Zala, 1950. március (6. évfolyam, 51-76. szám)

1950-03-28 / 73. szám

Sztálinyeeekkel isuhs issük a szovjet sztahánofista irakionezetőll utján a kanizsai traktoros tan­folyam végzett hallgatái Három hónapig éltek együtt, ta­nultak, dolgoztak. Több, mint szá­zan voltak és a kanizsai gazdasági iskolában ismerkedtek meg a Szov­jetuniótól kapott nagyszerű trak-j torokkal, a Sztálinyeeekkel. A tan- " folyam most fejeződött be és a traktoristák már el is indulták gépállomásaikra, állami gazdasá­gaikba. hogy megoldják a rájukvá- ró feladatokat. A háromhónapos tanfolyamon ala­posan megismerték a Sztálinyece- ket. elsajátították a legújabb min­tájú Hofherr-traktorok kezelését és műszaki kiképzést kaptak azokhoz az arató-cséplőgépekhez, amelyek­kel nyáron már dolgoznak. Az utolsó nap a vizsgává] telt 'el. Valamennyien bebizonyították, hogy nem hiába töltötték el Nagy­kanizsán az időt. Tesznek, vesznek a Sztálinyecek körül. Valahogy olyan a kcp, mintha búcsúznának azoktól a gépektől, amelyeken ta­nultak, amelyeken megismerkedtek a szovjet technikával, ami most dolgozó parasztságunk munkáját könnyíti meg. Valamennyi gép dübörög, s a kékoverallos írak. toristák ott sürögnek-forognak kö­rülöttük. — Nem is álmodtam, hogy vala­ha is traktorvezető leszek. Sztáii- nyecre meg éppenséggel nem gon­doltam — mondja a Siklósról ide­került Papp Erzsébet. — Elmeséli, hogy a falujában annakidején meg- szólták, de mikor kiderült, hogy Sztáünyec vezetőképző-iskolára jön. már' irigyelték. Most kimondhatat­lanul boldog, hogy a nagyszerű gépekkel dolgozhat otthon. Ahogy a többiekkel beszélgetünk, látjuk, hogy valamennyi így van ezzel. Boldogok, mert a tanfolya­mon szerzett tudással kapcsolód­hatnak be otthon a munkába, ad­hatják át tapasztalataikat, s készül­hetnek a nagy ünnepre, április 4-re. — Én már el is gondoltam, hogy legalább a sztálini munkaverseny­ben elért 220 százalékos eredmé­nyemet érem el ismét — mondja az egyik kékoverallos traktorista, a bábolnai állami gazdaságból ide­került Csahóczi Márton. A Párt­ról beszél: — Még nem vagyok párttag, de otthon úgy igyekszem dogozni- hogy kiérdemejem ezt a kitüntetést. Ezen a tanfoyamon ta­nultam meg igazán, hogy mi is a Párt, és most már azt is tudom, hogy nekem is • a Párt útmutatását kell követőem. Általában mindenki komoly lel­kesedéssel, legjobb tudásával ké­szül a munkára. Fischer Tibor pél­dául kijelenti, hogy aligha pihen otthon a gyönkei gépállomáson, mert tüstént munkához lát. — Aztán munkaközben, ebédidő alatt, vagy éppen egy kis beszél­getés alkalmával továbbadom mind. azt, amit itt tanultam... — De igy is keli tenni — fűzi hozzá Gál Ferenc mezőtúri trakto­rista. Sohasem lehet eleget tudni és az ember mindig fejlődik. Csak magamról veszek példát. Eddig vajmi keveset tudtam a munkaver­senyről és csak úgy össztönszerüen dolgoztam, igy értem cl 120 szá­zalékos átlagteljesítményt. Mosj már tudom, mi a verseny és miért, versenyzőnk, ezért április 4-re en. nél jóval nagyobb eredményt aka­rok elérni. De ilyen géppel, mint ezv a Sztáünyec, lehet is dolgozni. A gépnek, a szocialista ember nagyszerű segítőtársának a szere- tete valamennyi hallgatóban meg­van. Major Tibor bábolnai trakto­rista például kijelenti: jobban vi­gyáz a gépre, mintha csak a saját tulajdona lenne, úgy vigyáz rá, artet az egész nép teVajdonéifa. A versenyláz mindaunyiukat él­l< ■ .Napról-napra olvasták azokat az eredményeket, amelyeket otthon dolgozó elvtársaik elértek a mun­kában, szinte irigyelték is őket egy kevéssé. Most fogadkoznak, hogy a hátralévő időben azért ők is tel­jes erővel és tudással dolgoznak- Acs Ilona és Kutnyácki Rózsi ha­tározott hangon jelenti ki, hogy otthon túlszárnyalnak eredményeik­kel minden férfit. Most az egyik Sztáünyec árnyé­kában Tömpe János elvtárssal be­szélgetünk az életéről, ami a fel- szabadulás óta lett szebb, jobb és vidámabb. — Már 12 éves koromban el­mentem tanoncnak egy kovácsmű­helybe — meséli. — Sok megpró­báltatásban, vagy inkább megaláz­tatásban volt részem. De azért ki­bírtam, mert tudtam, hogy nem tart örökké. Igazam lett. •— A felszabadulás után apám 12 hold földet kapott, én elmentem traktoristának. Most pedig itt vol­tam, tanultam. Meg akarom állni a helyem, hogy a tagjelöltből ha­marosan tag lehessek. — Amit ez­után mond, azt a többiek élénk he­lyeslése kiséri: — Fiatalok va­MDF hírek Nagykanizsán Hétfőn délután 5 órakor a V. B. kistermében az „Április 4-i ünnepsé­geket előkészítő társadalmi bizott­sági értekezletet tart. A bizottság tagjai pontosan jelenjenek meg. ^ Vasárnap és a hét minden napján péntekig: Azokban az alapszervezetekben, ahol április 10-ig nem tartanak ve­zetőség újjáválasztó taggyűlést, ott ezen a héten taggyűlések lesznek. A rendes taggyűlések napirendi pontjai: a) ÁPRILIS 4 előkészítésé­nek feladatai, b) tagjelölt és tag­felvétel. — A Szeszforgalmi NV. telepe Nagykanizsán Szabadság-tér 12. alatt ecet eladását megkezdte vi­szonteladók részére. MOZI VÁROSI MOZGO NAGYKANIZSA Március 28—29-én. Kedd- szerda: NÉVTELEN SZIGET Főszerepben: N. Mazajeva Szimonov, Apróhirdetés Nagykanizsai gőzfürdő nyitva reggel 7-től este 6 -ig. Nagykanizsai gőzfürdő nők ré­szére kedden egész nap és pénte­ken délután van nyitva. Vasárnapi elfoglaltságra ke­rékpározni tudó újságárusokat felvesz a nagykanizsai kiadóhi­90 százalékos állapotban lévő 125-ös Csepel motorkerékpár csa­lád'. okokból sürgősen eladó, érdek­lődni Serneválnál Alsórajkon, (d) Jókarban lévő 100-as Mátra mo­torkerékpár eladó. Horváth József fakereskedö Zalaszcntmjhály, (305) Eladó egylóerős villany mólói egy garnitúra dukkóz-ó-készülék, Dürkopp cylinder-g<Sp, kétplatnis villanyfözo, szekrényes gramofon, j ventillátor, csiszolómotor, eredd i i Singer bobin gép komplett Huszti István műszerész Nagykanizsa..Sza­badság-tér 16. 1322) Használt jé állapotban levő sex lont vennék. Nagykanizsa, Rezgő- j nyi-utca 21. Németh. (3231 Nagy szőnyeg eladó. Cim a nagy­kanizsai kiadóban. (3241 Választó faj kese malacok, el­adók. Cim: Szabó Nagykanizsa, Szemere-utca 4. Keíegyár. (325) Elsőrendű mddern rádió eladó. Nagykanizsa, Zárda-Utca G. (328) gyünk, megtanultunk bánni a Sztá­linyecekkel. Ezekkel a gépekkel pe. dig elindítjuk mi is a szfahánovisfa mozgalmat a mezőgazdasági munkában. Meg­szívleltük Gerő elvtárs szavait, bát­ran fogunk kezdeményezni. Járt utón kell haladnunk. A szovjet szta. hánovista traktorvezetők taposták ki előttünk az utat. Én a magam részéről minél magasabb teljesít­ményt akarok elérni április 4-ig, hogy ezzel háláljam meg mindazt amit felszabadulásunknak köszön­hetek. Ami eredményt addig elérek, tovább fogom fokozni április 4-e után is. A nagykanizsai gazdasági iskola termei most kiürültek, s egy-kél nap múltán ismét benépesednek. Újabb traktoristák jönnek, akik ma­gukkal hozzák a munka első ta­pasztalatait, hogy kibővítve azokat magasabb szakmai tudást szerez­zenek, s fokozzák elméleti felké­szültségüket. • _____________ (Kovács Anna.) IS eser forintos telitalálat Beérkezett 249.942 darab szel vény. Ebből 12 találatos 9 darab­fejenként 15.270, 11 találatos 147 darab, fejenként 935 forint, 10 ta­lálatos 1573 darab, fejenként 75 fo­rint nyereménnyel. EZ A 12 TALALATOS SZELVÉNY Honvéd—Soroksár 1 (4:2) ÉDOSz—Debr. Lók. 1 (7:1) T eherf uvar—Olajmunkás 1 (5:0) Textiles—Vasas X (1:1) Újpest—Csepel X (2:2) Szomb. Lók.—Postás X (1:1) Perutz—PBTC 1 (2:1) Orosháza—Cegléd 2 (1:2) Sz. SzMTE—Szóin. Lók. X (2:2) Pereces—MMNVTÉ X (1:1) Diósgyőr—Misk. Lók. 1 (3:0) S. Vasas—Kistext 2 (1:2) AZ NB L ÁLLASA: 1 Honvéd 2 ÉDOSz 3 Textiles 4 Vasas 5 Teh er fuvar 6 Gy. Vasas 7 Újpest 8 Csepel 9 Postás 10 Dorogi T. i 1 Salg. Tárna 12 Szom. Lók. 13 Előre 14 Debr. Lók. 15 Soroksár 16 Olajmunk. 1! 11 10 9 Az 1:1 állásnál félbeszakadt D. Lók.—Újpest mérkőzés eredményét 56:19 34 56:24 28 55:27 28 43:27 25 46:33 24 6 45:30 23 5 46:35 22 6 37:33 22 5 29:31 22 7 40:35 21 7 34:35 20 11 40:49 17 13 33:70 12 27:70 14 25:59 12 24:59 nem számítottuk be. NB 1-es eredmények.: ÉDOSz— Debrecen 7:1 (2:1), Vasas—Texti­les 1:1 (1:1), Honvéd—Soroksár 4:2 (1:1), Postás— Szombathely 1:1 (1:0), Gy. Vasas—Dorog 2:2 (1:1), Csepel—Újpest 2:2 (2:1), Előre—Salgótarján 3:1 (2:1). NB II-es eredmények: KDSK —Postás 3:1 (0:0), SVSK—Szfv. Lokomotiv 6:4 (3:1), Perutz— PBTC 2:1 (0:0), GyVSK—Várpa­lota 1:0 (1:0), P. Lokomotív—Pa­mut 5:2 (3:1), Dinamó—KSDSE 1:0 (1:0), Tatabánya—SFAC 6:1 (4:0). Kerületi eredmények: Olajmun­kás II—Balatonleíle 6:4 (2:0), NVSE II—Böhönye 3:0 (1:0). MNTE -Gyékényes 4:1 (1:1). ZALA politikai napilap Felelős szerkesztő: Szántó Jenő. Felelős kiadó: Darabos Iván. Szerkesztőség: Zalaegerszeg, Széchenyi-tér 4 Telefon: 250. Nagykanizsa, Zrinyi Mikiós-u 29. Telefon: 54. Kiadóhivatal: Nagykanizsa, Sztálín-ut 5. Telefon: 3-98* Készült a Dunántúli Nyomda NV-ben Szombathely, Kossuth Lajos-u. 6. Telefon: 75. Nyomdáért íelel: Hegedűs Gyula, j POft Nem voH ellenfél a tartalékos Ólaimunkás Teherfuvar Olajmunkás 5:0 (3:0) Ullői-ut. 10.000 néző. Vezette: Sipos. Teherfuvar: Grosits — Bagoly, Szabó II., Rigó — Fürjes, Zaka­riás — Béres, Virág, Szuh, Zsolnai, Bártfai. Olajmunkás: Kovács — Gerics, Kosa, Tamás — Forgács, Zsidó — Andris. Szepesi, Petrovai, Marku- sovszky, Molnár. Már a 2. percben Szuh kiugrik, gyenge lövését Kovács kiejti és Szuh a hálóba lő 1:0. Továbbra is a Teherfuvar támad mégis. A 14. percben majdnem gólt ér el az Olajmunkás. Szabó II. hazaadását Andris elcsipi, Bagoly csak az utol só pillanatban ment. A 30. percben Zsolnai lövése Kosáról a hálóba jutna, de Kovács remek vetődéssel tisztáz. A 33. percben Szuh iveit labdáját Virágh fordulásból kapu­ra lövi. Kovács a labdát kiejti Bártfai elé, akinek lövését Kováé- nem védhette. 2:0. A 40. percben Virág középen kiugrik, Kovács ld- íut, vetődik, de a labda a hasa alatt átgurul s ezután Virág ké­nyelmesen a kapuba viszi a labdát. 3:0. Szünet után néhány formás tá­madást ' ezet az Olajtnunkás. A 8. percben mégis a Teherfuvar rúg újabb gólt. Szuh lövését Kovács Bártfai elé üti s a szélső egyből a jobb sarokba 15 4:0. Ismét né­hány kanizsai támadás következik, majd teljesen fölénybe kerül a Te. herfuvar. Az utolsó pillanatban a szabadonhagyott Zsolnai 12 méte­res lövésével beállítja a végered­ményt. 5:0. A tartalékosán és sérültekkel kiálló Olajmunkásnak már a rajt nál nem volt sok esélye. A súlyos vereséghez hozzájárult még Ko­vács váratlanul igen gyenge forrná-’ ja. A Teherfuvar ilyen arányban is megérdemelten győzött. Az AVSK: öliöhivóhajnok NV8K—CV8E 12:4 Az NVSK sorsdöntő ökölvívó mérkőzést vívott vasárnap Cell- dömölkön a CVSE ellen. A sziv- vel-lélekkel küzdő vasutas ver­senyzők hatalmas küzdelem után 12:4 arányban győztek és ezzel megszerezték a bajnoki cimet az NB IlI-ban. Egyben jogot nyertek arra, hogy az NB II-be jutásért osztályozó mérkőzése­ket vívjanak a többi kerületek bajnokaival. Eredmények: Kele hatalmas küzdelem után legyőzi Egerszegit. Wlasits ellenfél nél­kül győz. Breider biztosan verte Turbiczát. Wimmer az első me- netben kiüti Eneseit. Balogh pontozással megérdelmelt vere­séget szenved Szabótól. Gáti ugyancsak veszt Berghoffer I-el szemben. Etelvári döntő fölénnyel győz Boldizsár ellen, akit a mér­kőzésvezető a második menetben le is léptetett, Büki legyőzte Ko- 1 vácsot. Győzött a szerencsésebb NVSK—Lendület 2:1 (0:0) Nagykanizsa, 1000 néző. Vezette: Zsigmondi. NVSK: Kiss — Gazdag Németh. Munkácsy — Balogh, Semsi — Sza­bó, Takács. Saár, Placskó, Mol­nár. Lendület: Szűcs — Szabó, Réti. Bállá — Komorettó, Pásztor — Fenyvesi. Csepregi, Németh, Győr. vári, Hargitla. Unalmas játékkal kezdődik a mérkőzés. Lassan az NVSK kerül fölénybe, az első komoly helyzetük mégis a vendégeknek van. A 9. percben az előrehuzódó Szabó lö­vését Kiss alig tudja védeni. A 12. percben Placskó kiugrik a vé­dők között, lövése a kifutó kapus­ról visszapattan Saár elé, aki mellé gurit. Feltűnik az NVSK támadó­sorának tervszerűtlen játéka. A 34, percben Balogh közvetett szabad­rúgása Szabó elé kerül, akinek pompás lövése a felső lécen csattan, a visszapattanó labdát Saár fölé bombázza. Az utolsó percekben Balogh helyet cserél Placskőval. Fordulás után szél ellen is fö­lényben van az NVSK- A 4. perc­ben Placskó közelről hibáz. A 11. percben Fenyvesi beadását Csepre­gi közelről mellé gurit ja. A 14. percben Szabó ..megkeveri a Len­dület védőit, majd az üresen álló Baloghnak adja a labdát, aki kö^ zelről hálóba lő 1:0. A 22. percben Komerettó átmegy Semsin és Műm káesyn beadását Pásztor két lé­pésről az égbe lövi. A 29. percben Molnár a leálló Lendület védelem mellett nyugodtan a hálóba lő 2:0, Kemény lesz a játék. Mindkét ol­dalon sok a felesleges sportszerűt­lenség. A 43. percben Munkácsy kézzel éri a labdát a 16-oson belül. A büntetőt Bállá értékesíti. 2:1. Közei egyenlő erejű csapat küz­delméből a szerencsésebb NVSK került ki győztesen. A hazaiak tá­madósora változatlanul -gyengéiké, dik. Egyénileg Kiss kielégített. A közvetlen védelem legjobbja Gaz­dag. Németh végig jól állt a lá­bán. Munkácsy néha meg-megin- gott. Balogh túl sokat vállalt ma­gára. Semsinek a leadások a gyen­géi. Szabónak volt néhány pompás mozdulata. Takács el-eltünt. Saár nem elégített ki. Placskó hátul jobb volt. .Molnár gyorsasága né­hányszor érvényre jutott. A vendé­gek közül Réti, Bállá, Komerettó és Pásztor tűntek ki. Az NVSK asztaliteniszezői az NB ll-ben Sikeresen szerepeitek Pécsett az NVSK asztaliteniszezői. Ha­talmas küzdelem után 13:12 arányban legyőzték a P. MEFESz együttesét és ezzel bekerüllek az NB II-be. A vasutasok győzel­meit Bácsi 5, Polai 4, Körös-* Baranyai 2—2 szerezték, de a fiatal Gelencsér is lelkes játéká­val hozzájárult a bajnoki cim megszerzéséhez. Nincs javulás a ZMTE csatársorában ZMTE—Bánhida 1:0 (0:0) Az első leli ebiben végig a MT.E támad. Bánhida védel­mének gyenge játéka egy tu­cat -tiszta helyzethez juttatja a ’’ azai csatárokat, azonban tel­esen gólképtelenek. A másodok félidőben tovább tart a ZMTE nyomása, gólt azonban csak a 30. percben si­kerül elérni. — Kocsis elére­ndőit labdáját. Ebedli a tisz­tán álló Lánghoz játssza, aki az ötösről menthetetlenül a léc alá bombáz: 1:0. A gól után több támadást vezet a vendégcsapat, de a hazai vé­delem biztosan védi ki az ősz- szes támadásokat. A mérkőzés utolsó perceiben ismét több gólhelyzetet hagy ki a ZMTE. Ha a ZMTE csatársora nem ffólképtélén és a helyseteket jobb összjátékkal használják ki legalább gólkülönbség- gél győzheti volng.