Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - KERECSÉNYI EDIT: Kanizsa és környéke helyzete 1594-97 között Haym Kristóf várkapitány és a bécsi udvar levelezése tükrében

Érthető ezek után Haym csalódottsága, amit csak fokozott, hogy a vár helyre­állítása érdekében tett javaslatait sorra elvetette a haditanács. Haym óbesteri kihirdetésére végül csak egy hónap múlva, 1595. március 8-án került sor nyomott hangulatban, általános elégedetlenség közepette. A mustrálás másnap történt meg. Haym hamarosan felmérte az erődítményben és a várban mutatkozó építési ill. erődítési hiányokat. Jelentéseiből hű képet nyerhetünk az akkori állapotokról. Megtudjuk, hogy a vár falazott kapuja még mindig romos, hogy a főépületen a tető roskadozik, szobáiba beesik az eső, s a bolthajtások helyenként leszakadozó félben vannak. A szobák között nincs ajtó, az ablakokon keret, és fűteni sem lehet, mivel kályha sincs. Ha esik, szobájában az ágyat aszerint kell egyik helyről a másikra húznia, amilyen az eső iránya... A javításokat azonban nem meri saját költségén elvégeztetni, mivel az effajta munkák bérét utólag még egyszer sem utalványozták ki neki... Az erődítési munkákról szólva hangsúlyozza, hogy a várban sem épület- és sáncfa, sem palánkfa készlet nincs, sőt a ledőlt bástyák közeinek újbóli kitöltésé­re alkalmas föld sincs, mivel egy-két ásónyom mélységben mindenütt feltör a víz. Sürgető leveleit Haym azzal indokolja, hogy a török közvetlenül Kanizsára ér­kezése előtt égette fel Újudvart, s a rajki váron is rajtaütött a szigeti Hasszán basa. Csak a rajki vajda: Rajky Albert és vitézei halált megvető bátorságának kö­szönhető, hogy a keményen rohamozó, s a végházat lövető török végül is kény­telen volt csúfosan elvonulni. Kéri a főherceget, hogy a vajda havi 16 talléros zsoldját 20 tallérra, Belzi István hadnagy 5 talléros zsoldját pedig 7 tallérra javít­sa fel, a haramiáknak és katonáknak pedig - kiknek állatait a török elhajtotta, vetéseit pedig tönkretette - fizessen kártérítést és adjon posztót. E leveleknek azonban alig lett foganatja. De nem volt jobb a helyzet a Kanizsa környéki végházakban sem. Haym még beiktatása előtt beszámolt arról, hogy Újudvar, Kacorlak, Kilimán, Sziget (Gelse­sziget), Rajk és Kapornak oly nyílt és védtelen, hogy az ellenség támadásának nem lesz képes ellenállni. Újudvarra 50 haramia és 60 német, Kacorlakra 20 ha­ramia, Kilimánra, Rajkra és Kapornakra 100-100 haramia küldését kéri erősíteni, valamint német katonákat is. Ha ez nem lehetséges, javasolja e végházakat el­pusztítani, nehogy török kézre kerüljenek.

Next

/
Thumbnails
Contents