Bezerédy Győző (szerk.): Baranya megye testnevelés- és sporttörténete. 1. 1867-1945 - Baranya monográfiai sorozat (Pécs, 1987)
I. rész BARANYA MEGYE TESTNEVELÉS- ÉS SPORTTÖRTÉNETE (1867-1921) - I. Baranya megye testnevelésének és sportjának kezdetei
„Több polgár a Tettyén lövöldét szándékozik állítani, az előkészületek már folynak, mint halljuk részvényekre szándékoznak alapítani". 6 1867. május 31-én báró Wessenhcim Béla belügyminiszter elrendelte, hogy a jövőben a különböző közgyűlésekről készült jegyzőkönyveket nem kell felterjeszteni a BM-hez, csak az alapszabályokat. 7 Az egyetlen pécsi újság, a Pécsi Lapok rendszeresen foglalkozik a lövészegylettel, s ismerteti az alakulás körülményeit: „Az első pécsi lövészegylet is erősen dolgozik alakulásán, az alapszabályok megállapítása éppen most van tárgyalás alatt, az aláírók száma pedig már akkora, hogy az alapszabályt jóváhagyás végett azonnal fölterjeszthetik." 8 Lövészegyleteket a belügyminiszter 1867. előtt nem engedett alakulni, a nemzeti függetlenségi mozgalom sodrása miatt, éppen ezért a lövész egylet alakulását sokan támogatták. Ennek ellenére ez nem ment simán, hiába voltak meg a feltételek: a megfelelő létszám, a helyi hatóság támogatása, az anyagi működés feltételei, a BM sokáig halogatta a PLE alapszbályának jóváhagyását. Az egykorú törvények szerint a sportegyesület addig nem kezdhette meg működését amíg a belügyminisztertől a jóváhagyott alapszabály vissza nem érkezett. Erre pedig várni kellett. Ezért a tényleges megalakulás után tíz hónappal, 1868. május 11-én a városi tanács levelet írt a belügyminiszterhez, amelyben sürgette a PLE alapszabályának jóváhagyását: „Nagyságos m. kir. Belügyminiszter Úr! A helyben alakult Lövölde Egylet folyamodása folytán bátorkodom Nagyméltóságodat mély tisztelettel megkérni, miszerint érintett egyletnek még a múlt évi (1867) szeptember íz-én 20;. számon kegyes jóváhagyás végett felterjesztett alapszabályait helyben hagyni és leküldeni méltóztassék, minthogy más egyletek hasonló kérelmei már rég elintézést nyertek, s minthogy éppen most volna az ideje, hogy a tavasz megnyíltával ezen egylet megalakulhatna és működését megkezdhetné. Miután tehát aggály fent nem forog, méltóztassék ezen ügyet mielőbb kegyesen elintézni." 9 Ezt követően a Pécsi Lapok c. újság tájékoztat arról, hogy végül is a jóváhagyás a BM-től megérkezett. „A belügyminisztérium a lövészegylet alapszabályait helyben hagyta és így az egylet megalakulhat és működését megkezdheti. A lőpálya már el is készült, s a nemsokára tartandó közgyűlés fog az egylet ügyeit illetőleg véglegesen intézkedni." 10 A fentiek ellenére a Pécsi Lövölde Egylet alakulásának időpontját 1867. szeptember 12-től számítjuk, hiszen ezen a közgyűlésen gyakorlatilag megalakult az egylet. Jóval a BM jóváhagyása előtt elkészült az egylet lőpályája a Tettyén, csak a nyilvános versenyek nem kezdődhettek meg.