Zala, 1950. március (6. évfolyam, 51-76. szám)

1950-03-07 / 56. szám

As átszervezés után megjavult a munka az Útfenntartó NV gépműhelyében de asért van még sok javítanivaló Nemrégen még azt mondták az Aliamépitészeti Hivatal zalaeger. szegi irodájában, amikor a gépja­vító műhelyből anyagigénylés en­gedélyezését kérték: „már nem tar­toznak hozzánk“. Viszont ha az Út­fenntartó NV-hez fordultak, ott pedig azt a választ kapták, hogy „még mi nem vettük át a műhelyt1’. Ilyenformán komoly kiesések mu­tatkoztak a megrendelt munkák el. végzése tekintetében és végered­ményben senkisem vállalta a fele­lősséget a késedelmekért. A közelmúltban végre megoldó­dott a rejtély. Az tizem átszerve­zése folytán az Útfenntartó NV. kebelébe került a volt AÉH. gép- javitó-mühely, valamint az ehhez kapcsolt cpmentárugyár is. A mű­hely dolgozói ebből áz alkalomból ismét visszakapták régi munkaked­vüket, minthogy egy időben olyan hírek is keringtek ,,jólértesült’1 kö. rökben, hogy ezt a kisüzemet a későbbiekben fokozatosan leépítik, hivatkozva kapacitásának szükség, telenségóre. Időközben azonban jobbnak látták, meghagyni eredeti terjedelmében, ami teljes, me gélé ge. dést váltott ki a dolgozók köréből A megváltásait hangulat természetesen visszatükröződik műhely munkájában is. Ne mond­junk mást, az átszervezés befeje­zése előtt anyag- és szerszámhiány- nyal küzdöttek, ma viszont ezen a téren máris komoly javulás állt be. Addig, amig néhány héttel ezelőtt csupán. egyetlen kulcsfelszerelés volt. mostmár minden szerelő ren­delkezik egy készlettel, vagy ha még nem kapott, a legrövidebb időn be­lül gondoskodik az üzemvezetőség beszerzéséről: Ugyancsak jelentő­sen megjavult a munkaszervezés is A pontosságot igénylő munkák végzésére nemrégiben helyeztek e] egy szerszámos szekrénnyel ellátott munkapadot a műhelybe, ahol za­vartalanul végezhetik el a szerelők az illesztő munkálatokat. Eddig lakatosok padján dolgoztak, ahol nem volt lehetséges éppen a kozo sen végzett satumunka miatt a pon tos munka. A másik jelentékeny újítás az anyagigénylést könnyíti meg. Eddig az iroda és a raktár távol voltak egymástól cs a felesleges járkálás sok időt vont el a munkásoktól Most ezen is változtattak és az iro. dát az anyagraktár közvetlen köze. lébe helyezték át. Ezzel az egyszerű észszerüsitcssel egész komoly idő megtakarítást sikrült máris elérni. A szinte hetekig alvó verseny- szellem kezd ismét ébredezni. A versenytáblán újra megjelenik a jó eredményt elérők neve, közöttük nem egy az ifjúmunkás. Itt van pél­dául Kohut Tibor szerelő, aki ezen a héten 282 százalékra fokozta nor. mateljesitményét. Hári Sándor mo­torszerelő a tegnapelőtti 130-ról 239 százalékra javított. Szép ered­ményt ért el még Szabó Gyula sze­relő i23 százalékos átlagával. A többiek- mind közel járnak az át­lagos 110—115 százalékhoz, de amint mondják, a darabmunka vál­tozatossága ingadozóvá, teszi a tel. jesitmények görbéjét. (Ebben vi­szont nem adunk nekik igazat!) Itt csak az a hiba, hogy nem mindig kapnak elegendő munkát, vagy ha kapnak is, még hiányos a munka alaposabb megszervezése, noha ezen a téren hasonlíthatatlanul jobb a helyzet, mint volt akár 2 héttel zelőtt is. „ Rá kell mutatnunk még egy ko­moly veszélyeket magában rejtő hibára. Tapasztaltuk, hogy az idő­sebb szakmunkások nem nézik jó szemmel a fiatalokat és igyekeznek akadályokat hárítani az utjukba. Egyszóval „féltékenyek“, amire ez. időszerint semmi okuk. Arra kell in­kább törekedniük, hogy minden se­gítséget megadjanak fejlődésük, szakmai tudásuk kiszélesítése érdé. kében. Fokozottabban szükség van tehát arra, hogy a központi veze­tőség határozatát itt is végrehajt­sák és a legközelebbi üzemi érte­kezleten ezt a hiányosságot is fel­vessék. Ast hisszük ha ezt a kérdést jóindulattal kezelik, akkor az sem fordul majd elő, hogy a tanulók széthagyják a munkadarabokat, szerszámokat munkájuk végezte után. UDP hírek Nagykanizsán Ezen a héten az összes üzemi szervezetek szakszervezeti napot tartsanak. Szerdán délután 4 órakor a VB. székhazának kistermében ÖSSZEVONT PROPA­GANDISTA-ÉRTEKEZLET lesz. Csütörtökön délután a VB. szék­házának nagytermében ÖSSZEVONT NÉPNEVELŐ-ÉRTEKEZLET lesz. , Vasárnap reggel háromnegyed 8. kor az összes falujárók, jelenjenek merr a VB. székháza előtt. A zalaszentgróti járásbíróság, mint telekkönyvi hatóság, 172—1950. tk. sz. ÁRVERÉSI HIRDETMÉNY-KIVONAT Czémán István végrehajtató- nak Klujber Ignác végrehajtást szenvedő ellen indított végrehaj­tási ügyében a telekkönyvi ható­ság a végrehajtási árverést 2143 forint tőkekövetelés és já­rulékai behajtása végett a Kis- azentgrót községben fekvő, s a kisszentgróti 134, 135. sztjkvek- ben A I. 1—2, A I. 1—2. sorsz. 192., 193., 194., 195. hrsz, alatt foglalt (ház, udvar, kert) a Bel- telekben: ingatlanok felerészére, együttesen 2337 forint kikiáltási árban elrendelte. Az árverést 1950. évi április hó 1. napján d. e. 9 órakor Kis- szentgrót községházánál fogják megtartani. Az árverésre kerülő ingatla­nok 3200 forint vételárnál ala­csonyabb áron nem adhatók el. Bánatpénz a kikiáltási ár 10 százaléka, amelyet a magasabb Ígéret ugyanannyi százalékára kell kiegészíteni. Zal'aszentgrót, 1950 jan. 23. Dt. Belinszky Bamnbás sk. járásbiró. ' A kiadmány hiteléül: Tóth irodasegédtiszt. 'JŐiwJk NAGYKANIZSA VÁROS HIRDETMÉNYE A folyó évi március hó 8-án vá­rosunkban tartandó Nemzetközi Nő­nap alkalmából felkérem a város háztulajdonosait, hogy házaikat lo­bogózzák fel. A világbéke ügyét szolgáló Nő napra ez utón is felhívom a város dolgozó lakosságának ügyeimét Polgármester. — A népszerű tudományos elő­adássorozat eheti előadása elmarad, mert a kanizsai dolgozók az elő­adás időpontjában a Nemzetközi Nőnapot ünnepük. — Pót állat- és kirakodóvásárt tartanak március 8-án, szerdán Zalaszentlászlón a község vásár­terén. — A somogyszentmiklósi DéFOSz-szervezet uj vezetőséget választott, amely ígéretet tett ar­ra, hogy hiven dolgozik a szocia­lizmusért, a békéért és a dolgozó parasztságért, NAGYKANIZSAI KISOSZ-HIREK Értesítjük tagjainkat, hogy köz­pontunk értesítése szerint szerdán, f. hó 8-án Bodrogi Miklós kartárs központunk vezetőségi tagja Nagy­kanizsára érkezik és egyesületünk­ben rendes taggyűlés keretében beszámolót tart. Felhívjuk tagjainkat, hogy a tag­gyűlésen teljes számban jelenjenek meg, tekintettel a beszámoló fon­tosságára és érdekességére. A taggyűlés kezdete 6 órakor lesz PORT Teliefetien volt az olajos csatársor Fostás-OlafmnnkásltO (1:0) Üllői ut, 10.000 néző. Vezette: Kecskeméti. Postás: Szabó — Solymosi, Villányi, Kapcsos — Ulicska, Kovács — Magyar, Bircsák, Fazekas, Hajek, Virág, Olajmunkás: Kovács — Né­meth L, Kosa, Tamás — For­gács, Zsidó — Andris, Károlyi, Imri, Markusovszky, Molnár. Változatos játékban a Pos­tás valamivel többet támad, de az olajos védelem jól tömörül. Az első negyedórában Imri, majd Károlyi elől csak kifutás sál tud tisztázni Szabó. A 27. percbem egy előreadott láb' dára Fazekas és Kovács egy­szerű ugranak a levegőibe. Ko­vács ellöki magától a csatárt, mire a játékvezető 11-est ítél- Ulicska lövése a jobb kapufa mellett száll el. A 33. percben Bircsák—Fazekas összjáték után a szélső az alapvonalról bead és a jó ütemben érkező Ulicska kapásból védketetlcnül a hálóba bombáz- 1:0 a Postás javára. Az utolsó percek ese­ménye : Imri remek helyzetben hibáz. Szünet után fokozódik az iram. Az első percek a Pos­tásé. Kovács többször is bravú­rosan ment. A 16. percben Mar­kusovszky keresztlabdáját Andris alig lövi mellé. Most feljön az Olajmunkás a me­zőnyben jól játszanak, do a befejezés elmarad. A 36. perc­ben a Postás kapuja előtt Imrit Kapcsos ellöki- A 11-est Mar­kusovszky a kapufa élének küldi a labdát, ami onnan Szabó ölébe pattan. Az Olaj- munkás az utolsó percekben teljesen beszorítja ellenfelét, de a helyzetek egész sorozatát hagyja ki­Közepes színvonalú mérkő­zésen az Olaj munkás döntet­lent érdemelt volna játéka alapján, de a támadósora gyen­gének bizonyult. Kovács hibát nem igen vétett- A közvetlen védelemben Németh, Tamás, Kosa a sorrend. Zsidó valami­vel jobb volt, mint Forgács. Andris néhány veszélyes tá­madást vezetett. Károlyi gyen­gébben játszott a szokottnál. Imri tartózkodóan mozgott. Markusovszky volt a legjobb csatár. Kapornak! gyors, de a beadásai nem sikerültek. A Postás legjobbjai: Szabó, Vil­lányi, Ulicska és Bircsák. Egy szezonra való gólt lőhetett volna egy jó csatársor JSVSE—Szfv Lokomotiv 5:2 (2:2) MOZI VÁROSI MOZGö NAGYKANIZSA Március 7—S-án, kedd, szerdán: IGAZAK ÚTJA A bányászok hősies küzdelméről készült német film. Főszerepben: Hohn, Ronval, Kle- ring, Trowé és Venehr. ZALA politikai napilap Felelős szerkesztő: Szántó Jenő. Felelős kiadó: Darabos Iván. Szerkesztőség: Zalaegerszeg, Szóchenyi-tér 4. Telefon: 2SG Nagykanizsa Zrínyi Miklős-u. 2Í Telefon: 54. ’■ ••vic.hiva'ai: Nagykanizsa, *<’ ut 5 Te’éfon: .'».'98. Készült a Dunántúli NyomdaNV-ben Szombathely, Kossuth Lajos-u. 6. Telefon: 75. Nyomdáért felel Hegedűs Gyula. Apróhirdetés nyitva Nagykanizsai gőzfürdő reggel 7-1ÖI este 6 -ig. Nagykanizsai gőzfürdő nők ré­szére kedden egész nap es-pénte ken dé’után vari nyitva. Vasárnapi elfoglaltságra ke­rékpározni tudó újságárusokat felvesz a nagykanizsai kiadóhi­vatal. (d) Eladó elköltözés miatt sürgősen és olcsón égy belterületi, kimondot­tan szép lakóház összkomfortos par kettás kétszobás lakással, azonnal be is költözhető. Bővebbet Horváth ingatlanirodában Nagykanizsa. Su gár-ut 42 __(225) Négyke rekű huzóskocsit keres megvételre a Papirnagykcreskedelmi NV nagykanizsai fiókja , (2281 Kiváló minőségű hálószoba, köny-v'szekrény. kassza,'1 fotelek cl adók. Vodiná;. Nagykanizsa,' "Ady Endrc-ut 8 • AVi) Eladók: orvosi müszerszekrény műszerek, ebédlabutór, tükör, szék rény, festmények és kárpitoskellé­kek. Fodorné' Nagykanizsa, Csen- gery-ut 18/b. (?22) NB. I-ES EREDMÉNYEK: Újpest—Előre 6:2. Csepel—Te- heríuvar 2:2, ETO—Debrecen 3:0, Szombathely—Soroksár 3:1, Vasas —Dorog 2:1, ÉDOSz—Sál. Tárna 2:1, Honvéd—Textiles 4:0. 8 telitalálat Beérkezett 237.695 darab szel­vény. Ebből 12 találatos 8 darab, fejenként 16.340 forint. 11 találatos 367 darab fejenként 355 forint, 10 találatos 3159 darab, fejenként 40 forint nyereménnyel. EZ A 12 TALÁLATOS SZELVÉNY Nagykanizsa, 1500 néző. Vezette: Szántai. NVSE: Kiss — Gazdag. Németh. Munkácsy — Balogh, Semsi — Szabó, Takács, Szedlák, Placskó, Békési. Szfv. Lokomotiv: Téli — Tass, Szeles, Tőke Papp, Marhoffer — Miskei, Nardai, Fóris, Illikmann, Róth.’ Hatalmas széllel szemben játszik az első félidőben az NVSE. Az első percek a vendégeké. Három szögié^ jelzi fölényüket. A 12. percben Gaz. dag hosszú előreadását Téli lábbal akarja védeni, lövése Takácsról a saját kapujába pattan 1:0. Nem so­káig örülhet az NVSE a vezetés­nek, mert egy súlyos védelmi hibá­ból Fóris kiegyenlít 1:1. A 21. percben Szabó beadásából Takács újból vezetéshez juttatja csapatát, majd néhány perc múlva Szeles 25 méteres bombaszabadru- gása köt ki a jobb felső sarokban 2:2. Szünet után az NVSE nagy fö­lénybe kerül, de a csatárok és a fe. dezetek lövéseit nem kíséri szeren. Honvéd—TSE 1 Tehcríu var—Csepel x Dorog—Vasas 2 EDOSz—Salgótarján 1 Postás—Olajmunkás 1 Szombathely—Soroksár L Györi Vasas—Debrecen 1 SzoMTE—Cegléd 1 Bp. Lököm.—SzSzMTE x M. Dinamó—Perutz 1 Tatabánya—PBTC 2 SzSFAC—Postás 2 AZ NB I. ÁLLÁSA: (4:0) (2:2) (1:2) (2:1) (1:0) (3:1) (3:0) (3:1) (2:2) (5:1) 0:2) (1:5) 1 Honvéd 17 13 2 2 47:16 28 2 EDOSz 17 11 2 4 43:21 24 3 Textiles 17 10 4 3 44:22 24 4 Vasas 17 8 4 5 36:23 20 5 Újpest 17 6 7 4 41:23 19 6 Gy. Vasas 17 7 5 5 37:26 19 7 Csepel 17 7 5 5 31:25 19 8 Teherfuvar 17 6 6 .5 37:33 IS ŐS. Tárna í 7 6 6 5 28:27 IS 10 B. Postás 17 5 8 4 23:25 18 i i Dorog. 17 6 4 7 33:3’ 16 12 Szombath„ 17 6 2 9 32:38 14 13 Deb. Lók. 17 3 5 9 25:52 11 14 Olajmunkás 17 1 6 10 21:47 8 15 Előre 17 2 4 11 25:58 8 16 Soroksár . ,17 o 4 11 19:50 8 cse. A 14. percben Szedlákot dan- csolja Márhoffer, a székesfehérvári játékost a biró kizárja a további játékból. Több nagy helyzet kiha­gyása után végre a 23. percben Takács újabb gólt lő, egy perc múlva Szedlák lövése talál utat a hálóba 4:2. A 31. percben Szedlák felvágásáért megítélt 11-est Bé­kési értékesíti 5:2. A hátralévő idő­ben még rengeteg gólt lőhetne az NVSE, de a csatárok sorra hibáz­nak a kapu előtt. Megérdemelt győzelmet aratott az NVSE, sőt ha a csatársora csak egy kicsit leleményesebb, több gól­lal is győzhettek volna. A székes- fehérváriak széllel hátban sem tud­tak fölényt kiharcolni. Kiss a ma^ gas labdáknál nem volt megnyug-n tató. A védelem legjobbja: GazJ dag, Németh és Munkácsy időn' ként visszaestek. A két fedezet — különösen Balogh — jól ját- szott. A csatársor .sokat gyengéi-; kedett. Szabó és Takács emelke; deft ki ebből a sorból. A vendé* geknél Szeles, Papp és Nardai vol­tak a legjobbak. Gól képesebb volt a ZMTE ZMTE-Ajkai SE 3:1 (1:0) támadásokkal kezdődik a j ben hosszan előre adott labdával ASE mérkőzés, de a ZMTE védelme jól áll a lábán. A 13. percben Fü- iöp előreadott labdáját Ebedli Ti- már elé játssza, aki a sarokba gu­rrt (1:0). Most erősen támad a ZMTE, a csatársor lövései azonban eredménytelenek. A 25. percben ió helyzethez jut az ajkai csapat:. Nádasi hazajátszik. A rövid labdát Gujtov megszerzi és tizenegyes tájról kapura )ö. Varga csak nehezen tudja föléje ütni, A félidő vendégtámadásokkaj fejeződik be. A második félidő elején az ASE ismét több támadást vezet. Az egerszegi hátvédek azonban min- ' n esetben visszaverik. A 6. perc­Horváth lefut, szép beadását a szabadon álló Gróf félmagasan x hálóba fejeli, 2:0. A ZMTE több támadás után á 32. percben Gróf szabadrúgását Tímár elé játssza, a labda Horváth elé kerül, s ö közelről laposan a sarokba küldi. A gól után az ajkaiak támadás' sai veszélyeztetik a ZMTE kapu-' ját. A 35. percben Gvüzi előre- adott labdáját Bujtor a tizenhatos-1 róL a léc alá bombázza. A mérkö-' zés mezőnyjátékkal ér véget Középiramu, helyenként izgah más mérkőzés. A ZMTE több tá^í madásával gólképesebb csatársora., val megérdemelten győzött. Fölényesen győztek a Vasutas öklözök NVSE—CVSE 12:4 Szépszámú közönség jelenlétében tartották meg vasárnap délelőtt Nagykanizsán az NVSE—CVSE ökölvívó-mérkőzést. Az sTg íéi- ■’ve működő celli együttes nem egy összecsapáson komoly ellenfélnek bizonyult, a jó formában lévő NVSE zonban igy is 12:4 arányban gye zött. Kele pontozással győz Eger- sZegi ellen. Wlasits az első menet­ben kiüti Bánkit, Wimmer ugyan­csak az első menetben kiütéssel győz Guzmlcza ellen. Brcidcr ellen­leiét, Encseit a második menetben szabálytalanságok miatt lelépteti a mérkőzésvezető. Balogh szép mér. kőzésen vereséget szenved Szabó­tól. Etelvári átesett a súlyhatáron, így Verthoffer győzött. A barát­ságos összecsapáson Etelvári bizo­nyult jobbnak és Verüiotfer a má­sodik menetben feladta a küzdel­met. Németh (NVSE) elleniéi nél­kül győz. Büki csak nehezen Kovácsot.