Új Szó, 1992. úniusj (45. évfolyam, 127-152. szám)

1992-06-04 / 130. szám, csütörtök

11 SPORT IÚJSZÓM 1992. JUNIUS 4. I. LABDARÚGÓLIGA: BAJNOK A SLOVAN, KIESETT A CHEB ÉS A B. BYSTRICA NÉPÜNNEPÉLY A NEMZETI STADIONBAN • (r-tv) - Tegnap befejeződött az 1991/92-es labdarúgó-bajnokság. Ahogy az várható volt, a Slovan 17 év után ismét aranyérmet nyert, és az öröm nem ismert határokat a Nemzeti Stadionban. A 40 000 néző óriási ová­cióban részesítette az új bajnokot, amely rekordpontszámmal lett elsó, rá­adásul Dubovský is rekordot döntött: 27 találattal szerezte meg a gólkirályi címet. A Vítkovice elleni mérkőzés után az ünneplés a város utcáin folyt, majd a tömeg az SZNF térre vonult, ahol hajnalig éltették a kékeket Szomorúak viszont a besztercebányaiak és a che­biek, ók búcsúra kényszerültek az I. ligától. Talán senki sem várta, hogy a 29. fordulóban hazai pályán 5:0-ás vereséget szenvedett Tmava idegen­ben legyőzi a besztercebányai katoná­kat, és megmenekül. Az 1991/92-es labdarúgóliga végeredménye: 1. Slovan 30 23 5 2 60:19 51 2. Sparta 30 22 4 4 68:20 48 3. Olomouc 30 17 9 4 60:23 43 4. Slavia 30 17 7 6 63:26 41 5. Ostrava 30 13 9 8 50:36 35 6. Inter 30 12 6 12 45:45 30 7. Prešov 30 12 5 13 33:43 29 8. Bohemians 30 10 7 13 38:43 27 9. DAC 30 10 6 14 46:46 26 10. Vítkovice 30 9 5 16 34:55 23 11. Dukla 30 6 10 14 30:42 22 12. Hradec 30 7 8 15 22:39 22 13. Ó. Budéj. 30 7 8 15 34:59 22 14. Tmava 30 6 9 15 21:59 21 15. Cheb 30 7 7 16 28:53 21 16. B. Bystrica 30 7 5 18 30:54 19 A Trnava és a Cheb helyezéséről az döntött, hogy az előbbi csapat eredményesebb volt az egymás elleni mérkőzéseken. SLOVAN BRATISLAVA-VITKOVICE 3:0 (3:0) TATRAN PREŠOV-DAC 0:0 Kellemes időben került sor a mérkő­zésre, a csapatok igyekeztek kombinatív futballt produkálni, ám ennek kevés ered­ménye volt. mivel nagy hibaszázalékkal vezették támadásaikat és alig-alig lőttek kapura. MindkétjátékrészbenaPrešovvolt aktívabb, a vendégek azonban nagy átte­kintéssel védekeztek, nem engedték igazi gólhelyzetbe a hazaiakat. A dunaszerda­helyiek csak szórványos támadásokat ve­zettek. s egy alkalommal Radványi köz­vetlen közelről a kapus kezébe fejelte a labdát. A 74. percben 1 l-eshez jutott a Prešov, de Vytykač lövését Šanta ka­pus nagy bravúrral védte. A találkozót 3000 néző előtt Vozák irányította. Sárga lap: Galagberov, Vi­dumský, ill. Tomáš. PREŠOV: Jaku­bech-Čmiľanský. Vídumský, Džuba­ra-Zvara, Serbin (65. p. Olefírenko), Galagberov, Skalka-Prusák (58. p. Kožlej), Vytykač, Špak. DAC: Šanta -Tomáš, Prokop, Mintái (62. Czajlik), Zsákovics-Simon, Pavlík, Diňa, Fian­tok-Miklós (51. p. Piszár), Radványi. BANÍK OSTRAVA-INTER BRATISLAVA 2:2 (0:0) Csak az első 10 perc volt az Ostraváé. később az Inter irányította a mérkőzést. Mindkét csapat technikásán futballozott, de nagyobb határozottság nélkül. Gyenge iram jellemezte az összecsapást. A mérkőzést 1500 néző előtt Brabec irányította. Góllövők: Časko 2 (46. és 74. p., mindkettőt 11-esböt), ill. Obšitník (50. p., 11-esből) és Sztojka (68. p.). Sárga lap: Kubica, Kopca, Sztojka. OSTRAVA: Bernády-Sialim-Zaleský (73. p. Čížek), Vrt'o, Repka, Časko, Škarabela, Galásek, Paiinek-Chýlek (62. p. Droz), Zelnioek. INTER: Molnár-Tomko-Šmetko, Kopca -Lavrinčík, Kubica, Weiss, Obšitník, V. Prokop-Sztojka (89. p. Mráz), Dvirnyik (88. p. Sluka). DUKLA B. BYSTRICA-SPARTAK TRNAVA 0:1 (0:1) Állandóan a hazai együttes támadott, a Tmava csak védekezett. Ennek ellenére a 16. percben megszerezte a vezetést, miután az első támadást Ujlaky góllal fejezte be Utána több helyzetet hagytak ki a katonák. Sovič, Bažík és Lednícký is pontatlanul lőtt A mérkőzés során úgy tűnt, hogy a stadionban mindenki jobban akarja a bennmaradást, mint éppen a ha­zai játékosok. A találkozót 3000 néző előtt Cho­cholouš vezette. Góllövő: Ujlaky. Sár­ga lap: Sivý, ill. Ujlaky, Malatinský, Ovad, Praj. DUKLA: Juračka-Kozák, Karásek, Cvacho, Sivý-Lalík, Bažík (60. p. Valkučák), Klago (46. p. Seme­nik>-Sovič, Lednický, Faktor. TRNA­VA: Praj—Michalička, Tibenský, Ovad, Haša-Klinovský, Frt'ala, Jonis, Ujlaky (75. p. Batič)—Malatinský (87. p. Šebík), Solár. SIGMA OLOMOUC-SLAVIA PRAHA 1:3 (1:2) Ünnepélyesen kezdődött a mérkőzés: a Sigma elbúcsúzott Pavel Hapaltól, aki az új idénytől a Leverkusen játékosa lesz. A Slavia inkább a védekezéssel törődött, ám kontratámadásaí rendre veszélyt jelentettek, elsősorban a gyors Kuka és Rusnák elfutásai után forgott veszélyben a hazai kapu. A vendéglátók két 11-est hibáztak. A mérkőzését 9000 néző előtt Gádoši vezette. Góllövők: Maroší (24), ill. Kuka 2 (12. és 62.), Rusnák (30). Sárga lap: Pribyl, Kerbr, ill. Pénička, Praženica. OLOMOUC: Pribyl-Kováŕ-Kotúlek, Marosi (54. p. Guzik), Vaďura (46. p. Bokíj)—Barboŕík, Kabil, Hanus, Látal-Hapal, Kerbr. SLAVIA: Vahala-Petrouš, Juraško, Pénička, Praženi­ca-Bejbl, Jarolim, Suchopárek, Holota— Kuka (88. p. Povišer), Rusnák (77. p. Jiŕi Novák). HRADEC KRÁLOVÉ-Č. BUDÉJOVICE 1:1 (1:0) A vendéglátók kezdtek jobban, gyorsa­ságuk révén fölényre tettek szert, de csak a félidő hajrájában voltak eredményesek. Amikor a 71. percben a vendégek egyen­lítették, „elhervadt" a futball, a két csapat játékosai csak lézengtek a pályán. Hiába, az eredmény megfelelt az együtteseknek. Az összecsapást 6000 néző előtt Hycl vezette. Góllövők: Juki (38. p.), ill. Vá­cha (71. p.). HR. KRÁLÖVÉ: Jelinek­V. Mráz, Pilný, Vanéček, Macháček-Ur­bánek, Šmarda, Juki, Vodička (90. p. Polák)-Horváth, Janoušek (84. p. Pro­cházka). Č. BUDÉJOVICE: Skála -Tejml, Pribyl, Wojgemuth, V. Rada -Poborský, Lerch, Fryč, Jinoch (55. p. Vácha)-Chlad (78. p. Vlachovič), Fuj­diar. BOHEMIANS PRAHA-UNION CHEB 1:0 (0:0) A mérkőzés előtt esett az eső, nehéz talajon került sor a találkozóra, amely csak közepes színvonalú játékot hozott, kevésszer kerültek veszélybe a kapuk. Az elnyűhe­tetlen Mičínec igazolta, hogy mennyire hasznos tagja a Bohemíansnak, csapata legjobbjának bizonyult és ó lőtte a győztes gólt is. A mérkőzést 2000 néző előtt Wencl vezette. Gőllövő: Mičínec (62. p.). Sárga lap: Mičínec, Mlejnek, ill. Čihák, Balcárek, Chytrá, Nešický. BOHEMIANS: Šimurka-Mlejnek-Sadílek, Klusáček, Výravský­Lang, Mysliveček (81. p. Hrdlička), Litoš, Neumann (87. p. Ondrejčík)-F. Veselý, Mičínec. CHEB: Krbeček-Nešický-Čihák, Šedivý, Chytra-Kamaz (70. p. Šámal), Baček (66. p. Fiala), P. Novotný, Weber, Mojžiš-Balcárek. PUKU PRAHA-SPART A PRAHA 1:1 (0:0) Alig kezdtek el játszani a csapatok, amikor a 11. percben felhőszakadás zú­dul! a pályára és emiatt 19 percig szüne­telt a mérkőzés. Kiegyenlített volt a meccs, a víz és az eső következtében azonban csak küzdelem folyt a pályán A Dukla valamivel aktívabb volt ellenfelé­nél, Kouba kitűnően védett A találkozót 5000 néző előtt Puček irányította. Gól­lövő: Némec (78. p.), ill. Frýdek (80. p.). Sárga lap: Nedved, Vasilko, Obajdin. DUKLA: P. Kostelník-Fítzel, K. Rada, Vasiiko, Pivamík-Matta, Janšta, Obaj­din, Foldyna, Nedvéd, Némec (88. p. Krejčík). SPARTA: Kouba-Chova­nec-Horňák, J. Novotný, Vrabec-Vo­nášek, Némeček, Frýdek, J. Némec-Si­egl (58. p. Trval), Černý. (Munkatársunktól) - Telt ház előtt nagy akarással kezdett a Slovan A kékek már a 8. percben vezetéshez jutottak: Dubovský szabadrúgásból a bal felső sarokba bombázott. A félidő felénél E. Varga tört kapura, megsérült, s azon­nal kórházba szállították. A vendégeknek is voltak lehetőségeik, a legnagyobbat a rutinos Dostál hagyta ki: 7 méterről, senkitől sem zavartatva csak Vencel ka­pus lábát találta el. Majd Harazím és Krištofík fejpárbaja után egyik labdarúgó sem tudta folytatni a találkozót, mindket­ten véresen hagyták el a játékteret. Nem sokkal később a csereként beállt Haraoui indította Gostičot, aki a tőle megszokott tipikus csellel lerázta őrzőjét, s beadását az üresen hagyott Timko a hálóba fejelte. A gól után igazi karneváli hangulat uralko­dott a lelátókon. Ihring játékvezető sem akart ünneprontó lenni, „megette" Gos­tič müesését, és 11-est ítélt. A gólkirály Dubovský nem kegyelmezett: biztosan értékesítette a büntetőt. Szünet után már nem sok érdemleges történt, mindenki a hármas sípszót várta. A legnagyobb tapsot E. Varga kapta: begipszelt lábbal, mentőautón érkezett vissza a Nemzeti Stadionba. Tíz perccel a befejezés előtt előkerültek a lehütött pezsgők a Slovan kispadján. Dušan Ga­lis örömében zokogott... A szurkolók pe­dig a szlovák himnuszt énekelték, majd a lefújás után a rendőrök megpróbálták a lehetetlent, feltartani a pályára tartó tömeget. Azonban ez természetesen nem sikerült. A drukkerek ellepték a játékteret, hatalmas ünneplés kezdődött, A futballis­ták csak nagy nehézségek árán jutottak el a dísztribünig, ahol a csapatkapitány Stú­pala, Václav Jirától, a Csehszlovák Lab­darúgó Szövetség elnökétől átvette az elsőségért járó trófeát. A találkozót 40 000 néző előtt Ihring vezette. Góllövők: Dubovský 2 (9. és 43 p.), Timko (42. p.). Sárga lap: Plachta, Sýkora. SLOVAN: Vencel-Stúpala, Glonek, Chvíla, Kinder-E. Varga (25. p. Haraoui), Lancz, Dubovský, Krištofík (42. p. Juriga)-Gostič, Timko. VÍTKO­VICE: Laslop-Cieslar, Onufer, Harazim (42. p M. Varga)-Orel, Gábriš, Dostál, Kaizar (46. p. Vyskočil)-Sýkora, Bará­nek. (szabó) MAGYARORSZÁG-IZLAND 1:2 (1:0)! (t-zsi) - Magyarország labdarúgó-vá­logatottja szerdán este a Népstadionban Izland ellen kezdte a vb-selejtezőket. Je­nei Imre szövetségi kapitány a következő csapatot küldte pályára: Petry-Simon, Telek, Keller, Kovács E.-Lőrincz, Pi­sont, Limperger-Vincze, Kiprich, Ko­vács K. Rég nem látott nagy lendülettel kezdett a magyar együttes, s már a 3. perc elején vezetést szerzett: Pisont tört kapura, közeli lövése a kapufáról kipattant, s a jókor érkező Kovács K. a hálóba pöckölte a labdát. Nem sokkal ezután Örlundsson (a Nottingham ven­dégjátékosa) lövését ütötte szögletre Pet­ry. Pisont, majd Vincze próbálkozott tá­volról, ám a labda célt tévesztett. A 20. percben Jarnasson gólba tartó bombáját védte nagy bravúrral ä házigazdák portá­sa. Négy perccel később Kovács K. há­rom lépésről a kapust találta telibe, ezt követően Vincze a 11 -es pontról az égbe lőtt! A 30. percben Kiprich éles szögből az izlandi kapus lábát találta el. De nem­csak a magyar csatárok voltak határozat­lanok, hanem a hátvédek is... A 39. percben Gretarsson egyenlíthetett volna. Egy perc múlva Kiprich a gólvonalon álló izlandi játékos térdére perdítette a labdát! Álmosan kezdte a második 45 percet a Jenei-legénység, s erre rá is fizetett az 53. percben: a lesre játszó, kényelmes védők gyűrűjéből Orlygsson lépett ki, és nem hibázott (teljesen szabályos gól volt!). Középkezdést követően Kiprich puskázott el egy ziccert, majd Vincze helyére Eszenyi állt be. Élénkebb lett a játék, Eszenyi is bemutatta: hogyan kell 3 méterről fölé bombázni! A 70. percben Kovács Kálmán került jó pozícióba, ám a kezére pattant a labda... Ot perccel később elnémult a Népstadion: a csere­ként beállt Magnusson egy gyors kontrát követően közelről a jobb felső sarokba lőtt. Kiprich harmadik helyzetét hagyta ki a 78. percben, gyenge perdítését a gólvo­nalon álló izlandi hátvéd kivágta. A hajrá­ban Pisontot Balog Tibor váltotta fel. A hajrában elkeseredetten rohamozott a sok hibával futballozó magyar váloga­tott, amely több mint fél tucat százszáza­lékos helyzetet is elkönnyelműsködött! A kitűnően védekező izlandiak megle­pő, de megérdemelt győzelmet arattak. Szerdán este újabb megrázkódtatás érte a magyar futballt... SPORTHÍRADÓ • NINCS MEGÁLLÁS Párizsban, Franciaország nemzetközi teniszbajnok­ságán! Férfiak, negyeddöntő: Courier (1 ,)-lvanisevics (8.) 6:2, 6:1, 2:6, 7:5; Agassi (H.)-Sampras (3.) 7:6 (8:6), 6:2, 6:1. Nők, negyeddöntő: Szeles (1.)-Cap­riati 6:2, 6:2; A. Sanchez-Bollegraf 6:2, 6:3. • JÚNIUS 15-ÉN döntenek arról Lau­sanne-ban, a Nemzetközi Olimpiai Bizott­ság főhadiszállásán, hogy a jugoszláv sportolók indulhatnak-e a barcelonai nyári olimpiai játékokon. • AZ OLASZ labdarúgó A-liga tavalyi bajnoka, a Sampdoria. nem fizeti ki a Crvena Zvezdának a Jukovicsért járó 5 millió márkát. Az ok: a Jugoszláviával szembeni embargó. Az UEFA illetékesei kijelentették: ilyen ügyekkel nem foglal­koznak! • ELŐKÉSZÜLETI futballmeccsek. Argentína - Wales 1:0 (0:0), Batistuta (88. p). A mérkőzést Tokióban a Kirin Kupán játszották. Új-Zéland - Werder Bremen 1:1 (0:1), Irongide (71. p), ill. Bődet (22. p). Christchurchben 30 000 néző látta az összecsapást. • PÁRIZSBAN tegnap kihirdették az 1991-es év teniszvilágbajnokait. A nőknél Szeles Mónika vitte el a pálmát, a férfiak­nál pedig Stefan Edberg. • JÓL MEGY a kiemelteknek a beckenhami nemzetközi tenisztornán: Suková-Grunfeld 6:0, 7:5; Shriver-Ni­cholson 6:0, 6:2. • DÖNTŐBE JUTOTT a csehszlovák női röplabda-válogatott az ankarai nem­zetközi tornán. A Spring Kupa elődöntőjé­ben: Csehszlovákia - Finnország 3:1, Törökország - Svájc 3:2. • ANATOLIJ KARPOV nyerte (7,5 pont) a madridi nemzetközi sakktornát. A második helyen holtverseny alakult ki, Polgár Zsuzsa és Vlagyimir Jepisen (5,5-5,5 pont) közt. AZ ÚJ SZÓ TIPPVERSENYE KI LÉSZ AZ EURÓPA-BAJNOK? Név: Lakhely, pontos cím: . Sokak kérésére megismételjük Az ÚJ SZÓ tippversenyének szelvényét Olvasóink feladata: eltalálni, hogy melyik két válogatott kerül a labdarúgó Európa-bajnokság döntőjébe, mennyi lesz a mérkőzés és a félidő eredménye a rendes játékidőben. A helyesen tippelők közül - sorsolással - hárman 1000-1000 koronát nyernek. A kivágott szelvényt (egy olvasó többel is játszhat!) június 10-ig kell postázni szerkesztőségünk címére (Redakcia ÚJ SZÓ, Martanovičova 25., 819 15 Bratislava). A borítékra kérjük ráírni „Az ÚJ SZÓ tippversenye" jeligét. NEČAS: SLAVIA Kedden este megegyeztek a Ba­ník Ostrava és a Slavia Praha labdarúgó-szakosztályának vezetői, hogy RADÍM NEČAS a bányász­csapatból a prágai piros-fehér együtteshez igazol. Jan Pavliska, a Baník mene­dzsere: Először a Sparta érdeklődött Nečas iránt, s abban állapodtunk meg, hogy az I. liga befejezése után, június 4-én folytatjuk a tárgyaláso­kat. Közben a Slavia is színre lépett, s megegyeztünk. A szerződés mind­két félnek előnyös..." NÉMET BANAT Brémában kellemetlen meglepetést okozott híveinek a világbajnok német lab­darúgó-válogatott: Berti Vogts edző legénysége a svédországi Európa-baj­nokság főpróbáján csak 1:1 (1:1) ará­nyú döntetlent ért el Észak-Írország ellen (g.: Binz, ill. Huges). A vendégek a 22. percben szereztek vezetést, az első félidő hajrájában egyenlítettek a nagy esélyes németek. A találkozóra 30 000 néző volt kíváncsi. A Vogts-legénység igencsak mérsékelt teljesítményt nyújtott a közelmúltban, csupán három gólt lőtt: Olaszország 0:1, Csehszlovákia 1:1, Törökország 1:0, Észak-Írország 1:1! A BUNDESLIGA LEGJOBBJAI A labdarúgó Bundesliga /edzői mégvá­lasztották a bajnokság legjobb játékosait: lllgner (Köln) - Binz (Frankfurt), Wörns (Leverkusen), Buchwald (Stuttgart), Frontzeck (Stuttgart) - Jorginho (Lever­kusen), Möller (Frankfurt), Sammer (Stuttgart), Bein (Frankfurt) - Chapuisat (Dortmund), Walter (Stuttgart). A legtöbb szavazatot Chapuisat (18), Möller és Jor­ginho (17), Buchwald, Binz és Bein (15) kapta. A bajnok Stuttgart együtteséből került be a legtöbb játékos (4) ebbe a szu­percsapatba. Érdekesség, hogy a váloga­tott lllgner egy szavazattal kapott többet, mint Stein, a frankfurti kapus. Bár a gólki­rály a stuttgarti Walter lett 22 góllal, a má­sodik helyezett Chapuisat (20 gól) hét szavazattal többet kapott, mint stuttgarti csatártársa. 1 11 •••••••• TIPPELŐKNEK OLASZ LABDA­RÚGÓ B-LIGA, jú­nius 7.: Bologna Ancona 2,9­2,0-3,3; Messina - Casertana 2,2­2,0—4,4; Avellino - Cesena 2,6-2,2-3,2; Reggiana - Léc­cé, 1,8-2,1-5,2; Udinese - Modena 1.5-2,5-7,0: Cosenza - Palermo 1.6-2,3-6,0; Taranto - Pescara 2,6-2,2-3,2; Padova - Piacenza 1,8-2,2-5,0; Brescia - Pisa 1,6-2,3-6,0; Lucchese - Venezia 2,8-2,2-2,9. CSEH­SZLOVÁK LABDARÚGÓ KUPA-DÖN­TÖ, Töketerebes (90 perc után), június 7.: Sparta - Prešov 1,6-2,8-4,8. LABDA­RÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG (nyerési szorzószám az aranyérmesre, a döntőbe jutóra, valamint a négy közé kerülőre): Németország 3,5-1,8-1,1; Hollandia 5,5-2,8-1,4; Franciaország 5,5-2,8-1,5; Anglia 5,5-2,8-1,5; Svédország 10,0-5,0-2,6; FÁK 12,0-6,0-2,8; Dánia 20,0-12,0-4,0; Skócia 25,0-12,0-4,0. Nyerési szorzószám a csoportgyőztesre - I. csoport: Franciaország 2,3; Anglia 2,3; Svédország 4,0; Dánia 7,0. II. cso­port: Németország 1,7; Hollandia 2,5; FÁK 7,0; Skócia 15,0. A következő sorsjegytulajdonosok kapnak meghívást a tévé stúdiójába: Z. Ďurišková, Losonc; Nela Adamcová, Halász Antal, Michal Jančura, Kassa; Elena Kačmárová, Sztropkó; Anna Iká­čiková, Helpa; Anna Michalková, Ipoly­ság; Ivančíková, Nagy Róbert, Ján Sle­zák, Pozsony; Sebők Mihály Szered; Juraj Čopák, Eperjes; Tibor Gallo, Pop­rád; Milan Kvoriak, Ágostonlak (Závad­ka); Jaroslav Jankovič, Igló; Jozefina Roganská, Nyitra; Ondrej Novák, Szvit; Ľudmila Hnyková, Alsóhámpr (Hodruša­Hámre); Ladislav Prokein, Kékellö (Kra­hule); Teodor Surový, Privigye: Veroni­ka Hlavenková, Nagytapolcsány; Tusiak Erzsébet, Oroszka; Blažej Stugeň, Ko­márom; Anna Meravá, Trencsén; Ján Riško, Szinna; Jarka Kakarová, Garam­szentkereszt; Ľudmila Kopčáková, Va­rannó; Vojtech Kukučka, Majláth (Pres­tavlky); Michal Horkový, Galgóc; Mária Ftáčniková, Malacka Jaroslav Pluhár (Osgyán) nyerte a NIKÉ rendkívüli aján­dékát ...