Szita László (szerk.): Előadások és tanulmányok a török elleni visszafoglaló háborúk történetéből 1686-1688 (Pécs, 1989)
Előadások és tanulmányok - Ludwig Hüttl: Miksa Emanuel bajor választófejedelem és Magyarország visszafoglalása az oszmánoktól (fordította: dr. Meláth Ferenc)
Teljesen más jellem volt, mint édesapja, Ferdinánd Maria. Míg az apa inkább visszahúzódó, magába forduló fejedelem volt, addig Miksa Emánuel Savoyából származó édesanyjának olasz temperamentumát örökölte. Nagyapja IV. Henrik francia király volt. Nagyot tenni - ez volt Miksa Emánuel törekvése. Ez először 1683 késő nyarán, Bécs 21 oszmánoktól való felszabadításakor volt lehetséges, ö volt az első német birodalmi fejedelem, aki személyesen sietett a császár segítségére, amikor az oszmánok Bécset körülzárták és ostromolták. 7500 gyalogost, 3000 lovast, 800 fő segéderőt adott a felmentő seregnek, tehát összesen 11 300 embert. 22 A parancskiadást a saját, valamint a hozzá beosztott katonák számára magának tartotta fenn. A bajor csapatok eredetileg a baloldali szárnyat, aztán a felmentő sereg közepét erősítették, mely 1683. szeptember 12-én a lengyel király és Lotharingiai Károly segítségével Bécset felszabadította. 23 Jóllehet, Maximilian Philipp óvta unokaöccsét, Miksa Emánuelt attól, hogy személyesen vegyen részt a csatában, mivel a bajor Wittelsbach uralkodóház csak kevés személyből állt, de Miksa Emánuel itt és a következőkben is az első vonalban küzdött fáradságot és veszélyt nem ismerve. Nagy kisugárzó ereje lehetett, mivel mindig sikerült neki a kilátástalan helyzetekben is a katonákat támadásra serkenteni. A győzelem után néhány nap múlva egy seregszemlén Miksa Emánuel felvonultatta csapatait a császár előtt, és emlékeztetett a kardra, melyet egykor /. Lipót ajándékozott neki Altöttingben. „A császár védelmére" használta és a jövőben is a Felség és a kereszténység ellenségei ellen fogja használni minden időben. 24 IV. Miksa Emánuel hadjáratai Magyarországon Nem támogatta minden birodalmi rend í. Lipót császárt a bécsi felszabadító csatában. A német választófejedelmek közül csak Miksa Emánuel Bajorországból és III. Johann Georg Szászországból volt személyesen jelen. A brandenburgi Frigyes Vilmos Franciaországgal volt szövetségben, így a rajnai választófejedelmek Franciaország támadásától tartottak, amennyiben túl szorosan csatlakoznak a császárhoz. Bécs sikeres felmentésével III. Johann Georg szász választófejedelem szövetségének célját megvalósítva látta. Csapataival visszatért hazájába. Miksa Emánuel ellenben késznek mutatkozott, jóllehet ezt eredetileg nem tervezték előre, csapatait az oszmánok elleni hadjáratokban a császár rendelkezésére bocsátani. A bécsi felmentő csata után, valamint betegségek következtében a bajor gyalogságnak már csak 3800 katonája volt bevetésre alkalmas. 25 Ezek