Szita László (szerk.): Előadások és tanulmányok a török elleni visszafoglaló háborúk történetéből 1686-1688 (Pécs, 1989)

Előadások és tanulmányok - Ludwig Hüttl: Miksa Emanuel bajor választófejedelem és Magyarország visszafoglalása az oszmánoktól (fordította: dr. Meláth Ferenc)

forgácsolásától félt. A bajor választófejedelem békeidőben 250 000 aranyfo­rint, vagy háborús időben 450 000 aranyforint ellenében kötelezte magát 8000 katona felállítására. Egyidejűleg a császári és bajor diplomaták már a biro­dalmi rendekkel is tárgyaltak arról, hogy a védelemre felkészüljenek. A nym­wegeni (Nimwegen) béke (1678/79) megkötése után a bajor sereg létszámát csökkentették. 16 A Béccsel való tárgyalás idején és a növekvő török veszélyre való tekintettel a bajor választófejedelem már 1682 elején megkezdte a gya­logsági és lovassági katonák újratoborzását. 17 Október 11-26-ig egy új sereg gyülekezett (8400 gyalogos, 2400 lovas, valamint tüzérség) a Freimann és Schwabing helységek közti szabad ég alatt, közvetlen München kapui előtt, hogy a választófejedelem vezetésével a különböző fegyvernemek együttműkö­dését gyakorolják. Amikor az oszmánok 1683 nyarán Bécset veszélyeztették, Miksa Emánuel egy szerződéskiegészítést kötött /. Lipót császárral. 18 Már 1683 tavaszán sze­mélyesen Bécsbe jött és május 6-án egy, a császári sereg Kittsee közelében tartott hadgyakorlatán vett részt. Lipót császár remélte - ahogy bizalmasá­nak, Marco d' Aviano kapucianus páternek írta - a bajor választófejedelem sokat fog tenni a közjó érdekében. „Még valamelyest fiatal, de korához ké­pest igen értelmes és hiszem, idővel Németország első fejedelmei közé fog tartozni. Minden elképzelhető szeretetre méltóságot nyújtok neki, mivel ne­kem ez fontosnak látszik." 19 Miksa Emánuel ugyanúgy gondolkodott, mint Lipót császár és annak sógora, V. Károly, lotharingiai herceg, az oszmánok Felső-Magyarországon egy várháborút fognak kezdeni. Előrenyomulásuk Bécs felé minden tervet megváltoztatott. Miksa Emánuel az oszmán birodalom ex­panziós törekvéseiből könnyen arra következtetett, hogy a „törökök", ahogy akkor a birodalomban ezt a sok népből álló államot szokták nevezni, a csá­szári főváros és székváros eleste után aligha maradnak az osztrák földön, hanem a legközelebbi szomszédokat, pl. Bajorországot is fenyegetni fogják. Az értelem parancsa és a keresztény felelősség parancsa volt a szorongatott szomszédoknak időben a segítségére sietni, semmint tétlenül nézni, hogyan gyengül tovább a császár pozíciója Magyarországon és az osztrák tartomá­nyokban. Miksa Emánuel előtt világos volt, hogy az oszmánoktól még nem uralt magyarországi területek, valamint Bécs elvesztése saját országának, Európának, végül a~z egész kereszténységnek tetemes kárt okozna. „Csak saját érdekeim voltak, amelyek a császár iránt elköteleztek, mivel Bécs elvesztésé­től vagy megvédésétől országom jóléte függött." Ezekkel a szavakkal védte meg Miksa Emánuel Louis Hector Marguis de Villars, a későbbi években francia külön megbízottal szemben 1683. január 26-án kötött szövetségét a császárral, valamint az azt követő kötelezettség­vállalását a császár iránt Bécsben és Magyarországon. 20 Miksa Emánuel vágyott arra is, hogy háborús dicsőséget szerezzen magá­nak.

Next

/
Thumbnails
Contents