Amerikai Magyar Szó, 1969. január-június (23. évfolyam, 1-26. szám)

1969-05-08 / 19. szám

12 AMERIKAI MAGYAR SZÓ — HUNGARIAN WORD Thursday, May 8, 1969. SPORTHÍREK WWWWWWVVVWWWWWVWVVVWWWVUVVVWWWWVWVVVVUWVWWWWWVWVWVWVWWVVV» MTK—Diósgyőr 3:1 (1:0) — Az utolsó pillanatban változtatnunk kellett az összeállításon — újságolta az öltözőben Tátrai Sándor, a DVTK edzője. — Vass megbetegedett, helyére Gasch kerül. Egyébként nyílt mérkőzést várok, minden eredmény lehetséges. Mindenesetre nyílt sisakkal támadunk. — Mi is, — hallottuk az MTK-nál. — Szintén nyerni szeretnénk. Nem szívesen mondunk le a harmadik helyről. A játék ennek megfelelően indult. Mindkét csa­pat igyekezett lendületes rohamokat vezetni, s már az első percekben veszélybe kerültek a ka­puk, Sikora labdáját Hajdú védte, a másik olda­lon pedig Mártha elől Tamás lábbal mentett. Az­tán Sárközi lövését hárította nehezen a diósgyőri kapus. A 15. percben a nagy kedvvel játszó Márthát Hajas lökte a 16-oson belül, a bíró nem látott szabálytalanságot. A 17. percben cserére kényszerült az MTK, Takács húzódást szenvedett, helyére Kiss T. került. A két szurkolótábor (mert jónéhány MTK- drukker is eljött a mérkőzésre) váltott biztatása közepette a kék-fehérek elsősorban a középpálya gyors átjátszására törekedtek és ezért tudtak va­lamivel több helyzetet teremteni a diósgyőri kapu előtt. A hazaiak ugyanakkor pontos adogatások­kal támadtak. Az első negyedóra után fölénybe is kerültek, amit jónéhány kapuralövés is bizonyított. A 30. percben mégis az MTK érhetett volna el gólt, de Dunai hatalmas erejű szabadrúgását Tamás nagy vetődéssel ütötte szögletre. Két nagy diósgyőri helyzet (mindkettőnél Gasch hibázott) után a 44. percben vezetést szerzett az MTK. Oborzil jobboldali szabadrúgása után Dunai és a diósgyőri Török ugrott fel a labdára, és az Török fejéről a jobb felső sarokba jutott. (1:0.) Szünet után a Diósgyőr kezdett lendületeseb­ben, Horváth a kapu mellé fejelt, majd Sikora szabadrúgását védte Hajdú. A másik oldalon Tö­rök és Kiss T. lőtt fölé. Az 59. percben növelte előnyét az MTK. Oborzil szabadrúgása után a ki­ugró Törököt Hajas fellökte az alapvonal közelé­ben. A megítélt büntetőt Dunai a balra mozduló Tamás mellett a kapu jobb oldalán lőtte. 2:0. A második gól letörte a hazaiakat, játékuk egy­re szervezetlenebb, szétesőbb lett. Ugyanakkor az MTK nyugodtan, higgadtan szőtte támadásait. A 68. percben mégis a kék- fehér kapu előtt adódott veszélyes helyzet, Dunai veszélyes játéka miatt szabadrúgáshoz jutott a Diósgyőr, de a védők tisztáztak. A 75. pecben Szuromi a saját térfeléről kiugrott, a védők az ép­pen lesen álló Márthára figyeltek, és közben a balösszekötő még Tamást is kicselezve lőtt a ka­puba, 3:0. Három perccel a befejezés előtt Sikora labdája a kapufáról Hajdúra pattant, majd onnan szög­letre. Az utolsó percben szépítettek a hazaiak, Si­kora beadását Horváth szinte besodorta a kapu­ba, 3:1. Mindkét csapat nyílt sisakkal kezdett, de az MTK végig biztosabban, határozottabban védeke­zett, mig a diósgyőri csatárok a legjobb helyzete­ket is elszalasztották. A második félidőben már csapkodóvá, tervszerűtlenebbé vált a Diósgyőr já­téka, az MTK csatárai viszont gyors mozgással fölénybe kerültek. Ilyen arányban is (immár har­madik alkalommal érnek el három gólt) megérde­melten nyertek. Tafahánya-Ferencváros 1:1 (1:0) Mi mással is bocsáthatta volna útjára játéko­sait Lakat Károly edző a mérkőzés előtt, mint az­zal, hogy “Ha nyerünk, átvesszük a vezetést a tabellán, ha viszont nem —megérdemeljük. . .” Nos, ilyen előzmények után nagyszerűnek Ígér­kezett a mérkőzés, amelynek hangulatát még csak fokozta, hogy ragyogó idő köszöntött be Tatabá­nyán is, csaknem telt ház volt, — 13,000 néző — és a közönség már a mérkőzés előtt meg-megujuló hangpárbajjal méregette egymás erejét. Valaki megjegyezte: olyan a hangulat, mint tiz évvel ez­előtt, amikor a Tatabánya 5:0-ra győzött . . Most: nem. úgy indult a játék, hogy ismétlődik a törté­nelem. A Ferencváros ugyanis nagy lendülettel küzdött, fél órán át lelkesebben és jobban is ját­szott, mint legutóbb Diósgyőrött és a Népstadi­onban, aminek láttán a Ferencváros egyik vezető­je meg is jegyezte: úgy látszik, megértették a fiuk a régi közmondást; addig jár a korsó a kút­ra, mig el nem törik. Hanem alighogy elhangzott a megjegyzés, a “korsó” váratlanul eltört. A ferencvárosi véde­lem tagjai egymásra vártak, senki sem támadta meg a jól cselező Csernait, aki szinte besétált a tehetetlen Géczi mellett a kapuba. 30. perc: 1:0 a Tatabánya javára. A félidő krónikájához néhány “apróság” még: Szűcs és Juhász formán kívül játszott, Szűcs meg­lepetésre inkább keménységével tűnt ki. Törőcsik, az öreg harcos bebizonyitotta, hogy lehet még rá számítani, akár balhátvéd posztján is. Szőke még­sem tudott mozdulni mellette. A ferencvárosi já­tékosok néhány ütközés után reklamáltak, de nem volt igazuk, Biróczky minden esetben jól ítélt. Szünet után annyiban változott a játék képe, hogy a Ferencváros egyre nagyobb fölénybe ke­rült, és amig az I. félidőben nem sok helyzete volt. addig most a gólszerzési alkalmak egész sorát hagyta ki. Alberték azonban úgy látszik azt val­lották, párosával szép az élet, mert a középcsatár, akárcsak Sztics, 2—2 gólszerzési alkalmat szalasz­tott el. A 70. percben azután góllá érett a fölény. Szőke beadása után Németh kapta a labdát, és mintegy 8 méterről a kapu baloldalába vágta. 1:1. Azután egymást érték a szabadrúgások — rendszerint az FTC javára ítélték —, de ezekből sem lett semmi, pedig három esetben is a 16-osról rúghatták ka­pura a labdát. Géléi azonban mindig a helyén volt. nagyszerűen irányította társait, ismét bebizonyi­totta, hogy a Tatabánya nélküle még nem képzel­hető el. .. HÍREK AZ U. S.-BoL A nemi élet — írja a New York Times — any- nyira törvénytelen az országban, hogy csak az ál­talános törvényszegés segítségével kerülik el a pol­gárok a börtönt. Most a Felső Bíróság kimondta, hogy senki sem ítélhető el, mert a saját lakásában erkölcstelen filmet nézett. De sok állam törvényei a házastársi érintkezés bizonyos formáit is tiltják, nem házasok szeretkezése ellen pedig 48 államnak van törvénye. Louisianában és Tennesseeben bün­tetendő 21 évesnél fiatalabb nővel együtt hálni. Kansasban már illetlen ajánlat miatt is 5 évi bör­tön jár. “Sodornia” miatt házastársakat is el lehet Ítélni mindenütt, kivéve New York államot. A Kinsey-jelentés szerint ugyan 90% mindezt meg­szegi, de ki van téve zsarolásnak és hatósági ön­kénynek. A Stanford Egyetem (Cal.) közös — tanár-diák — bizottsága ajánlotta az egyetem tudományos kutató intézetének, — amely húsz éve halálgá­zokat s néppusztitó baktériumokat kutatott a fegy­veres erő részére — eladását, oly feltétellel, hogy a vevő ne folytathassa ezen erkölcstelen kutatá­sokat. 3,000-en dolgoztak itt az emberiség elpusz­tításának előkészítésén. Sikeres küzdelem a szegénység ellen. Rumsfeld képviselőt nevezte ki az elnök a Szegénység Elleni Bizottság igazgatójának. Hogy ne szenvedjen kárt, fizetését 30,000 dollárról 42,000-re emelték, ennyit kapott, mint képviselő. A hűség jutalma. — New York állam törvény­hozó testületének két demokrata tagja a republi­kánusokkal szavazott a forgalmi adó felemeléséért. Most az egyik tagja lett a Közszolgálati Bizottság­nak évi 23,840-ért, a másik az Ügető Bizottságnak évi 21,380-ért. Dél-Carolina.—Hollings szenátor mondta: Beau­fort megyében egy kunyhót láttam, hol 16-an él­nek, viz. fűtés és toilet nélkül. Éléstárok egy ^\w\wv\v\v\\AW\mm\w\\wvvvv\^ MOST JÁTSSZÁK RÖVID IDEIG j ‘KATERINA IZMAILOVA’ \ ijA * c. Dmitry Shostakovich csodálatos operájából * £ a Lady Macbeth of Mtsensk-ből készült £ 2 színes, szélesvásznú filmet, Mikhail Shapiro £ * rendezésében S i t * Galina Vishnevskaya énekli a főszerepet * Hétfőtől péntekig háromszor naponta: £ DÉLUTÁN 2.30-kor, ESTE 7.30-kor J és 9.30-kor £ * Szombat és vasárnap 1 órától £ * folytatólagosan * í REGENCY THEATRE | r Broadway a 67-ik utcánál. Telefon: 724-3700 £ »v\\vvv\vvv\vv\v\vvvvvvvvv%\vv\vv\\vvvVl sertéscsont volt, egy fél tál kagyló, amit szedtek és egy rúd margarin. Másutt beszéltem egy 53 éves férfivel, 5-tagu családjával havi $40 közsegé­lyen él. Két gyermeke az iskolában ebédel, havi 14 dollárért. Mondtam, a Kongresszus ingyen lun- chot szavazott meg — ennek a hire nem jutott el ide. 'Másutt 2 mérföldről hozzák a vizet; vizcsak 25 dollár díjjal jár, nem tudják fizetni. Sok száz család nem is hallott az élelmiszer-jegyekről. Sammy Younge fekete diákról emlékeztek meg Alabamában. Önként jelentkezett a Navy-be, hogy a világszabadságot védje Castro ellen, majd a hi­res néger kollégiumba iratkozott be Tuskegee-ben. De mivel az autó-olajállomás fehér toiletjéba akart menni, megölték. Harvard. — A párizsi Monde Írja: A Berkeley és Columbia egyetemek diákmozgalmai eltörpül­nek a hatalmas és általános diákmegmozdulás mel­lett a Harvard Egyetemen, amelyről azt hitték, fe­lette áll az ilyen izgalmaknak. Chicago. — Frank Kulák, az európai és koreai háborúk veteránja lakásából lövöldözött, két rend­őrt agyonlőtt, négyet megsebesített. 3 ujját elvesz­tette, nem kapott munkát, meg akarta mutatni a világnak, mi a háború. Nyomorellenes harc. — A General Motors a múlt évben 18 millió dollárral jutalmazta vezetőit. A 15,447 magasabb tisztviselő 155 millió jutalmat kapott. Hijacking. — Ennél a szónál a Kubába erősza­kolt repülőkre szokás gondolni. Csakhogy onnan mindenki visszajön, aki akar. Itt az amerikai Army emberrablásairól van szó, amelyekről most fog ha­tározni a Felső Bíróság. Olyanokat “kídnappol- nak” a fogdmegek, akik a bírósághoz fordultak a bevonultatás ellen; a felsőbbség szerint nincs idó a bíróság döntését bevárni, az ilyeneket nyakon- fogják és a gépbe tuszkolják (Az U.S. történelme ismeri a “vöröskabátosokat”, a hesseni nagyher­ceg által elrabolt német jobbágyfiukat, akiket ez jó pénzért eladott az angoloknak, amerikai szolgá­latra.) Engedetlen szenátorok. — A kormány tiltakozá­sa ellenére egyes szenátorok napmendre tűzik a keleteurópai szovjet blokkal való kereskedelem fellendítését. Saigon. — Mióta a cenzúrát megszüntették, 19 újságot betiltottak. Sydney. — Vietnamban harcoló 8,000 ausztrál hős közül 274 elesett, 1,267 megsebesült -— több, mint a koreai háborúban. Ezenkívül sok áldozata volt hibás amerikai bombázásnak és ujzélandi ágvutüznek, valamint az aknáknak. Washington, D. C. — Amerikai monopolista kö­rök követelik, hogy a kormány törölje el azokat az akadályokat, melyek korlátozzák a szocialista országokkal való kereskedelmi kapcolatokat.