A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)

Tanulmányok a történeti segédtudományok köréből - TEGZES FERENC A zászlók szerepe Szigetvár társadalmi életében (1925-1944)

célja a magyar társadalmat a trianoni békeparancs revíziója érekében sorompóba állítani" A mozgalom keretében tiltakozó gyűlést tartottak a Zrínyi téren, ahol zászlóik alatt megjelentek az erkölcsi testületek és tanáraik vezetésével az iskolák diákjai. A nemzeti zászlóval és Szigetvár zászlajával díszített kö­zségháza erkélyéről beszéltek az egybegyűlteknek az ünnepi szónokok. 81 A Magyar Nemzeti Szövetség kezdeményezésére országos mozgalom in­dult úgynevezett „országzászló"-k felállítására. A cél az volt, hogy minden település készíttessen és állítson fel egy őrfát, amelyen a kiscímeres, illetve a középcímeres magyar nemzeti lobogó állandó jelleggel félárbocra eresztve emlékeztesse a magyar nemzetet a trianoni békediktátumban megfogalma­zódott és végrehajtott ország csonkításra. (A díszesebb, hímzett, a közép­címert hordozó lobogót csak ünnepélyes alkalmakkor vonták fel, kímélve az időjárás viszontagságaitól.) Az őrfa általában díszesebb talapzatot kapott, mintegy emelvényre helyezve hirdette a Magyarországot ért igazságtalan­ságot. A szigetváriak helyi sajtója, az Új Délsomogy 1934 szeptemberében fordult a helybeliekhez a következő, érzelmekre ható felhívással: „Ezen a szent földön, melyet őseink vére átitatott, nem él, nem is élhet, egyetlen egy magyar állam polgár sem, akinek nem, volna szűk a trianoni korlát, akinek nem fájna szíve, nem, sírna a lelke elszakított magyar testvéreinkért az elrabolt magyarföld legszebb rögéért. Szigetvár népe minden időben tudott áldozatot hozni ezért a szép, édes magyar hazáért és lángoló hazaszeretetének mindenkor kifejezést is tudott adni. Mi hisszük, hogy még ez évben, lengeni fog az országzászló Szigetváron és hama­rosan látni fogjuk cserkészeink és leventéink díszőrség váltását, mert meg vagyok győződve, hogy még a mai nehéz gazdasági viszonyok között is Szigetvár hazafias polgársága felállítja az élő hazafiság szobrát: az országzászlót, amely tiltakozás lesz a trianoni megcsonkítás ellen s egyben egy szent fogadalom és jelkép az örök ma­gyarság örök igaza 7nellett." SI A következő, novemberben megjelenő cikk már szinte kész tényként kö­zölte a megvalósulást. Mivel az előzőekben közölt felhívásnak nem lett társa­dalmi foganatja, a lap főszerkesztőjének indítványára a helyi cserkészcsapat tiszti és öregcserkész gyűlése határozta el, hogy mindenki bevonásával ál­lítják fel a helyi országzászlót. A tervrajzot a főszerkesztő felkérésére Pirk­hoffer Gyula szigetvári okleveles építészmérnök díjtalanul készítette el. Az elkészült tervrajz igazán impozáns emlékeztető alkotást tárt a szemlélő elé: az országzászló három lépcső magas, mintegy 75 m 2 alapzatra épített hár­mashalom, tetején hatalmas kettős kereszttel, este neoncsöves villanyvilágí­tással. A középső halomból nyúlna ki a tíz méter magas árbocrúd a lobogóval. Ennek falába lenne bemélyítve Nagymagyarország térképe, melynek határa 81 Új Délsomogy, 1928. nov. 22. 1. 82 Új Délsomogy, 1934. szept. 02. 1.

Next

/
Thumbnails
Contents