A Rákóczi-szabadságharc dokumentumai Abaúj-Torna, Borsod, Gömös-Kishont és Zemplén vármegyékből 1703-1704. Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án (Miskolc, 2004)

„Nemcsak a nemzetnek... Az egyetemes Európának." Emlékülés a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának székházában 2004. május 26-án - R. Várkonyi Ágnes: Rákóczi tanácsülései Miskolcon 1704, 1706

Rákóczi nem tartózkodott az egyéni sérelmek orvoslásától, de vilá­gosan átlátta, hogy ez nem segít. A súlyos gazdasági viszonyok ellenére az országot jobb, gyakorlatilag működőképes helyzetbe kell hoznia. Énei­kül nincs országos szabadság. Vállalkozásuk különben az egyéni érdekér­vényesítés mozaikjaira hull szét és nincs más útjuk, mint hogy elfogadják a császári kormányzat sürün kiadott királyiamnesztia-feltételeit. További modernizációra van szükség. Az újabb értelmezések szerint a moder­nizáció nem egyszerűen a gazdaság függvénye, hanem elsősorban gon­dolkozási attitűd. Módszert, találékonyságot, alkalmazást jelent a szellemi és anyagi erőforrások minél teljesebb, kreatívabb igénybevételére. Ezt valósította meg az ifjú Udvari Tanács a fejedelemmel együtt Miskolcon. Központi rendelet szabályozta a vármegyék hatáskörét: önhatalmúan nem vethetnek ki adót a jobbágyságra, ügyeiket írásban, és ne szinte naponta küldött követek útján intézzék, mert ezzel csak a szegénység ter­heit növelik. Két megbízottat tarthatnak a fejedelmi udvarban. 17 Készpénzadót nem vethettek ki, mert nem volt meg rá a lakosság köré­ben a fedezet. A só kereskedelmét Rákóczi az ország monopóliumává tette. A sómonopóliumot bejelentő rendeletét Miskolcon február 29-én írta alá, ebben részletesen tájékoztatja a lakosságot, hogy az ország érdekében, mivel adót nem akar kivetni a hadi költségek pótlására „sóból kereskedés ne indíttassék, hanem tulajdon a nemes ország számára continuáltas­sék. " I8 Úgy döntöttek, hogy átmenetileg, a forgalom növelése és a hadak szükségletei fizetése érdekében a Magyar Konföderáció rézpénzt bocsát ki. A rézpénz mint szükségpénz a térségben elterjedt volt, egyik áthidaló megoldásul szolgált a pénzhiány leküzdéséhez. Lipót császár 1693-tól ve­retett rézpénzt. Nyilvánvaló, hogy a döntés, mintegy államhitel for­májában forgalomba hozandó rézpénzről, Miskolcon született meg. „1704. január 28-a körül hozattak be az új vörös poltúrák, melyekben a Bol-dogasszony képe körül a fénykör kihagyaték" - írja Zweig János Szabolcs vármegye például minthogy minden faluban postalovakat kell tartani. 1000 forintot vetett ki a jobágyokra. 1704. január 10. KÜMÁROMY András: Kuruc világi emlékek Ugocsa vármegye levéltából. Történelmi Tár, 1901. 398-399. - Rá­kóczi rendelete. Miskolc. 1704. január 27. 31 több vármegyének: Turóc vármegye jegyzökönyve. 1086-1087. SOKA Statny Archív Bitce, - SOKA Presov SZ (Sarisská zupa) Sáros vármegye Acta Politica, LCG, 37. 18 Rákóczi Ramocsaházynak, Miskolc, február 29. AR I/I. 163-164. - A pátenst Egerből adja ki március 11-én. - Máramaros vármegye 1704. évi jegyzökönyvének és más forrásoknak ismertetése: R. VÁRKONYI Ágnes: A jobbágyság osztály harca a Rákóczi-szabadságharc idején. Történelmi Szemle, 1964, 2. sz. 358-359. - Újab­ban: BÁNKÚTI Imre: Iratok Máramaros vármegye történetéhez. 1703-1711. Új Történelmi Tár. 3. Budapest, 1992.

Next

/
Thumbnails
Contents