Zalamegyei Ujság, 1944. április-szeptember (27. évfolyam, 74-145. szám)

1944-05-19 / 112. szám

ZALAMEGYEI ÚJSÁG 1944. májú« 19­Csáktornya—Zalaegerszeg 8:5 (3:1) Még 'emlékezetes a zalaegerszegi közönség előtt Zalaegerszeg és Csáktornya válogatott ügye, lamely az elmúlt ősszel technikai okok­ból elmaradt. Ennek a mérkőzésnek lejátszására tegnap, 18-án, került sor, Csáktornyán. Saj­nos. Zalaegerszeg csapata most is csuk egy j kombinált csapattal tudott résztvenni. Zalaegerszeg, csapata a következő összeállí- j táskán állt fel az első félidőben: Kosa — Bagtn, Montág — Loppert, Nagy, j Nádas! Períaky, Lang, Török, Kovács, Kü- löp. A mérkőzést óriási bőségben 3 órakor a zalaegerszegiek kezdték és már az első porc- ben szép támadás következtében Lang lövi :az első gólt. (1:0). A kiegyenlítés nem várat sokáig: magára, mert már a 2. percben potya- góllal l él az eredmény. A 18. percben 25 méteres szabadrúgás nyomán 2:1. Csapatunk ebben az összeállításban szebben és kultúrál­tabban játszott, többet támadott, mégis a esák- ternvaiak érnek el újabb gólt, illetőleg ön­gólt, meri Nádasi bazaadott labdáját a ka­pus a hálóba ejti (3:1). j A második félidőbén Németh áll a kapuba. Szebbnél-szebb támadásokkal kezdődik a má­sodik félidő, amelyek nagyrészét a zalaeger­szegi csapat végzi, mégis a csáklornyaiak érnek el gólt, mert a zalaegerszegi jobb hátvéd-poszt csak »átjáróház«. (4:1). A 8. percben a Csák­tornyáink támadása folytán, az erősen szembe­tűző nappal Németh elnéz egy labdát és az eredmény máris 5:1. A zalaegerszegi csapatot »em töri le a nagyobbarányú vezetés, hanem óriási akarással egy olyan 20 perces játékba kezdett, amelyet már régen láttunk tőlük, még itthon is. Szebbnél-szebb támadásokkal, min­dent elsöprő lelkesedéssel vetik magukat a küzdelembe és a 10. percben Perlaky, a 15. percben Lang, a 25. percben pedig Nádasi eredményes. Az eredmény most 5:4. Ügyi átázik, hogy a hazai játékvezető ezt megsokalta, és mint az egész mérkőzés folyamán, a les-állá­sokat egyáltalán nem vette figyelembe, így a 25. percben is tiszta, 5 méteres lesen álló* Csáktornyái középcsatár tisztán lőhctte a ha­todik gólt. A 30. percben szép zalaegerszegi támadás után Török lövi a zalaegerszegiek ötö­dik gólját. A 32. percben a Csáktornyái kö­zépcsatár pontosan az előbbi mintára rúgja a hetedik góljukat. A 42. percben a csak'tor- tornvai középcsatár les-gyanús helyzetből állítja fee a végeredményt. A mérkőzésen a zalaegerszegi csapat szeb­ben és jobban játszott, de a rossz napot kifogó Kosa és az erősen tartalékolt közvetlen véde­lem, valamint nem utolsó sorban a Csáktornyái játékvezető jóvoltából vereséggel volt kény­telen elhagyni a pályát. AZ EDISON MOZI MüSORA: Mindéi] szó 8 fillér. Ä vastag betű duplán számít. A »Cím a kiadóban« feladott hirdeté­sek kezelési díja 50 fillér. Az üzlet, az ipar és a mai kereskedelmi élet lelke a hirdetés. Hirdesse minden el­adni-, vagy vennivalóját a Zalamegyei Új­ságban. Mély gyermekkocsit eladok, sportkocsit veszek. Cím a kiadóban. Két kereskedelmit végzett leány elhelyez­kedne. Cím a kiadóban. Kereskedők, étkezdék, cukrászda/., étter­mek, kifőzdék, üzemi ^ellátó csoportok, magán- fogyasztó magánn ok, slfe., stb., részére ajánl­juk sajáttörésíí, príma díóbelünket mérsékelt árakon. Hangya Kirendeltsége, Szom hat he lv. Telefon 91. __________: Ela dó egy használt komplett puhafa háló- bútor. Munkácsi-u. 2. Varrólányt felveszek. Lehet kezdő is. Bíró Márton-;u. 5. Munkáséin bért és üvegmosó nőt felvesz Bődey sörraktár, Vennék használt irodai íróasztalt. Címe­ket a kiadóba kérek. Péntek: MESÉL AZ ÉLET. Az év legaranyosabb, iegtündéribb filmje. Főszereplő: Cino Bechi, a világhírű olasz ba­ritonista. 20 -án, szombaton premier: KÉSŐ. Bulla El ma, Sárdy Jánoe, Muráti Lili. Figyelem! Áramkorlátozás miatt hétkö»- *ap háronmegyecí 4 órakor nincs előadás! Az előadások mindennap a legpontosab­ban kezdődnek, ezért kérjük közünségiin/c pon­tos megjelenését. Hirdessen a ZALAMEGYEI ÚJSÁG Ital Eredményes - gyors es biztos! 14- 45**' 15- 1? 15*20 15‘45 1735 17*45 17-25* 17-57 8-25 10-20 10-30 4UTÓBUSZ MENETREND. Érvényes 1944. május 2 tői. Zala ege r* zeg—ív esztheíy ' t. Zalaegerszeg Széchenyi-tér é. ‘ é. Bak Hangya szövetkezet i. i Bak Hangya szövetkezet ! é, é. Zala szán un ihály—Pacsa p. u. i. é. Keszthely Hungária szálló i. é. Keszthely pályaudvar !. 7- i5**t. 7*20 i. 8- 00 é. 14‘45** i, *§•25 8 53 8-35 8-10 6-20 Zalaegerszeg Széchenyi-tér é. *17*05 Bak Hangya szövetkezet i. 16*33 Bak Hangya szövetkezet é. 16*30 Zaiaszentmiháiy—Pacsa pu. i. —*— Keszthely Hungária szálló i. 14*15 Keszthely pu. i. —*— áak—Nor« Bak pályaudvar é«**—* — Bak Hangya szövetkezet é. 8 56 Nova i 8-10 Bak pályaudvar é. **18-30 14-5G i. Bak Hangya szövetkezet i. 18-25 15-30 é. Nova i. 17*45 Zalaegerszeg— Bánoksueutgyirgy 17-25* i. Zalaegerszeg Széchenyi-tér é. * 7-35 17-57 é. Bak Hangya szövetkezet é. 7-00 1814 é. Söjtör Búza-vendéglő i. 6*42 19-05 é. Bánokszentgyörgy s. 5-5G 18 55** i. Bak Hangya szövetkezet é. * _.__ 19 09 i. Söjtör Búza vendéglő i. —•— 2000 L Bánokszentgyörgy —•_ *) Csak hétfőn, szerdán éa ;>éntokon ks&S' víkedik, **) Csak kedden, csütörtök®« és »&£»»■ &afcon közlekedik. ***) Hétfőn nem közlekedik. As autóbuHzk&zldkerlés vasár- éa ötKftwyí ribjÉn •rfájcony.b'tb*» o*Sbefcal. ZALAMEGYEI ÚJSÁG Készült a Zrínyi Nyomdaipar Rt. gépein, Zalaegerszeg, Széchenyi-tér 4. Nyomdabérlő: GAÁL ISTVÁN Felelős kiadó: CSORDÁS JÁNOS Irta: dr. Simonyi Ernő és Nemess Ernő. 101. \eín is lenne jó vége a fertőzésnek, de szerencséiére másnap a felcser, aki körúton jár, hevetődik a táborba és jelentkezbeiik nála orvosi vizsgálatra. Furcsa vizsgálat. Mi baj ? — mordul rá a felcser. A kezem — mondja Ernő. — Hadd lássam! — és ezzel már meg is ragadja Ernő gyulladásos karját, megfor­gatja, .durv án körültapogatja és cgv kedvűén mondja: — Bőr pestis. — Pestis? — rémül fel Ernő. — Az! Bőrpestis. — Hiszen akkor . . . —- Semmi akkor. Mutassa csak. No, majd kioperálom. Ernő még mindig rémülten néz rá. Na hiszen, még ez kellett. A bőrpestisről réme» fogalmai vannak. Már látja leoperált karját és esetleges kínos elpusztulását. Ez lesz hát a hosszú gyötrelem vége. 'Csúfos, rothadó elpusz­tulás. f Nem ér rá sokat gondolkozni. A felcser előveszi kabátja zsebéből bo- rotvaéles zsebkését, megragadja a karját és egy hirtelen nvisszenté3sel levágja az egész sebet.. Ernő felordít fájdalmában. A felcser mosolyog: Mit sikonvál? Az operáció sikerült I Nem lesz semmi baj! Megkenem jóddal, bekö­tözöm vattával és mehet munkára! Mit kell az ilyen apró sebből akkora dolgot csinálni!? Egy7-kettőre bejódozza, beköti a sebet, s már küldi is, mintha semmi sem történt volna: — így! Mehet munkára! — Munkára? — Hát persze, hogy munkára! Ilyen apró­sággal csak nem akar lustálkodni?! — Be!... — Semmi de! Induljon! Munkára! Hogy­isne, majd minden karcolásért szolgálatúié«- tességet! Jól néznénk ki! — Be fáj! Nagyon fáj! — És aztán?... Majd meggyógyul! Nyolc- tíz napj} aztán kutya baja! Na, egy, kettő, in­dulni 1 És igaza volt. Egy-két hét sem telt bele és Ernő vég­érvényesen kigyógyult sebéből.' VII. ÚJRA BÖRTÖN. 1920 november elsején ünnepet ült a Szov­jet. Fennállásának harmadik esztendejét ün­nepelte. i Ebből az alkalomból általános amnesztiát hirdettek és a kényszermunkatáborba elhelye­zett parasztokat is hazaengedték. A hadifogoly-tisztek boldogan várták, hogy rájuk is. sor kerül. Be bizony nem lett belőle semmi. Sőt! Pár fogolyért nem volt érdemes fenntartani a tábort és ezért egyszerűen át­szállították őket a szemipalatinszki börtönbe. Börtön! Mit lehetne róla újat mondani... Olyan, mint a pavlod'ári A börtöncella közepén iái jellegzetes bádogedény. Éppen úgy, mint Pav- lodárban. Legfeljebb az teszi érdekessé nagy, negyven emberes cellájukat, hogy a monda sze­rint ez a börtön valamikor Lenin cellája volt. Egyéb semmi különlegesség sem a cellán, sem a bánásmódon, sem a koszton. Börtön fegyelem! Börtönei lát ás! Egész nap és éjjel hevernek a földöfi. összehúzódnak, egymás mellé bújnak, hogy a saját testük kigőzölgésénél melegedhessenek. Mert már hideg idő járja. Különösen éjjel, mikor a hőmérő húsz fok hideget is mulat. Fűtés nincs. Egy-egy subával, amolyan rövid katonai bekeccsel takaróznak. Aládugják a fejüket, hogy a saját leheletjük melegében mérsékeljék a csípős hideget. Napvól-napra így szende re cinek nyugtalan, ideges álomra mindig. " Alom! (Folytatjuk.) ! Az orosz viharban í