Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - VASS ELŐD: Szigetvár város és a szigetvári szandzsák jelentősége az Oszmán-Török Birodalomban (1565-1689)

rök portáról az új nagyvezér parancsa már ekkor említhette, hogy Baranyában három új szandzsákot szükséges kialakítani: a mohácsit, a pécsit s a szigetvárit, mert csak így képzelhető el az említett feljegyzés keletkezése is. 4 A közvetlenül a Királyi Sziget körül fekvő falvak török adóztatása 1546 óta folyt. Ezek a falvak több elkészült defterben is szerepelnek. Azonban Sziget neve magyar helyőrsége miatt mindig kimaradt. Ezek a defterek 1546-1565 között Szi­getvár mai területéi a Görösgáli náhijében említik meg. Az említett 1565. július 29. után kelt fejadó defter elkészítése idejében egy új Szigetvári náhije kialakítása még valószínűleg nem történt meg. Ebben a forrásban csupán egy tervezett szan­dzsák kialakítására találhatunk példát, s az akkor sorban elfoglalt falvak megszer­vezésére, szintén előre kijelölt náhije-székhelyek kijelölésével, mint ahogy ugyanezt Sziget esetében is láthatjuk. A Királyi Sziget 1566. szeptember 7-én esett el, tehát az 1565. évi defterünk elkészülte után, ami a török területszervezés módszerét, az előre kijelölt közpon­tok megszerzését Szigetvár esetében is bizonyítja. E török módszer szerint az e­lőre kijelölt központ környékét pusztítják el először, s majd egy végső ostrommal a hosszabb ideje körülzárt kijelölt központot. Esetünkben a Királyi Sziget bevé­tele következik így be. Ami az esetünkben ismertetelt török területszerzési mód­szertől elütött, az a Királyi Sziget és környékének rendkívüli, az átlagosnál nagyobb elpusztulása volt. Ennek következménye lett, hogy az új Szigetvári szan­dzsák területének kialakítása hosszabb időt, mintegy egy évtizedet vett igénybe. Az új Szigetvári szandzsákba osztott meghódított falvak adóképessége olyan ala­csony volt, hogy a falvak újjátelepülése folytán - szinte évenként - mindig újra­értékelte a török kincstár a területi központokhoz tartozó helységek jövedelmezőségét, hogy mennyi török katonát tarthatnak el. A szigetvári szandzsák első ismert összeírása 1570-ben történt meg, de ebből az összeírásból jelenleg csak a tímár javadalmasok idzsmál defterét ismerjük. 6 A másik ismert összeírás címe: „A Szigetvári (és Pécsi) vilayet fejadó defteré a 979. évi (1571. május 25 - 1572. május 13.) új defter értelmében", s ebben a Görös­gáli náhije a Szigetvári szandzsákban szerepel. Ezenkívül a falvak felsorolásából megtudhatjuk, hogy a korábbi összeírásokhoz képest a Görösgáli náhijéből és a szentlőrinci náhijéből jelentős számú helységet soroltak át az új Szigetvári szan­dzsákba. Ezt a deftert a szigetvári kádi 1575. október l-jén zárta le. A Szigetvári szandzsák későbbi, 1579-ben összeírt területének kialakulásában el­engedhetetlen megismernünk a Pécsi szandzsák 1570 körüli részletes összeírásá-

Next

/
Thumbnails
Contents