Vadász- és Versenylap 31. évfolyam, 1887

1887-02-10 / 6. szám

'54 A fedeztetési idény pénzügyi oldalát tekintve, a következő adatok vannak kezünk között : ingyen fedeztetett 451 kancza 1 írtért « 5479 « 2 « « 3387 « 3 « « 1149 « 4 « « 407 « 5 « « 184 « 6 « « 36 « 8 « « 27 « 12 « « 2 « 15 « « 15 « Összesen az 11481 kancza után fedez­tetési dij czimén 19087 frt folyt be az állam pénztárába. A 15 bérmén után pedig 3300 forint bér fizettetett. — E szerint a bérmének 1886-ban 50 frttal többet, ellenben a fedeztető állomá­sokra kihelyezett mének 1380 frttal keveseb­bet jövedelmezlek most, mint az előző évben. Egy állomás 187 frt 12 kr bruttó jöve­tleimet hozott. Egy mén után 67 írt 50 kr folyt be. Egy kancza fedeztetéseért átlag 1 forint 72 kr fed. dij fizettetett Egy bérménre átlag 220 frt bérösszeg esett. Az eiőző (1885.) évben a s.-szt.-györgyi méntelep területén a tenyésztésre használt 297 állami mén összesen 12310 kanczát fe­dezett. Ebből határozottan vemhes lett 8202 kancza meddő maradt 3935 « 173-nál pe­dig a vemhesség kipuhatolható nem volt. A 8202 vemhes kancza után elletett 3315 méncsikó. 3315 kanczacsikó, összesen 6630 darab, a többi vemhes kancza részint elvetélt, részint az ellés előtt tönkre ment, részint eladatott. A vemhesség 07 2/ 3 százalékra rúgott. Az elletett csikók számát tekint ve : egy ménre 22V 3 és egy állomásra 66 csikó jutott. Az állomásokon átlag vemhes lett 82 kancza, vagyis minden egyes mén megtermé­kenyitett 27 kanczát. ATHLETIKA,TESTGYAKORLAT. A budapesti korcsolya-versenyek. i (Az 1. kerületi polgári kör jégpályáján.) Második nap: 1887 február 2-án. A kedvező idő, mely e napon a versenyek : sikereihez nagyban hozzájárult, kárpótolta 1 mindazt, a mit a január 23-án tartott verse­nyek alkalmával nélkülözni kellett. 2° hideg mellett a pálya jege kitűnő kemény volt. s e keménységet nem rontotta el ama mérsékelt köd, mely . a főváros felett lebegett. Szélcsend lévén, a közönségnek a szabadban való tar­tózkodása kellemes volt. A közönség egy része a pálya belsejében vigan siklott a jégen tova, mig más része a csarnokban, s a csarnok előtti terasseon foglalt helyet. Az egyes ver­senyekben való számszerinti részvétel valóban oly nagy volt, hogy a jövő iránt, táplált re­ményeink magasra emelkedtek. Tavaly rendez­tetett az első korcsolya-verseny egy-napos ineeting - öt concurrentiávaj. s az idén mái­kéi-napos meeting íratott ki 17 concurrentiá­val. a melyek közül egy (nők versenye) neve­zés hiánya miatt, egy pedig az első napi rossz időjárás miatt nem volt megtartható. A tavalyi meeting öt versenyében 21-en indul­tak (egy versenyre átlag 4 versenyző esik), az idei meeting 15 versenyében pedig éppen 100 indult, vagyis egy concurrenliában átlag beien. E számadatok kétségtelenné teszik, hogy a versenyzési kedv emelkedőben van ama rövid idő alatt is, mióta Budapesten korcsolya­versenyek rendeztetnek. Nem is hibázik már egyéb, minthogy a versenyek kiírása, illetőleg у propositiók kellő közhírré tétele a jövőben még a megelőző év deczember havában meg­történjék. hogy a versenyzők még idejekorán traininghez foghassanak. Beméljük, hogy az I. kerületi polgári kör jégpálya-bizottsága eme megjegyzésünket figyelmére fogja méltatni. Mint figyelemre méltó körülményt, fel kell említenünk ama képesség számtani képét, me lyet az egyes versenyzők tanúsítottak. A ta­lálkozási verseny nyertese Katinszky Ernő urnák 250 mtrnyi távolságra tanúsított leg­jobb idő recordja 34 mp volt. vagyis baladási képessége 1 mp alatt 7 mtr 35 cmtr. A vigasz­verseny nyertese Planer Jenő ur 310 mtrnyi távolságot 42 mp alatt futott be, s igy hala­dási képessége 1 mp alatt 7 méter 38 cmtr. Az ifjak versenyének nyertese Wein Dezső (15 éves ifjú) 300 méternyi távolságot 45 inp alatt tett meg, s igy haladási képessége 1 mp alatt 6 méter 66 cmtr. Természetes, bogy a hosszabb távolságokra ily haladási képesség nem mutatható ki, de a hosszabb távolságok­ban az erővel takarékoskodni kell. — A sik­verseny győztese fíárczy Andor ur 600 métert 1 p. 33 mp alatt tette meg, s igy 1 mp alatt 6 métert és 43 emtrt haladt. Meg kell e helyen jegyezni, hogy Bárczy ur minden megerőltetés nélkül tetszés szerint győzött. Az internationalis sikverseny győztese, e jó trainirozott athleta. Pirovich Aladár űr 1200 métert 3 p. és 7 mp alatt tett meg, s ez 1 mp alatt 6 méter és 42 lj,, cmtr haladási képességnek felel meg. Az egves versenvek lefolyása a következő volt: A rossz időjárás folytán a mull verseny­napról elmaradt Verseny hátra félé (300 mtr) öt versenyzőt csalt a starthoz. A vezetéssel Keuler ur iramodott el, s vezető szerepéről az egész verseny alatt le sem mondva biztosan nyert. 1. Keuler Iván 1 p. 10 mp. 2. Pyber Ede I p. 11 mp. 3. Bócz József (köpeczi) I p. 12 mp. Indultak még : B'rtoun Adorján és Piro­vich Aladár urak. I. Ifjak versenye. 300 meter. Tizennyolcz nevezés érkezett e versenyre, s igy két cso­portban történt az indítás. Az első csoportban nyolczan jelentek meg az indulá-i oszlopnál, s midőn a starter zászlója meglendült, gyors tempóban hagyta el a derék csapat felállítási helyét, anélkül hogy egyik vagy másik aka­dályozta volna egymást futása közben. Nem­sokára Bogulya Károly és Nimmerfroh János váltak ki a többiek közül, s társaiktól mint­egy megfutva, maguk közt csinálták a ver­senyt. Bogulya biztosan győzött, Alkér Jenő rosz harmadik volt, A második csoportban kilencz ifjút bocsá­tott el a starter, s e verseny annál érdekesebb volt, mert a csapatból csak később (100 me­ter meghaladása után) vált ki Kiss Ernő és Wein Dezső, szorítva mások által. Kiss Ernőé lévén a belső oldal, az ez állal nyújtott előnyt biztosítani tudta magának, s meglehetős biz­tosan győzött is, mig Wein mögött Keleti (Iá­bor lett jó harmadik. 1-ső csoport : 1. Bogulya Károly 46 mp. 2. Nimmerfiöh János 48 mp. 3. Alkér Jenő 56 mp. 2-dik csoport: 1. Kiss Ernő 46 mp. 2. Wein Dezső 46 1/ 2 mp. 3. Keleti Gábor 47 1/ 2 mp. A döntő-verseny eme hat ifjú harczos között a IV. sz. verseny után tartatott meg. Wein Dezső a legjobb start-számot húzván, indítás után végig a belső oldalt tartotta meg s Kiss, Keleti és Bogulya minden igyekezete sem tudta tőle e helyet elvitatni, bár a hosszú egyenes vonalon Kiss Ernő folyton véle derék­futásban küzdött, ugy hogy Wein csakis a belső helynek köszöni rövid fejhoszszal kivívott diadalát. 1. Wein Dezső 45 mp. (35 mp.) 2. Kiss Ernő 45 1/ 4 mp. (35 x/ 4 mp.) 3. Keleti Gábor 46 mp. (36 mp.) Igv az első dijat Wein, a másodikat Kiss és a harmadikat Keleti nyerték el. Az időmé­rők hivatalosan 35 mp. állapítottak meg a győztes recordjaként, a mi minden esetre téves s bizonynyal 45 mp. lesz. II. Találkozási verseny 250 méter. Nyolcz nevező közül heten indultak e versenyben ket­tes csoportokban, ellenkező irányban. Első kísérlet: 1. heat : 1. Katinszky Ernő 34 mp. 2. Wiettinghoff Gyula 36 mp. 2. heat : 1. Brozer Arthur 39 mp. 2. Makcez Arthur (elesett). 3. heat : 1. Ferdinándy Bérezi 39 mp. 2. Szeghő Cornél 42 mp. 4. heat : Tóth Béla 41 mp. Minthogy Tóth Béla ur nem érte el a vesztesek közül legjobb recordot elért időt, mint vesztes a további kísérletekből kizáratott. Második kísérlet: 1. heat: 1. Katinszky Ernő 37 mp. 2. Ferdinandy Bérezi 41 mp. 2. heat : Brozer Arthur 39 mp. Mivel Brozer ur 41. mpnél is jobb recor­dot mutatott fel, Katinszky úrral döntő heatra bocsáttatott. Döntő beat : 1. Katinszky Ernő 37 mp. 2. Brozer Arthur 39 mp. Igy hát az első dij Katinszky urnák, a második Brozer urnák adatott ki. III. Sikverseny 600 meter. Hat nevező közül öten versenyeztek e futamban. Fass­berger és Keuler urak, mint verseny nyertesei 20 meter hátrányt kaptak a propositiók értel­mében. Az indulási jelre Bárczy ur vezetése alatt útnak eredt a mezőny. Bárczy ur a ver­senytársai közli térkülönbséget folyton nagyoli­bitván. 100 meter előnynyel tetszés szerint nyert. Fassberger és Keuler urak a második díjért soká küzdtek, mignem Keuler urnák sikerüli azt elvinni. A többi versenyzők, sőt Fassberger ur is, mielőtt a czélt elérték volna kiállottak. 1. Bárczy Andor 1 p 33 mp. 2. Keuler Iván 1 P 46 mp. Indultak még: Fassberger József, Pyber Ede és Kusswurm Kálmán urak. IV. Nemzetközi sikverseny. 1200 meter. Kilenczen neveztek e versenyre, s valamennyien indultak is. A starter által adott jelre elindult a szép mezőny Dürr Károly úrral az élen, Sándor ur a második, Planer ur a harmadik, Pirovich ur a negyedik helyen baladtak, a többiek csomóban utánuk. Dürr ur gyors tempóban vezetett, Igy baladták meg másod­szor is a pályát, a hátulsó csomó lassan-lassan nyilt abb lett," Sándy és Bócz haladtak a végén. A harmadik körben Sándor ur korcsolyája eltörvén, kénytelen volt kiállni a versenyből. Ekkor már Planér' ur is elmaradt, de még Dürr folyton vezetett. Most Pirovich is ko­molyabban vette a dolgot, mind erősebb tempó­ban'kezdé a 30 meterrel elölte baladó Dürr Károlyt szorítani, a negyedik körben szem­látomást behozta a köztük lévő térkülönbséget, s minden nagyobb erőlködés nélkül elment mellette. Az ötödik körben már Pirovich ve­zetett. s végre biztosan nyert circa 15—20 meter előnynyel. Az utolsó körben Sándy ur is szépen felszaladt, s jó harmadik lett. 1. Pirovich Aladár 3 p 7 mp. 2. Dürr Károly 3 p 10 mp. 8. Sándv Gyula 3 p 14 mp. Indultak még : Gresznarik Aladár, Demjén Sándor, köpeczi Bócz József, Sándor Ákos, Makucz Arthur és Planer Jenő. V. Akadályverseny-handicap. 500 meter. Négy nevezés érkezett e versenyre, s mind a négyen elfoglalták felállítási helyüket. Sándor ur, ki ilárczyval szemben 20 meter térhátrányt kapott, indult ugyan, de nem vett részt a ver­senyben. Ferdinándy Bérezi, ki Bárezi előtt