Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)
II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - MAGYAR KÁLMÁN: Szigetvár és a dél-somogyi mezővárosok, várak kapcsolata 1526-1664 között (Különös tekintettel Babócsára és Kálmáncsára)
A babócsai régészeti kutatások (2. ábra) Ásatások a nemzetségi központ területén Ha az 1978-1988 közötti babócsai régészeti kutatásainkat elsősorban település-, illetőleg építéstörténeti szempontból értékeljük, akkor kétségtelenül sikerült a legalapvetőbb forrásokban is szereplő középkori objektumokat meghatároz 1 nunk. 50 Jankovics B. Dénes 1976-ban az ún. Törökvártól D-re kb. 2-300 m-re vélte felfedezni a Tiboldok Szent Miklós kolostorát. 51 Helyette, az 1978-as ásatásunk itt (az ún. TSz.-fürdő területén) egy XVI-XVII. századi, több beosztású téglaépület alapfalait találta meg 52 (2.ábra). 1979-ben a vár előtt, a tőle Ny-ra lévő Tfemplom-dombon a török kori vár kéttornyos bejárata és egy XVIII. századi temető mutatkozott. (Ez lehetett a Törökvár Ny-i, külső bejárata.) 53 A Nagyatád felé vezető út melletti dombon, az ún. Léránt-kertnél találtuk meg Babócsa egyik XIV-XVI. századi templomát és temetőjét. Ugyancsak a központban (a gyógyszertárnál, valamint a Zrínyi utcánál) tártunk fel két ismeretlen (középkori) temetőt is. Babócsa Ny-i határán kívül, a bolhói útnál került elő egy XIV-XVII. századi - eredetileg templommal rendelkező - mellékletes temető 54 (2.ábra). A Rinya ellenkező, tehát bal partján figyelhettük meg a régi Babócsa centrumát. A Csokonyavisontáról és Barcs felől vezető műút bal oldali dombján (az ún. Merész-szőlőknél!) jelentős római leletanyag: téglasírok és villamaradványok kerültek elő. A Törökvárral szemben lévő Nárciszos (Basakert) területén egy megerősített, középkori templomokkal, temetőkkel rendelkező település húzódott. Kívül (a K-i és a DK-i részen) pedig egy nagyobb Árpád- és középkori falu kiterjedt területen elnyúló omladékai, cserép- és más maradványai mutatkoztak a szántásban. 5 Régészeti kutatások az ún. Nárciszos területén Mint már arról írtunk, a jobb parton lévő Árpád- és középkori (Tibold és Marcali-Báthori) két várral szemben a Rinya másik, bal partján fedezhettük fel - a Nárciszosban (Basakertben) - a megye legnagyobb alapterületű (4,3 ha) földvárát. (Ez utóbbiban folytattuk 1984-ben, 1986-ban, majd 1988-ban is a legfontosabb és legeredményesebb régészeti kutatásainkat.) 56 (S.ábra 1-2) 1986-ban összesen 7 hét alatt a múzeum százezer Ft-os és a községi tanács ötvenezer Ft-os anyagi fedezetével sikerült teljesen feltárnunk egy különleges szentélyű, nyújtott és a tízszög hat oldalával záródó, támpilléres kiképzésű,