Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)
II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - SZITA LÁSZLÓ: Szigetvár kapitulációjának visszhangja az egykorú nyugat-európai sajtóban
havasalföldi követ hűségokmányt hozott fejedelmétől, ami azt jelenti, hogy „...a letett hűségeskü a Császár előtt a fejedelemséget egy békekötéssel a magyar királyságba bekebelezi...". A cikk a különböző tudósítások után legvégül ismét Szigetre vonatkozó kis tudósítást tartalmaz: „Sziget alparancsnoka megígérte, hogy Kanizsa pasáját azonos átadásra bíztatja...". 1 Hassan bég 2 Daun=Daun, Heinrich Josef Graf,vezérőrnagy, később altábornagy. Daun Varasdon át érkezett Szigetbe. 1689. február 14-én készült jelentésében részletesen ismertette a helyzetet, és ő tett javaslatot a Dráván történő elszállítási elképzelésekről. Ugyancsak ő tett javaslatot arra vonatkozóan, hogy a szigeti törökök elszállítását von Stubenberg grófra kell bízni. 5. „Sziget helyettes pasája és kapitánya az aláírt megegyezési pontokkal ismét útbaindult, minekutána gazdag ajándékokat is kapott. A törökök addig maradnak Sziget városában, míg a folyók ismét veszély nélkül hajózhatókká válnak. Akkor a várárokból is levezetik a vizet, és a mieink megszállják a várat. 1 A törökök a szoros körülzártságuk miatt mit sem tudtak szultánuk elmozdításáról. Az elszigeteltség az oka annak a makacsságnak, amellyel reménytelen helyzetben is tartják magukat. Máshol is meg kellene találni a megoldást, hogy a garnizonok lássák reménytelen helyzetüket, s minél előbb lássák be, a fölösleges ellenállás csak ront helyzetükön, s növeli az áldozatok számát. Ugyanez áll az előbb írtak alapján Kanizsára, Nagyváradra és más várakra is. A Haditanácsnak kellene megoldást találni, hogy az ellenséges török garnizonok tisztjein 2 túl a várőrség is megtudhassa az igazságot...". (Nyomtatvány) Ordentliche Wöchentliche Post=Zeitungen/Dises 1689. Jahrs/den 12. Februarii. (Auß Wienn/vom 3. Februar.) Ford.: Aszmann Mária A cikk a továbbiakban a nyugati front eseményeiről számol be, többek között arról, hogy a bajor és szász csapatok egyesültek és megtámadják Philippsburgot, amelyet a franciák állítólag csak 500 emberrel védenek. 1 Nyilván újságírói okoskodás. A szigeti várárok vizének semmilyen összefüggése nem lehetett a kapitulációt követően tervezett fogoly kontingens elszállításával. 2 Az említett váraknál a parancsnokokhoz bejuttatott leveleket nem ismertették a védőrséggel, hogy a reménytelenség terjedését megakadályozzák.