Új Szó, 1996. augusztus (49. évfolyam, 178-203. szám)

1996-08-26 / 199. szám, hétfő

1996. augusztus 26. SPORT ÚJ SZ Ó 91 I. LABDARÚGÓLIGA. 4. FORDULÓ: A TRNAVA ÉS AZ FC KOŠICE TOVÁBBRA IS VERETLEN A zsolnaiak még mindig nem rúgtak gólt Kezd „helyreállni a rend" a bajnokság 4. fordulója után a táblázaton. Szom­baton ugyanis már az esélyesek nyertek, méghozzá idegenben szerzett pon­tokat a Tmava és az 1. FC Košice. Hogy nem könnyű az újoncok helyzete, bi­zonyítja: hárman közülük kikaptak, és a negyedik, a Petržalka ismét nem rú­gott gólt otthonában, csak döntetlenül mérkőzött a bártfaiakkal. A góloknál maradva: a zsolnalak négy meccsen egyszer sem tudtak a hálóba találni, 0:6-os a gólarányuk... Dunaszerdahelyen nagy várakozás előzte meg a nagy­szombatiak elleni meccset, az esélyes vendégek biztosan győztek. A 4. for­duló két vasárnapi mérkőzéséről a 11. oldalon számolunk be. A következő forduló párosítása: Rim. Sobota-lnter, Dubnlca-DAC, Prešov-Lokomotíva, Nitra-Humenné, Bardejov-B. Bystrica, Slovan-Petržalka, 1. FC Košlce-Prl­evidza, Trnava-Žilina. PETRIMEX PRIEVIDZA-TAURIS RIM. SOBOTA 2:0 (1:0) Színvonalas mérkőzést láthattak a nézők, mindkét csapat előtt sok gólhely­zet adódott. Többnyire azonban a gömö­riek kapuja előtt játszódtak le izgalma­sabb jelenetek. A Tauris rokonszenves csapatként mutatkozott be, a gyors el­lentámadásokra épített, de játékán lát­szott, kevés a tapasztalt labdarúgója, akik taktikai hibákat vétettek. Sokáig nem ment a játék a hazaiaknak sem, elsősorban azért, mert pontatlanul szőtték támadásaikat. Az első gólt úgy szerezték a privigyeiek, hogy Kraus két ellenfelét is átjátszotta, Oršulához to­vábbított, aki beívelte a labdát, és Hok­sa fejjel juttatta a hálóba. A második gólt Prusák helyezett lövéssel szerezte. A gólokon kívül még több nagy helyzetet puskáztak el a hazaiak. A vendégek az első félidőben Piszár révén szerezhet­tek volna gólt, szünet után Tršo került jó helyzetbe, ám Baláž kapus bravúrral há­rított. Góllövők: Hoksa (45.), Prusák (87.). játékvezető: Zvolánek, 4000 néző. Sár­ga lap: Ondráš, Vrábel, Ďurica, Piszár. Piros lap: Vrábel (70., ismételt szabály­talanságért). PRIEVIDZA: Baláž-Kitka, Haiaška, Ondráš-Oršula, Holmik (85. Majernik), Kraus, Hoksa, L. Kuna (87. Škrteij-Prusák, Hornák (67. Plevka). RIM. SOBOTA: Nôta-Sasák, Duchyňa, Kaličiak, Pauk-Ďurica (58. Medgyes), Tršo, Vrábel, Spišák-Sýkora, Piszár. MŠK ŽILI NA­1. FC KOŠICE 0:2 (0:0) Azok után, hogy a kassaiak nagyon jó teljesítményt nyújtottak Glasgow-ban a Celtic elleni UEFA Kupa visszavágón, mindenki modern, gyors játékot várt tőlük. A vendégek azonban ilyen értelemben csak a második félidőben futballoztak, amikor a széleken vezették a támadásokat, ráadásul már csírájában elfojtották a hazaiak minden kez­deményezését. Mindkét gól pontrúgásból született, az első tizenegyesből (Németh szabálytalankodott Rusnákkal szemben), a második pedig mintegy 20 m-es szabad­rúgásból. A gólok után a tapasztalt vendégcsapat irányította a meccset, megérdemel­ten győzött. A hazaiak előtt is adódott néhány lehetőség, de már hagyományosan kép­telenek voltak a kapuba találni. Góllövők: Semenik (59., 11-esből), Zvara (64.). Játékvezető: Csabay, 3900 néző. Sárga lap: Masarovič, Varadín, Németh, Tibenský, Žitný, Praženica, Karásek, Lalik. ŽILINA: Rzeszoto-Hluško, Tibenský, Vlček, Ondráš (46. Trnovec)-Hrnčár, Kopecký (74. Veselý), Masarovič, Németh, Varadín (69. Žitný), Mészáros. FC KOŠICE: Ju­račka-Kozák, Karásek, Praženica, J. Sov/č, Janočko, M. Kráľ, D. Tóth (53. A. Rusnák), Zvara (85. Obšitníkj-Kožlej (75. Lalík), Semeník. LOKOMOTÍVA KOŠICE-ZŤS KERAMETAL DUBNICA 2:0 (0:0) Már az első percben kétszer kellett köz­beavatkoznia Mentei kapusnak, Piatka lö­véseit védte. A 21. percben Kisel csak a vendégek kapusába lőtte a labdát. Szünet után a kassaiak fokozták az iramot előbb Popovec a felső lécet találta el, utána Ger­gely a gólvonalról mentett. Amikor a hazai­ak megszerezték a vezetést, felbátorodtak a vendégek, és mintegy 30 percen át fö­lényben futballoztak, hiába, mert az utolsó percben egy gyors kontraakció után a Lo­komotíva megszerezte második gólját. Góllövők: Popovec (60.), Kozinka (90.). Já­tékvezető: Ligocký, 1900 néző. Sárga lap: Ištók, Popvec, Kiss, Lesniak, Forgáč, Lies­kovský, Novák. LOKOMOTÍVA Rodák-Orabi­nec, Mihálik, Urban, Matulaj-Kisel (86. Ko­zinka), Ištók ( 64. Lesniak), Kiss, Soták (39. Šo!tís)-Piatka, Popovec. DUBNICA: Men­tet-Forgáč, Gergely, R- Novák, Bagin-Lies­kovský, Homér, Mičega, Nosický-Nemečkai, Mišák (29. Krajčovič, 64. Siiäô). ARTMEDIA PETRŽALKA-JAS BARDEJOV 0:0 A ligetiek képtelenek saját pályájukon gólt lőni, így döntetlenül mérkőztek a Bardejov­val is. Ez annak tudható be, hogy képtelenek beszorítani ellenfelüket és hibázásra kény­szeríteni. A mostani taktikájuk nem vezethet sikerre, mivel a középpályáról többnyire hátrafelé adják a labdát, onnan pedig fejetlenül előrevágják a csatárok felé. Ez a játéks­tílus könnyen semlegesíthető. Kombinatív játékkal képtelenek az ellenfél tizenhatosáig eljutni, könnyedén elveszítik a labdát, amiből az ellenfél veszélyes támadásokat vezet­het. A vendégeknek két nagy helyzetük adódott a második félidőben, de Kakaš kapus nagyszerű érzékkel hárított. Az állandó esőzés következtében nem volt túlságosan szín­vonalas a meccs, amelyet végül a hazaiak megnyerhettek volna, de Gostió hálóba tartó labdáját az egyik védő az alapvonalról rúgta ki. Játékvezető: Ihring, 2600 néző. Sárga lap: Gostič, Schelling, Prúčny. PETRŽALKA: Ka­kaš-Weiss-Boda, Milan Timko, Žiga, Schelling, Horký, Fieber (55. Vašík), Kusalík-Gos­tič, Milan Strelec (61. Ondua). BARDEJOV: Lukáč-Prúčny, Vilim, Futej, Jurčák-Chrenko, Jacko (85. J. Lukáč), Pavlik, Daňko-Toman (90. Micák), Urblík (72. Hrivnák). I^^^DZdKMONDlÁj^^l Jozef Adamec (DAC): „Hősies teljesítményt nyújťbttak a fiúk, nem ijedtünk meg a nagy esélyestől, nem volt jobb nálunk, csak a hely­zetkihasználásokban sikeresebb. A játékve­zető a vendégek első és a harmadik gólja előtt nagyot hibázott Ha Stredák nem bírás­kodik részrehajlóan, nem veszítünk. A máso­dik nagyszombati találat előtt Kianek felesle­gesen elhajolt a labda elől. Ha nekünk így ve­zetnének meccseket a játékvezetők, akkor csak ritkán szenvednénk vereséget" Pecze Károly (Tmava): „Harmadszor vol­tam csapatommal Dunaszerdahelyen. Először kikaptunk, aztán döntetleneztünk, most nyertünk. Úgy érzem, esélyesekhez méltóan szerepeltünk. Technikában, egyéni tudásban, csapatjátékban, gyorsaságban és a helyzetek kijátszásában is jobbak voltunk a szorgalmasan futballozó ellenfelünknél, amelynek az első félidőben lehetősége sem akadt a gólszerzésre. Nekünk többször is. Szünet után változatosabb lett a mérkőzés, nem vitás, hogy a jobbik csapat nyert" (tv) ui Szó-tudósítás Magabiztosan kezdtek a vendégek, már az elején látszott, önbizalmuk a na­gyobb játéktudásból ered. Agresszívan, erőteljesen futballoztak, s hamar veze­tést szereztek: Timko (előbb szabálytala­nul ellökte ellenfelét a labdától), jól időzí­tett átadással ugratta ki a lendületesen érkező Simont, aki a kifutó Šanta mellett lőtt a hálóba. A másik oldalon Balla és Kráľ összjátéka után az utóbbi nem talál­ta el a kaput. Volt iram, izgalom a pályán, a minősé­get azonban inkább a nagyszombatiak képviselték, irányították a játékot, gyors támadásaik magukon viselték a tudatos­ságot, ami nem nagyon mondható el a hazaiakról. Talán azért is, mert több játé­kost követő emberfogással bíztak meg (pl. Kianek Simont őrizte), s így nem na­gyon tudták kivenni részüket az akciók szervezéséből, amelyeknek csak eleje volt, közepe és vége már nem. Rima­novský csak céltalan testcseleivel (egy helyben) ijesztgette az ellenfelet, Balla csupán egyszer-egyszer iramodott meg, Janega talán még ennyiszer sem, Végh nem érezte jól magát a halfsor bal olda­lán. No és egy csatárral játszani (hazai pályán) ráadásul úgy, hogy többnyire csak ívelgették feléje a labdát... A DAC-védelem lassúnak, kevésbé előrelátónak bizonyult. A második gólnál 30 métert szállt Bališ beadása, s az „öreg" Simon szinte „térdre rogyva" fejel­hetett előrevetődve az ötösről a hálóba. Már ekkor eldőlt a meccs. Hiába lőtt Kia­nek és Kráľ kapura, Fišan védett. A Tma­va forgatókönyve szerint zajlott le az első Pecze Károly elégedett lehet, hiszen véden­cei simán nyertek Dunaszerdahelyen (Berenhaut Róbert felvétele) Csank kerete Csank János, a magyar labdarúgó-válo­gatott szövetségi kapitánya kijelölte 24 fős keretét a finnek elleni, szeptember 1-jei vb­selejtezőre. A meghívott játékosok ma ta­lálkoznak, majd a tatai edzőtáborban ké­szülnek az összecsapásra. Lipcsei Péter (FC Porto) egy nappal később, kedden csat­lakozik társaihoz. A keret: Hajdú Attila (Ferencváros), Sá­fár Szabolcs (Vasas), Szűcs Lajos (Újpest) - Bánfí János (Aalst), Telek András (Fe­rencváros), Plókai Attila (Kispest-Honvéd), Sebők Vilmos (Újpest), Dragoner Attila (Stadler) - Mracskó Mihály (Győri ETO), Nagy Norbert, Aranyos Imre, Lisztes Kriszti­án (Ferencváros), Lipcsei Péter (FC Porto), Egressy Gábor (BVSC), Sándor Tamás, Ma­dar Csaba (Debrecen), Balog Tibor (Charle­roi), Urbán Flórián (Ekeren), Halmai Gábor (MTK) - Dombi Tibor (Debrecen), Horváth Ferenc (Ferencváros), Orosz Ferenc (MTK), Klausz László (Admira/Wacker Wien), Tor­ma Gábor (Cercle Bruges). (MII) Détári ismét gólt szerzett Az osztrák másodosztályú labdarúgó-bajnokság 5. fordulójában ismét vereséget szenvedett Détári Lajos csapata, az St. Pölten. A magyar válogatott középpályás már az 5. percben betalált az ellenfél, az SV Spittal hálójába, csapatának azonban nem sokáig sikerült megtartania a vezetést. Az első félidő l:l-gyel zárult, a második játék­rész első percében azonban Rotter, az St. Pölten játékosa második sárga lapját is begyűjtötte, így Détáriék tíz főre fogyatkoztak. A hátralévő időben újabb két gólt szer­zett az SV Spittal, és 3:l-re nyerte a mérkőzést. „Döme" is begyűjtött egy sárga lapot, teljesítményére azonban nem lehetett panasz, hiszen az osztrák APA hírügynökség tudósítója a csapat legjobbjai között szerepeltette a magyar játékost. Az St. Pölten öt forduló után négy vereség mellett mindössze egy győzelmet tud fel­mutatni, így a tabella alsó zónájában foglal helyett. (MTI) Simon Gyula (középen) szombaton délután két gólt lőtt a DAC-nak. Felvételünkön is jól látható, hogy a dunaszerdahelyi védők alaposan elméláztak, amikor a 6. percben először talált a csallóköziek hálójába... (Fotó: Nagy László) 1. FC DAC-SPARTAK TRNAVA 1:3 (0:2) félidő, Ujlaky, Timko és Leitner erőszakos egyéni akcióit követően védte a lövése­ket Šanta (a gyenge DAC talán legjobb embere). A nagy gólhelyzet Čmilanský ha­zaadása után adódott a vendégek kapu­ja előtt: Fišan azonban akrobatikus moz­dulattal rúgta ki szinte a gólvonalról a labdát, kézzel már nem tudta elérni. Ha mégis eléri, szabadrúgás következett vol­na - egy méterrel a gólvonaltól. Térfélcsere után láthatóan visszafogta az iramot a vendégcsapat. Ennek követ­keztében változatosabbá vált a játék, de iramban és színvonalban visszaesett. Küzdött, hajtott a DAC, ám szétesően, ke­vésbé követhető koncepció szerint fut­ballozott. Akadt egy véletlen helyzete (Kráľ), különben csak küszködött. Mačák viszont belőtte a harmadikat, Chytil pedig becsületgólt fejelt. Radványi is feliratkoz­hatott volna a góllövők közé, de hagyta, hogy Šanta leszedje a lábáról a labdát. Akármilyen fájó is a DAC számára a megállapítás, nem tartozott egy minőségi kategóriába a két csapat. Hiába, a tudást csak egy bizonyos szintig lehet akarattal pótolni. Góllövők: Chytil (85.), Simon (6., 24.), Mačák (71.). Játékvezető: Stredák, 6000 néző. Sárga lap: Kianek, Lérant, Leitner, Kostka, Timko, Hrabal. Kapura tartó lövé­sek: 5:8, mellé 2:5, szabálytalanságok 16:16, szögletarány 5:4. DAC: San­ta-Zsákovics-Trutz, Lérant, Gőgh-Balla, Janega, Kianek, Rimanovský (80. Chytil), Végh-Kráľ. TRNAVA: Fišan-Čmi­ianský-Kapko (65. Krč), Hrabal, Leitner (80. Fiiak), Bališ, Kostka, Simon, Uj­laky-Mačák, Timko (70. Radványi). (T. V.) DUKLA B. BYSTRICA-FC NITRA 3:0 (0:0) Szertelen játék után, amikor csak a két tizenhatos között zajlottak az események, rákapcsoltak a katonák, gólt azonban nem sikerült elérniük. Fordulást követően to­vább fokozták a tempót, s ennek meg is lett az eredménye. Előbb Bochnovič szabad­rúgásból talált a hálóba, majd természetszerűleg jött az újabb két gól. Góllövők: Ovad (47.), Bochnovič (82.), Babnič (86.). Játékvezető: Sihelský, 1900 néző. Sárga lap: Kmeí, Špak, Dojčan. B. BYSTRICA: Hanák-Poljovka, Zátek, Ovad (68. Babnič), Kmeť- M. Strelec, Bartoš (73. Slobodník), Labant, Bochnovič-Dikacz, Lapšanský (89. Masný). FC NITRA: Hrdina (71. Mucha)-Mar. Timko, Šandor, Dojčan, Bédi-Kotuia, Lőrinc (53. Sokol), Antalovič (61. Ondrovič), Barborík-Bari, Špak. Stredák csütörtököt mondott - szellemeskedhetnénk. De hát ez komoly dolog. A nyitrai játék­vezető a DAC-Trnava meccsen kapitális hibákat vétett, és egy percig sem hisszük, csupán em­beri tévedésekről volt szó. Hogy furcsán ítélte meg a párharcokat, az rendben lenne. De a többi döntése enyhén szól­va is mellbe vágó volt. Kezdődött mindez azzal, hogy az első gól előtt Timko szabály­talanul ellökte ellenfelét, s utá­na passzolt Simonhoz. A folyta­tás a második félidőben követ­kezett: Kapko utolsó ember­ként felrúgta a DAC-játékost, a bíró sípolt. Igen ám, de ha már lefújta a szabálytalanságot, la­pot kellett volna adnia a vétkes­nek. Kétszer sem mondjuk, hogy nem pirosat. Aztán jött a nem éppen „kesztyűs lábbal" futballozó Kostka; már volt egy sárgája, amikor hátulról elkaszálta Zsá­kovicsot. A bíró nagyon is tudta, hogy a nagyszombatinak már van egy lapja, mert nagy gyor­san továbbot intett, nehogy ki kelljen állítani a játékost. Ne fe­ledjük, mert a bíró sem feledte: még csak az 53. percnél tartott a találkozó. A vendégek 3. gólja előtt Kráľ a fél pályán feküdt egy szabálytalan ütközés után, a játékvezető rá sem hederített; nem szakította félbe a játékot... Hát így. Tavaly ősszel is pa­naszkodtak az ellenfelek, hogy a játékvezetők - finoman fogal­mazva - rokonszenveznek a Trnavával. Hogy ez szombaton is így volt, afelől csak kevesek­nek lehet kétsége. Még Jozef Markónak sem, a Játékvezetői Bizottság elnökének, aki ott ült a lelátón... A lelátón voltak a két csapat drukkerei is. És nemzetiségileg kölcsönösen lekurvázták egy­mást. A vendégek már a meccs előtt a hat autóbusz ablakából, a hazai B-közép, amikor 3:0-ra vezetett az ellenfél; a másik ol­dalról jött is rá rögtön a válasz, hogy kik menjenek a Duna jobb partjára... De vissza a meccshez. Volt időszak, amikor nyírták egymást az ellenfelek, még a Vialli-frizu­rás 31 éves Simont is (pedig ő kopasz volt), aki még azzal is kitűnt a többiek közül, hogy fe­hér fáslival (akárcsak hajdanán Puskásnak) volt becsavarva jó magasan a bokája. No de nem ez a lényeg. Hanem az, hogy rú­gott két gólt egykori csapatá­nak, amelyben hét évig focizott. Mintegy válaszként a hazai „ke­mény magnak", amely hamar ki­kezdte és állandóan cikizte. Szóval sok érdekessége volt a szombati meccsnek. Leszá­mítva a zavaró körülményeket, igazi futball-légkör uralkodott a gyepen és a lelátón. Nem cso­da. Mikor voltak 6-7 ezren a DAC hazai meccsén? Csak azt sajnálhatjuk, hogy a nézők egy része és a bíró kilógott a sorból. No és a hazai szurkolók azt, hogy csapatuk nem nagyon tud­ta felvenni a versenyt ellenfelé­vel. Majd a többiekkel, a gyen­gébbekkel. Mert most a DAC a realitás, nem pedig a remény­ség korát éli. TOMI VINCE Vezettünk, de... Szombaton ismét a Mátyus­földre látogatott a Szlovákiai Magyar Újságírók és Baráti Kö­rük labdarúgócsapata. Ezúttal a 885 éves Negyed község „öregfiúcsapata" volt a ven­déglátó. A tollforgatók remekül hangolódtak rá a helyi sportpá­lya hullámos gyepére, és Csiba Frédi gólja után a vezetést is megszerezték. A hazaiak a szü­netben alaposan „megfiatalod­tak", és végül 4:l-re győztek. A negyediek góljait Sas 2, Bed­nárik és Vlčan szerezték. (D.T.)