Zala, 1953. október (9. évfolyam, 230-256. szám)

1953-10-06 / 234. szám

Javítsa meg munkáját az orosztonyi gépállomás Gépállomásainkra igen fontos éa felelősségteljes feladat hárul ezek­ben a napokban és he'-ekben a szán­tás, vetés gyors elvégzésében hogy ezzel .is segítsék termelőszövetkezete, ink megszilárdítását, hozzájárulja­nak a jövőévi bő aratáshoz. Sajnos ez nem igy áll Zalaszent- balázson, a mi községünkben. Az orosztonyi gépállomás nemhogy segí­tené, de szinte azt kell mondani, hogy hátráltatja a termelőszövetke­zet munkáját. Nézzünk egy néhány esetet: Az elmúlt hónap közepén megbe­szélte a zalaszen-balázsi Kossuth termelőszövetkezet vezetősége az orosztonyi gépállomással, hogy 'küldjenek ki gépet a leszedett nap­raforgó elesépelcsére. A szövetkezet ;-tagjai teljesítették kötelességüket: a napraforgószedést elvégezték, a gép azonban csak 5 nap múlva jött ki. De nehogy azt gondoljuk, hogy meg­kezdték a munkát. Két napot még ráadásul javitga'ássál töltöttek el, • közben eső is jött a napraforgó be­melegedett. és nehézkesen folyt a cséplés. Egy hétig csépelték, de erre ■már a napraforgó úgy átnedvese­dett, hogy csörgött belőle a viz. Min­den padlást és alkalmas helyet be. • terít ettek, hogy szárogassák a ned­ves magot.' Még' az udvaron is volt i mintegy 15 mázsa,, amit éjjelre , ponyvákkal taktikák le. a közbejött zivatar és áradás ponyvával együtt elvitte a magot-, amelynek csak kis részét tudták megmenteni, amiből hatalmas kára származott a szövet­kezetnek. De a hosszadalmas cséplés mia'-t a tagok nem tudtak egyéb munkát végezni, igy a gépállomás hi­bájából elmaradtak a kukorica és burgonya betakarításával is. Most a tanács intézkedett hogy a szövetke­zetnek több mint 30 mázsa napra­forgóját. a nagykanizsai szárítóban megszánt sák. A szántás-vetésben sem nyújt a gépállomás megfelelő segítséget. Búi­két traktor is áll a szövetkezet föld­jein, amelyeknek már a rozsvetéssel is végezniök kellett volna, de az a baj, hogy többet állnak, mint- men­nek. Szeptember 29-én ellenőriztem a traktorok munkáját és az'- tapasz faltam, hogy az előirt mélység he­lyett- mindössze 16 centiméi erre vég­zik el a szántást a rozs alá. Tehát nem elég, hogy lassan dolgoznak, de megfelelő minőségű munkát sem vé­geznek. Hiba lenne persze ezért a traktorosokra hári-ani csupán a fe­lelősséget. Ugyanis, ha lejjebb eresz­tik az ekét, akkor a traktor nem bírja elvinni, mert nincsenek megfe­lelően rendbetéve. A gépeket ha­nyagul javito'titák ki és a traktorosok sokszor órákig bajlódnak vele a be­indítás előtt. A gépállomás körzeti szerelőjének hanyag munkájára egyébként más termelőszövetkezetek­ben is igen sokan panaszkodnak. Az orosztonyi gépállomás már évekre előre ellát'-a Ígéretekkel a Kossuth termelőszövetkezetet. A ta­gok mosf már azt mondják: elég volt az Ígéretből, tessék megfelelő­en dolgozni! Ha a Kossuth mezőgazdasági ter­melőszövetkezetben a gépállomás se­gítségével jó ütemben haladna a munka, az ö példájukra könnyebben menne a Haladás termelőszövetkezet megszilárdítása is. Bár i'-t is vannak élenjárók, akik már végeztek a ve­téssel és szépen zöldéi az árpájuk. Szidják is sokan a vol. kilépni szán­dékozók közül azokat, akik félreve­zették őket, mert most késve láttak hozzá a vetéshez és tudják, hogy ez majd a jövőévi terméseredményben bosszulja meg magát. A Kossuth mezőgazdasági terme­lőszövetkezet valamennyi becsületes, a szövetkezet érdekét, szemelőtt tar­tó tagjának az a leghatározottabb követelése: javítsa meg sürgősen munkáját az orosztonyi gépállomás, hogy az ősziek gyors elvetésével még jobbau megszilárdíthassák szövetke­zetüket:, s példáit mutathassanak munkában, szorgalomban a község valamennyi dolgozó parasztjának. ‘ BEDő JANOS, ' a zalaszenlbalázsi községi tanács vb.-elnöke Elnyerte az „Éíüzem II“ címet a pötoskei gépállomás Meleg, bensőséges ünnepélyre gyűltek össze vasárnap délelőtt la pölöskei gépállomás vezetői, sze­relői, traktorosai, s valamennyi dolgozója. A nyári munkákban elért jó eredményeikért elnyerték az -Élüzem II“ címet s ezzel együtt a földművelésügyi miniszter és a MEDOSz elnökségének vándor- zászlaját. Ezen az ünnepélyen ad­ták át Jambrics Gyulának, a gép­állomás legjobb traktorosának a sztahánovista oklevelet, aki csép- lési tervét 136 százalékra teljesí­tette. Az ünnepélyen megjelent Szi­geti István elvtárs, a Megyei Pártbizottság titkárhelyettese, Po- gasics Károly elvtárs, a megyei tanács végrehajtóbizottságának el­nökhelyettese, Bartos László elv­társ, a SzOT megyei elnöke, s más tömegszervezetek vezetői. Juhász János elvtárs, a gépál­lomás igazgatója ünnepi beszédé­ben a gépállomások fokozott fel­adatairól szólott. Beszélt arról a felelősségről, ami az őszi munka dandárjában a traktoristákra há­rul, hiszen feladataik gyors, jó és pontos elvégzésével nemcsak a jövőévi magasabb termést bizto­sítják, hanem elősegítik terme­lőszövetkezeteink megszilárdítását is. Kitért azokra az eredmények­re, amelyeket az aratás és cséplés idején ért el a gépállomás. Az aratás idején kétszeres gépi segít­séget adtak, mint az előző évben. Kitettek magukért mind a kom­bájn, mindpedig az aratógépek vezetői, kezelői. — Ahhoz azonban — folytatta beszédét —, ha az -Élüzem II.” cí­met meg akarjuk tartani, vagy meg akarjuk szerezni az ••Élüzem I.“ kitüntetést, ahhoz sürgősen fel kell számolni azokat a hibákat, szervezetlenségeket, amelyek még akadályozzák az őszi terv sikeres teljesítését, túlteljesítését. Felhívta a gépállomás minden dolgozójának figyelmét arra, hogy sokkal fegyelmezettebben, szerve­zettebben végezzék munkájukat, s feladataik minőségi elvégzésé­vel seg'tsék termelőszövetkeze­teinket még nagyobb eredmények elérésében. Példaképül állította a dolgozók elé Tóth Dezső és Ko­vács Károly traktorosokat, akik a pacsa-andorházi Harcos termelő- szövetkezetben jó kommunista munkával, a szántás-vetés gyors és jó elvégzésével, a kormányha­tározatok ismertetésével megszi­lárdították a termelőszövetkezetet és ma már hallani sem akar ott senki a kilépésről. A gépállomás igazgatójának beszéde után Bartos László elv­társ, a SzOT megyei elnöke át­adta Juhász János elvtársnak a földművelésügyi miniszter és a SzOT elnökségének vándorzászla­ját és további jó munkára buzdí­totta a gépállomás valamennyi dolgozóját. A további hozzászólások befe­jeztével Jambrics Gyula átvette a sztahánovista oklevelet és a 400 forint pénzjutalmat. Megfogadta, hogy ezután még keményebben, még odaadóbban harcol' térvének túlteljesítéséért, a termelőszövet­kezetek megszilárdításáért. Az ünnepség a gépállomás Töb­bi kiváló dolgozójának, traktoris­tájának, brigádvezeíőinek pénz­beli megjutalmazásával ért véget. Jónapot elefánt Humoros ólait Hím Kép a «Jónapot elefánt" című olasz GaretH tanító jól ismeri o, történelmet, és a peda­gógiát de kevéssé ismeri a gyalsoriati életet. Fizeté­se igen kevés, nem, tud a mai Olaszországban boldo­gulni pégy gyermekével és kifizetetlen számláivál. A hójsiur m,ár a lakásból, is ki akarja lenni, de ő még mindig csökönyösen bízik abban, hogy a képviselő, ház megszavazza a tanítók fizetésemelését és akkor minden jóra fordul. GondjőÁ elkísérik az is­kolába .is, ahol számian- feladahiak saját megold­hatatlan példáját adja fel tanitványamak:, hogyan lehet ilyen kevés fizetésből megélni? Busán ballag ham zafelé, mikor megüti fülét egy idegenvezető pontatlan magyarázata, önként elemül beleszól és ezzel hihetetlen események sorozatát zúdít­ja magára. Az idegenvezető egy fia­tal, csinos indiai herceget kisér, aki ragaszkodik ah. hoz. hogy Garetti kisérje tovább. GareUmek haza kell már mennie, de ő olyan, hogy nem tud a ké­résnek ellenállni. Felül filmből fiát, a herceg mesés gépko­csijára és útnak indulnak Fáma nevezetességeinek megtekintésére. A hercegnek minden tet­szik és mindenből emléket akar vinni. Közben bőke. süen hullatja mindenki­nek aranyait, egyedül Ga. rett-i nem fogadja el. Go­retti meghívja magához a herceget. Nála éppen az uj lakókat vezeti be a háziúr, mert a tanítót ki akarja lakoltatn-i. a herceg ara. nyai itt is megteszik a ma­gukét. Egy napon szállítókocsi áll meg a házak előtt, A herceg ajándékkal kedves­kedett Garetti gyermekei, nek most viszik fel a ne­gyedik emeletre Qarettiék- hez. Az ajándék egy ked­ves kis elefánt bébi, ked. vés, játékos állat, tanuk rá Garetti gyerekei is, akik már megszerették és jól játszanak vele. De ahol hal éhes szájat kell etetni, nem kis dolog egy ilyen „apró jószág“ ellátása. Szegény Garetti szénát ci­pel, hegy az éhes Nab a étvágyát csillapítsa. Az elefánt még sem maradhat a lakásban, mert az egész környék felzudul Garetti ellen. Nem is olyan köny- nyü megszabadulni egy elefánttól. mig végül meg­veszi, az 'állatkert. A vé. tel ár egyelőre lélekzethez jutta'ja a tamil ót. Rende­zik az adósságokat, kerül nj ruha, cipő az egész csa­ládnak. ★ Indiai herceg csak a me­sében van. A moziból ki. jövő közönséget, pedig el. gondolkoztál jak Garetti ta. nitó szavai: ,,Tudják hogy miért vannak háborúk? Mert a tanítókat rosszul fizetik. Súlyos a/nyagi gondok közepette hogyan találjunk megfelelő sza­vakat a jövő nemzedék békés nevelésére?1 * SPORT Nagyszerű játékkal győzött^ a magyar labdarugóválogatott Prágában Vasárnap Csehszlovákia és Bulgária válogatottjai ellen négy magyar labda- rugóválogaloU lépett pályára A négy mérkőzés közül hármat a magyar együt- lesek nyertek meg. a negyedik mérkőzés döntetlenül végződött. Prágában: Magyarország—Csehszlová­kia 5:1 (4:1). A Budai. Kocsis, Czibor nélkül kiálló magvar válogatott nagysze rü játékkal győzte le az utóbbi időben erősen feljavult csehszlovák válogatottat. A magyar csapat góljait Csoidás_ (2), Hidegkúti, Tóth és Puskás szerezték. Szófiában: Magyarország-Bulgária 1:1 (1:0). A nagy lelkesedéssel Játszó bolgárok végig teljesen egyenrangú el­lenfelek voltak. Góllövők: Szilagyi 1.. il­letve Kolev Budapesten, a Népstadionban: Ma­gyarország B.—Csehszlovák'a B. 2:1 (C: 1). A magyar csapat csak a második félidőben talált magára Góllövök: Dobó (2), illetve Moravszky. Budapesten, a Népstadionban: Magyar, ország B.—Bulgária B. 3:0 (0:0) __Bul- gária második csapata csak az első fel­időben tudta feltartani a magyarok ro­hamait. Góllövő: Deák (2) és Machos Zalaegerszegi Vörös Aleteor—Pécsi Lokomotiv 4:1 (3:1) Zalaegerszeg, 1500 néző, játékvezető: Bihari (Pillér, ifj. Búzás). Zalaegerszegi Vörös Meteor: Molnár — Dolgos, Németh, Nádasi — Szijjártó, Zsidó — Bölcsföldi, Szabados, Kerkai II . Kerkai I., Török. Edző: Csapkay Károly. Pécsi Lokomotiv: Rácz — Gőttlinger, Horváth T, Szegedi — Meggyes, Szőke — Udvaros, Túra, Máté, Horváth II.. Horváth III Edző: Kolláth Ferenc. A hazai csapat kezd, de az első tá­madást a pécsiek vezetik. A 2. percben Máté erős lövése a kapu előtt keresztben suhan el. A másik oldalon Török lapos lövése az első esemény Az első percek után feljön a Meteor s egyre-másra ve­zeti támadásait. A 12._ percben Kerkai II. 16 méteres lövése süvít el a bal ka­pufa mellett, egy perc múlva Kerkai I. lő mellé. A 15. percben góllá érik a Vörös Meteor fölénye Zsidó partdobása után a labda Szabadoshoz kerül, ő Bölcsföldihez játszik, s a szélső pon­tosan a 16-os vonaláról, félfordulatból, ballal hatalmas gólt ragaszt a jobb felső sarokba. (1:0). A gól után továbbra is viharos hazai támadások következnek és három perc múlva megszületik a máso­dik gól is. Szabados a félpályáról hozza fel a labdát, a kaputól mintegy 20 mé­terre lövésre szánja el magát. A jól eltalált labda a felső kapufáról a gólvo­nalra pattan, s a befutó Bölcsföldi a fekvő kapus felett a hálóba fejel (2:0). A pécsi támadások a remekül játszó Meteor-védőkön rendre elakadnak, a fe­dezetek pedig szinte tömik a csatárokat labdával. A 22. percben Bölcsföldi 18 méteres lövése száll el a jobb felső sarok mellett, a 25. percben Kerkai I. fejese jut centiméterekkel a kapu mellé- A 27. percben tovább növeli előnyét a hazai csapat Baloldali támadás után Szabados Kerkai II. elé játszik és _ a középcsatár 14 méterről laposan, véd- hetetlenül lő a jobb alsó sarokba. Már 3:0. A hazai csapat most «ged az iramból és a Pécsi Lokomotív is szó­hoz jut A 37. percben szöglet után Udvaros 18 mélerről nagy kapufát lő, a visszapattanó labdát a Meteor-védők rö­viden mentik és az előre húzódott Hor­váth I. erős, lapos lövése a védők kö­zött újat.talál a hálóba. (3:1). A 42. percben Bölcsföldi szerezhetne újabb gólt: Kerkai ll-töl a kaputól hat méter­re tiszta helyzetben kap labdát, lövés helyett azonban helyezni akar, s belső­vel gyengén kapu fölé emel. A második félidő első másodperceiben Bölcsföldi sérülése kiujul, lesántikál a pályáról, helyette Monitág jön be, s a Meteor csatársora igy alakul: Kerkai II., • zabados, Monlág, Kerkai I., Török. Á Pécsi Lokomotiv nagy lendülettel lámad, s mindjárt az első perc végén Udvaros eres lövése a kapufáról pattan vissza. A következő percben Udvaros Horváth II-1 ugratja ki, az összekötő kapásból leadott lövését Molnár azonban remek vetődéssel elcsípi A következő percben ismét Molnár bizonyltja be tudását: Ud­varos lövését a jobb felső sarokból huz­za le. A 7. percben a kitörő Horváth fi. elől Molnár kifutva, némi szerencsé­vel szerzi meg a labdát A Meteor csir patának tagjai mintha kissé fáradtak lennének, s csak a 12. percben vezetik az első támadást, ennek végén Sza­bados 15 méterről kapu fölé durrant. Rövid mezőnyjáték után a 22. percben gyors hazai támadás hit a pályán. Tö­rök—Kerkai I —Szabados a labda útja, s az összekötő lapos lövését Rácz csak bravúrral tudja védeni. A következő ne­gyedórában kiegyenlített lesz a játék, enyhül a pécsi nyomás. A 37. percben Kerkai II lesgólt lő. Az utolsóelőtti percben Dolgos laposan középre játszik, beadása Horváth I lábáról Kerkai II. elé perdül., aki 12 méterről laposan a jobb alsó sarokba lő. (4:1). Középen ér véget a játék Az idény legszebb, legnagyobb iramú mérkőzésén nemvárt fölénnyel győzött a hazai csapat a listavezető ellen. A Vö­rös Meteor játékosai az első perctől hatalmas lelkesedéssel küzdöttek, a csa­tárok végre megtalálták góllövö cipőjű két, s már az első félórában eldöntőt!ék a mérkőzés sorsát. A három remekbe­szabott Meteor-gól teljesen megzavarta a pécsi védőket, s ebben' a játékrészben szinte egykapura folyt a játék. A má­sodik félidőben a Pécsi Lokomotív fris­sebben kezdett, s az első 20 percben nagy nyomás hárult a hazaiak kapujá­ra A Áíeteor-védelem azonban ekkor is jól zárt. Az u!olsó percekben ismét a hazaiak támadlak többet. A Zalaegersze­gi Vörös Meteor idei legjobb és leg­eredményesebb játékát nyújtotta, s győ­zelme ilyen arányban is teljesen megér­demelt. A győztes csapatban Molnár hiba nélkül, időnként bravúrosan védett A hátvédek közül Németh emelkedett ki, egészen elsőrangúan játszott. Dolgos és Nádasi jól romboltak. A két fedezet egy­mást múlta felül. Szijjártó a mezőny legjobbja volt, rengeteg sikeres közbe­avatkozás mellett a labdákat is jó helyre továbbította Zsidó alig maradt el tőle, Túrát szinte teljesen kikapcsol­ta a játékból. A csatársorban Bölcsföldi sérüléséig nagyszerű játékot nyújtóit, ballábas gólja Sokáig emlékezetes ma­rad. Szabados régen játszott már ilyen jól, labdáin-jk szeme volt, s ezúttal báf- ran lőtt is. Kerkai II végre küzdött is a labdáért, teljesítménye igy ugrássze­rűen feljavult. Mindkét gólja remek csatárteljesvtmény volt. Kerkai I az első félidőben az építésből, a második félidő­ben a védekezésből vette ki a részét, sí­kéi rel. Török végig lendületesen, he­lyenként igen jól játszott. Montág igye­kezett, nem keltett csalódást A Pécsi Lokomotivban Rácz a gólokról nem tehetett, több nehéz helyzetben tisz­tázott. A hátvédek közül Horváth I. nyújtotta a legjobb teljesítményt, a szélső hátvédeket többször átjátszottak- A két fedezet szürkén, sok hibával ját­szott A csatársorból Horváth II. és he, lyenként Udvaros játéka érdemel emii- lést, a többi csatár nem sok vizet za­vart. Bihari erélyes, jószemü játékvezetőnek bizonyult. NB II. NYUGATI CSOPORTJÁNAK EREDMÉNYEI: Komlói Bányász—Szombathelyi Vörös Lobogó 3:0 Csillaghegyi Vörös Lobogó—Pápai Vö­rös Lobogó 1:1 Pécsi Dózsa—Pécsbányatelepi Bányász 3:0 Taíabánvai Építők—Győri Lokomotív 3:1 Várpalotai Bányász—Szombathelyi Honvéd 2:2 Pécsi Vörös Lobogó—Kőbányai Dózsa 1:1 MEGYEI FELNŐTT LABDARUGÓ- EAJNOKSAG EREDMÉNYEI: Zalaegerszegen: Bázakerettyei Bányász —Zalaegerszegi Dózsa II. 5:3 Zalaegerszegi Dózsa I.—Lovászi Dózsa Nagykanizsán: Nagykanizsai Bányász II —Zalaegerszegi Lokomotiv 4:4 Nagykanizsai Dózsa—Zalaszentgróti Vörös Meteor 14:0 Lovásziban: Lovászi Bányász—Nagyka­nizsai Építők 2:2 Lentiben: Nagykanizsai Lokomotív— Lenti Traktor 3:2 A Zalaegerszegre kisorsolt Zalaeger­szegi Építők—Zalalövői MSK mérkőzés elmaradt, mert a zalalövői csapat nem jelent meg. NYEREMÉNYESÖ Totoeredménvek' 12 találatos 10 darab, egyenként 10.855 forint, 11 találatos 255 darab, egyenként 425 forint, 10 találatos 2879 darab, egyenként 50 ’forint nyere­ménnyel. A 12 találatos TOTO-szelvény: 2, 1, 2, törölve, 1, 1, 2, 1, 1, 2; 1; 1: x, AZ AMERIKAI TRAGÉDIA cimű drámát az Állami Faluszin- ház az alábbi helyeken adja elő: 1953 október 6-án Letenye. 1953 októbei* 7-én Lovászi Olaj­telep. 1953 október 8-án Zalatárnok. 1953 október 9-én Söjtör. 1953 október 11-én Zalaeger­szeg. 1953 október 12-én Bak. 1953 október 13-án Szentpéterur. Október 14-én Szepetnek. ELADÓ ebádlőkredenc, toalett tükör, ka­napé, asztalok, szölőprés, répavágó. Kemény Boncodfötde. (153) MOZI Zalaegerszeg október 1—7-ig: GYÖNGYVIRÁGTÓL — LOMBHULLÁSIG Nagykanizsa, október 1—7-ig: SZÖKIK A MENYASSZONY PERFEKT gyors- és gépirónőt azonnal felveszünk Zala szerkesztőség. Zala­egerszeg, Kossuth Lajos-u. 22 (150) A VADGESZTENYE kilójáért 30 fillért fizet a Melléktermék és Hulladékgyűj­tő Vállalat és a Földmüvesszöveike- zeí­_____ (149) FELV ESZÜNK: kőműves, ács. áll­ványozó segédmunkás férfi- és női dolgozókat budapesti mun­kahelyre, Vidéki dolgozók ré­szére megfelelő szállást, étkez­tetést biztosítunk. Jelentkezés: 23/2. Építőipari Vállalat Buda­pest. XIII, Rozsnyai-ut 6. ZALA A Atagvar Dolgozók Pártja Zala megvet Bizottságának lapja. — Pelelőa szer kesztő és kiadó: Darabos Iván — Szer­kesztőjéé: Zalaegei «zeg. Kossuth l. sfos. utca 52. Telefon: 250. — Kiadóhivatal: Zalaegerszeg, Széchenyi tér 4. Telefon: 102. — Készült a Vesmegvel Nyomda ipari Vállalatnál Szombathely. Kossuth Lajos.utca 6. Telefon: 7S. — Peleifia vezetfi: Hofmann Miklós.