítani, a Patrona Hungáriáé pecsétjével hitelesítették. El­rendelték, hogy az árusok kötelesek elfogadni, kiválthatnak vele zálogba adott birtokokat, és fizethetnek adósságokat. Emellett több, a keres­kedelmi forgalom élénkítését célzó, az áremelkedést gátló rendelkezést hoztak. 5 ' A miskolci tanácskozás legrészletesebben a kilátásba helyezett bé­ketárgyalásokkal foglalkozott. A szécsényi országgyűlés 4. articulusa tör­vényesen biztosította a fejedelem hatalmát, hogy a Szenátussal együtt béketárgyalásokat kezdjen Anglia és Hollandia, s más országok media­tiójával, közvetítésével. A korabeli szokásrendnek megfelelően október 6­tól kezdve megindultak az előzetes tájékozódások a fegyvernyugvás, fegyverszünet előkészítése s a két szembenálló fél előzetes feltételeinek kitapogatása céljával. Jacob Hamel Bruyninx, Hollandia bécsi követe 1706. január 6-án George Stepney angol követet egyenesen úgy tájékoztatta, hogy Rákóczi a békekötés érdekében hívta össze a miskolci tanácsülést. 56 Anglia és Hol­landia, a „tengeri hatalmak" a spanyol örökösödési háborúban végül a Habsburg-császárral kötöttek szövetséget, mivel XIV. Lajos azzal, hogy a spanyol trónt unokája, Fülöp nyerte el, végletes hatalmi fölénybe került, az angol politika alapelvét pedig a hatalmi egyensúly kialakítása alkotta. A Bourbon-dinasztia kezében egyesült spanyol-francia hatalom felboru­lással fenyegette az európai hatalmi erőviszonyokat. Az angol-holland­Habsburg nagykoalíció eresztékei azonban 1706-ra éppen a magyaror­szági helyzet miatt lazultak meg. Angol és holland bankházak a magyarországi és az erdélyi réz- és higanybányák fedezetére adtak kölcsönt Lipót császárnak, a császár Magyarországon lekötött hadereje miatt az angolok aránytalanul nagy katonai áldozatokat szenvedtek el és a két protestáns ország felkarolta az erdélyi és a királyságbeli hittest­vérei ügyét. Anglia méltányolta Rákóczi igényét, hogy csak külföldi ha­talmak közvetítésével és jótállásával hajlandók békét kötni és Anna királynő 1705. december 27-i keltezéssel ki is állította George Step­ney részére a tárgyalások közvetítésére felhatalmazó megbízólevelet. 57 55 Rákóczi rendeletei: a rézpénzröl: Miskolc, 1606. február 5. Vö.: BÁNKÚTI Imre: A kuruc függetlenségi háború gazdasági problémái. Budapest, 1991, 76. 56 „Le Pr Rákóczi est Munkalz a et il a convoqué une seconde congregation des Etats a Miskotz. (!) pour le le 2J me de ce mois, " Tyrnau le 6 januv 1 1706 AR II/II, 327. 57 Stepney szerint a háború be van fejezve. AR. II/II. 57. Részletesen a kérdéssel több tanulmányomban foglalkoztam.

Next

/
Thumbnails
Contents